Kaunas +13,0 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024
Kaunas +13,0 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 28 Kov 2024

Užuot pusvelčiui pardavę tūkstančius litrų išdalijo veltui (nuotraukų galerija)

2016/05/12


Antradienį vilniečiai ir rokiškėnai džiaugėsi galėdami už ačiū gauti natūralaus pieno. Kai kurios pensininkės graudindamosi iš dėkingumo kalbėjo, kad dalį pieno suraugins, varškės pasidarys. Prie Žemės ūkio ministerijos eilutė pradėjo rikiuotis dar iki 9 val. ryto, kai buvo paskelbta Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos „Kooperacijos kelias“ nemokamo pieno dalijimo akcijos pradžia. Tuo pačiu metu akcija prasidėjo ir Rokiškyje. O šiandien, ketvirtadienį, ji pratęsiama Plungėje: pienas nemokamai dalijamas savivaldybei priklausančioje aikštelėje prie „Maxima“ prekybos centro.

Kooperuoti gamintojai – Vilniui, Rokiškiui Kooperuotus ūkininkus vienijanti asociacija „Kooperacijos kelias“ socialinę akciją surengė solidarizuodamasi su visuomenės nepasitenkinimu dėl nepagrįstai aukštų maisto produktų kainų, socialiniuose tinkluose paskelbtos iniciatyvos gegužės 10–12 dienomis boikotuoti prekybos tinklus. Kartu siekta vartotojų dėmesį atkreipti į gamintojų atžvilgiu nesąžiningą pieno produktų kainos dalių paskirstymą, kai ūkininkui už litrą natūralaus pieno tenka bene dešimtoji dalis kainos, kurią moka vartotojas parduotuvėje pirkdamas nugriebtą pieną. Į Vilnių ankstyvą rytą pamelžtas ir atvėsintas pienas atgabentas iš Žemaitijos. Akcijai pieną paaukojo žemės ūkio kooperatyvas „Rešketėnai“ ir žemės ūkio kooperatinė bendrovė „Pieno gėlė“. Planuojant pirmiausia ketinta pieno dalybas surengti prie Seimo, tačiau pienvežius atvairuoti prie Žemės ūkio ministerijos pasirodė daug paprasčiau. Akciją suderinus su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba, tereikėjo išpirkti vietas mašinų stovėjimo aikštelėje. Rokiškėnams tądien buvo dalijamas ekologiškas pienas. Jis aikštelėje Respublikos gatvėje buvo pilstomas iš kooperatyvo „Eko tikslas“ pienvežio. Vilniuje buvo išdalyta apie 6 t, Rokiškyje – 1,5 t natūralaus pieno.

Vartotojams perdavė žinutę Akcijai rūpestingai pasirengta. Atgabentas ne tik žemiau normos atvėsintas pienas, bet ir krūvos atspausdintų informacinių lapelių, plakatai, didmaišiai su litro talpos buteliais. Pienvežius atlydėjo kooperatyvų atstovai: vadovai, vadybininkai, laborantės, pieno supirkėjos ir net buhalterės. Ant kiekvieno butelio, kainuojančio 9 euro centus (tuščias butelis jau brangesnis už pieną), buvo užklijuota akcijos etiketė. Ji skelbė, kad tai yra žalias kooperuotų pieno gamintojų pienas, tad prieš vartojimą būtina virinti, kad už šį pieną ūkininkui mokama nuo 8 iki 15 centų, taip pat paaiškinta: „Kol pienas pasiekia Jūsų stalą, ūkininkui tenka ruošti pašarus, du kartus per dieną šerti ir girdyti karvę (nepamirštant ją paglostyti...), du kartus per dieną melžti bei ištirti pieno kokybę, valyti, gydyti, rūpintis, kad karvei būtų šilta ir patogu gyventi. Ūkininkas neturi teisės susirgti ar pasiimti atostogų, nes karvė nebus alkana ar nemelžta.“ Greičiau nei per pusvalandį pasiruošę darbui, žmonės apsivilko baltus chalatus ir stojo pilstyti pieną kantriai laukiantiems miestiečiams. Pastarieji sveikino akciją, teigė suprantantys ūkininkus, jiems pritariantys. Vienas kitas miestietis traukė piniginę ir metė pinigėlį į bidonėlį, skirtą aukoms nykstančiai pienininkystei.

Akcijai pritarė ir ministerija „Kooperacijos kelio“ organizuotai nemokamo pieno dalijimo akcijai pritarė ir Žemės ūkio ministerija. Ministrei Virginijai Baltraitienei pieno butelį įteikė Kooperatyvų asociacijos valdybos pirmininkė Juratė Dovydėnienė. „Šia akcija norima atkreipti vartotojų dėmesį, jog kažkas tikrai negerai pieno tiekimo grandinėje, jei pieno supirkimo kaina dešimteriopai mažesnė už pieno kainą lentynose“, – pastebėjo ministrė. Jos nuomonė sutapo su Žemės ūkio rūmų vadovo bei „Pieno gėlės“ valdybos pirmininko Andriejaus Stančiko nuomone: pinigai turėtų būti sąžiningai paskirstomi, ūkininkas neturi gauti mažiausios kainos, už kurią negali pragyventi. Palyginti su 2013 m., pieno produktų kainos parduotuvėse išliko panašios, tačiau ūkininkas už pieną gaudavo 70 proc. didesnę kainą negu dabar. Čia pat kilo nedidelė diskusija, ar įmanoma sureguliuoti kainų grandinę. Pasak V. Baltraitienės, tai padaryti labai sunku, nėra teisinių priemonių. Perdirbėjai kalba vienaip, o daro visiškai kitaip. Agrarinės ekonomikos institutas turėtų sudėlioti realią kainų grandinę, proporcijas, kokia pagrįsta dalis priklauso gamintojui, perdirbėjui, prekybininkui. „Ta pati problema yra ir Europoje, ir pasaulyje. Kalba eina apie proporcijas. Jei valstybė nustatytų, kainos grandinė pasiskirstytų“, – mintimis dalijosi A. Stančikas, svarstydamas, kad, išsprendusi šią problemą, Lietuva galėtų tapti pavyzdžiu kitoms šalims.

Pasigenda rimtos partnerystės Antradienį Vilniuje ir Rokiškyje nemokamai išdalytas kooperuotų ūkininkų pienas galėjo patekti į kurią nors perdirbimo įmonę. Tačiau pastaruoju metu šie kooperatyvai neturi patikimų partnerių, bendradarbiauja su keliomis įmonėmis. Žiūri, kuri tuo metu bent centu daugiau pasiūlys, bet geros žinios dabar reti svečiai. „Nuvežame 70 tonų – gauname 150 eurų. Dar reikia surinkti tą pieną...“ – suka galvą, kaip sudurti galus, „Rešketėnų“ ŽŪK valdybos pirmininkas Algirdas Leščiauskas. Jis svarsto, kad kitą savaitę mėgins dirbti su lenkų įmonėmis. Bent vienu centu daugiau gaus už kilogramą pieno, vis į kišenę – ne iš kišenės. Į Lenkiją ne kartą keliavo ir ŽŪKB „Pieno gėlė“ pienas. „Nėra rimtos partnerystės. Kainą sužinome einamojo mėnesio 25 dieną kitam mėnesiui. Stabilumo nėra“, – dėl situacijos Lietuvos pieno sektoriuje apgailestauja bendrovės direktorius Jonas Kuz­minskas. Atmetus pieno surinkimo, transportavimo sąnaudas, kooperuotiems gamintojams pienas tampa pigesnis nei kitiems ūkininkams. Akcijos iniciatorė, asociacijos „Kooperacijos kelias“ valdybos pirmininkė J. Dovydėnienė pripažįsta, kad kooperatyvuose ūkininkų skaičius mažėja. Traukiasi ir pieno ūkių skaičius. Antai iš kooperatyvo „Pieno puta“ ir pienininkystės apskritai praėjusiais metais pasitraukė 115 ūkininkų – apie 7 proc. visų šio kooperatyvo narių. Tačiau pastaruoju metu stebima nauja tendencija. Perdirbėjams pradėjus uždarinėti pieno supirkimo punktus, smulkieji pieno gamintojai pradėjo šlietis prie kooperatyvų. A. Leščiauskas patikino: „Priimame visus, mes tam ir esame.“

Irma DUBOVIČIENĖ „ŪP“ korespondentė

Autorės nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

c Ministrei Virginijai Baltraitienei pieno butelį įteikė Kooperatyvų asociacijos valdybos pirmininkė Juratė Dovydėnienė. a Eilutė prie akcijinio pieno greitai tirpo, daugelis naudodamiesi proga paėmė po kelis butelius. Žemės ūkio kooperatinės bendrovės „Pieno gėlė“ komanda vos spėjo klijuoti informacines etiketes ant butelių. d Prie „Pieno gėlės“ pieno pilstymo „linijos“ darbavosi penkiese. Ant kiekvieno butelio, kainuojančio 9 euro centus (tuščias butelis jau brangesnis už pieną), buvo užklijuota akcijos etiketė.
Dalintis
2024/03/28

Įdomūs faktai apie augalų veislių selekcijos procesą

Augalų selekcija – mokslas, reikalaujantis kūrybiškumo, žinių, ir, žinoma, laiko. Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) mokslininkams uždavėme keletą klausimų apie augalų selekcijos procesą.
2024/03/28

Pasiūlė įsigyti saulės modulius – gautus pinigus pralošė

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmuose bus pradėta nagrinėti baudžiamoji byla, kurioje marijampolietis kaltinamas dėl apgaule įgyto didelės vertės svetimo turto.
2024/03/28

Pajamos mažėjo, tačiau VMU išlaiko optimizmą

Nepaisant Lietuvos ekonomikos lėtėjimo, pramonės traukimosi, VĮ Valstybinių miškų urėdija (VMU) sugebėjo pasiekti prognozes viršijusius veiklos rezultatus. Neaudituotais duomenimis, pajamos už 2023 m. siekia 288,6 mln. Eur, grynasis ...
2024/03/28

Kur slepiasi ūkininko genas

„Atostogos – šventas dalykas“, – „Ūkininko patarėjui“ tikino Plungės r. Babrungo sen. Truikių kaime gyvenantis ūkininkas Virginijus Brezgys. Jis su žmona Marija valdo 180 ha žemės, augina šimtinę a...
2024/03/28

Nutarta: atsiskaitant grynaisiais bus apvalinamos bendros mokėtinos sumos

Seimas priėmė Atsiskaitymų grynaisiais pinigais sumų apvalinimo įstatymą ir lydimųjų teisės aktų pakeitimus, kurie nuo 2025 m. gegužės 1 d. įpareigos atsiskaitant už prekes ar paslaugas grynaisiais pinigais apvalinti bendrą mokėtiną sumą.
2024/03/28

Į ką atkreipti dėmesį perkant kiaušinius, kad Velykinis margutis būtų ne tik stiprus, bet ir saugus vartoti?

Šv. Velykų pagrindinis akcentas - kiaušiniai, kurie yra neatsiejama šios šventės dalis. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai primena svarbiausią informaciją, kuri padės išsirinkti labi...
2024/03/28

Pakeistos susietosios paramos už ūkinius gyvūnus taisyklės

Žemės ūkio ministro įsakymu pakeistos 2023–2027 m. susietosios pajamų paramos už mėsinius galvijus, avis ir ožkas administravimo taisyklės.
2024/03/28

Tyrimas atskleidė – rytinė ES siena visiškai atvira baltarusiškai medienai, neva atkeliaujančiai iš Azijos

Šiomis dienomis į viešumą iškilo Europos Sąjungos (ES) medienos sektorių kompromituojanti medžiaga. Nepriklausomo baltarusių portalo „Zerkalo.io“ žurnalistai paskelbė Baltarusijos tyrimų centro (BTC) medžiagą, atsk...
2024/03/28

Benzino didmeninės kainos jau didesnės už dyzelino kainas

Praėjusią savaitę vidutinė degalų kaina Lietuvoje pakito skirtingai – benzinas pabrango 1,4 proc., o dyzelinas atpigo 1,1 procento. Skirtumas tarp benzino ir dyzelino vidutinių kainų per savaitę sumažėjo nuo 0,07 Eur/l iki 0,03 Eur/l. Benzin...