Vilniaus intermodaliniame terminale planuojami bandomieji darbai

Vieno iš strateginių šalies transporto sistemos projektų – Vilniaus intermodalinio terminalo (VIT) statybos – beveik baigtos. Įrengtos tikrinimo muitinės, konteinerių laikymo sandėlis, darbuotojų administracinės ir buitinės patalpos. Planuojama, kad pirmasis parodomasis konteinerinis traukinys iš Klaipėdos į Vilnių pajudės jau gruodžio mėnesį.

Pasak bendrovės „Lietuvos geležinkeliai“ Krovinių vežimo direkcijos Logistikos projektų skyriaus viršininko Mindaugo Butnoriaus, šiuo metu statomas ir konteinerių aptarnavimui skirtas ožinis konteinerinis kranas – bene didžiausia investicija visame terminale, kainavusi apie 17 mln. litų. Likę darbai – baigti suprogramuoti terminalo valdymo sistemą, ją įdiegti ir pilnai paleisti, kad būtų tinkama testuoti. Visus paskutiniuosius darbus, kaip aplinkos sutvarkymas, ketinama užbaigti jau kitą mėnesį. Besinaudojantys VIT paslaugomis galės ne tik gabenti krovinius įvairiarūšiu transportu, bet ir juos laikyti terminale nemokamai 45 dienas, sutvarkyti dokumentus per specialią elektroninę sistemą, ar išspręsti muitinės klausimus čia esančioje atstovybėje.

VIT pagalba didžioji dalis krovinių, keliaujančių tarp Klaipėdos uostamiesčio ir sostinės, bus perkelta vežti geležinkelių transportu. Taip siekiama sumažinti kelių apkrovą, kadangi krovininių mašinų eismas išlieka intensyvus ne tik magistraliniuose, bet ir kituose krašto keliuose. „Transporto judėjimas sukelia neigiamą poveikį aplinkai, tai viena iš priežasčių, kodėl ES remia terminalo statybą. Dalį krovinių perkėlus vežti geležinkeliais galimi tam tikri socialiniai, ekonominiai sutaupymai, nes konteinerį pervežti geležinkeliais tarp Vilniaus ir Klaipėdos sunaudojama apie dešimt kartų mažiau kuro, vadinasi dešimt kartų mažiau teršiama aplinka, sumažėja šiltnamio efektą sukeliančių dujų“, – teigė M. Butnorius.

Krovinių saugojimui ir išskirstymui Vilniaus regione skirto terminalo technologija orientuota į greitą šaudyklinių traukinių aptarnavimą, todėl viena svarbiausių jo užduočių – organizuoti reguliarų šaudyklinio traukinio, kursuojančio tarp Vilniaus ir Klaipėdos, aptarnavimą. Šiuo metu traukinys nevažinėja reguliariai kasdien, nes daugiau laiko sunaudoja krovinių pakrovimas ir nukrovimas galutiniuose taškuose, tačiau pradėjus veikti VIT, tarp sostinės ir uostamiesčio jis kursuoti galės kiekvieną darbo dieną. Taip pat terminalas galės aptarnauti ir tokius šaudyklinius traukinius kaip „Vikingas“, „Baltijos vėjas“, „Saulė“. Pagrindinis tokių traukinių privalumas – vieningas geležinkelio tarifas ir greitas valstybinių sienų kirtimas. Bendra VIT projekto vertė siekia 107,2 mln. Lt. Iš jų 90,6 mln. Lt sudaro ES Sanglaudos fondo lėšos.

 Jurga Brazauskaitė
 projektų vadovė
 UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai“
 (8 5) 215 4964
 jurga@vipcommunications.lt