Ambicijų kliūtys žirgo take

Vyras ir žirgas hipodromo take – žavus duetas. Moteris žavesnė balne nei vežimaityje, kai iš po ratų tykštantis purvas ar nusėdančios dulkės darko veido grožį. Tačiau jos, neretai aplenkusios vyrus, susižeria kur kas daugiau žiūrovų simpatijų.
Taip atsitiko ir pirmąjį rugsėjo šeštadienį vykusiose ristūnų varžybose Utenos hipodrome, kai iš penkių važiavimų paskutiniuose dviejuose latvė Tat­jana Martinsonė paliko už savęs vadeliotojus vyrus ir ne ką mažesnes vyrų renginio organizatorių ambicijas. Vadeliotoja nuskynė pagrindinį, solidžiausią
(1 500 Eur) Utenos mero taurės prizą, o trumpiausioje distancijoje – ir Lietuvos ristūnų sporto asociacijos įsteigtąjį (taip nurodoma lenktynių programoje, bet įteikiant pavirtusį „Valstiečių laikraščio“).
Ambicijų įskelti nesutarimai dažniausia lieka žinomi tik užkulisiuose, bet šį kartą pratrūko ir žiūrovų emocijomis. „Kur prapuolė „Valstiečių laikraščio“ skelbime nurodyta žirgų paroda? – karščiavosi ūkininkas iš Širvintų, verždamasis į teisėjų tribūną. – Palikau ūkio reikalus ir veltui sugaišau tokį kelią sukardamas, lenktynių prisižiūriu ir savo hipodrome.“ Tačiau žavi mergaičiukė prieduryje besibarančiojo toliau neleido ir ramiai aiškino, kad skelbimai buvo pakeisti ir iškabinti prieš varžybas. „Tai reikėjo ir Širvintose ant stulpo pakabinti“, – šaipėsi iš renginio organizatorių šalia stovintis vyriškis. Zarasiškis ūkininkas Jonas Kuzma garsiai atviravo: „Vakare prieš renginį draugai pasakė, kad parodos nebus, susinervinau, bet namuose nelikau, nes anūkės norėjo Utenos miesto šventėje ponius prajodinti. Pasigedau ir vadeliotojų, kur Stasys Kėrys, Edvardas Vinskus su dukra Monika?“
Kai bandžiau aiškintis, kodėl neįvyko paroda ir VšĮ Respublikinė lenktyninių žirgų lyga atsisakė dalyvauti šiose lenktynėse su žinomais ristūnais (Ingo Sanna, Pronto Ribb, Sakalas, Gazelė, Griausmas, Immobiliare, Hotline Baff, Gajus, Nut Augustinu, Domino, Hipnozas, Miražas) renginį organizavę vyrai siuntinėjo vieni pas kitus. Ir kažkodėl daugiausiai jų kaltinimų akmenų krito arba ant Lygos, arba ant pačių veislinių arklių augintojų.
Hipodromo savininkas aiškino, kad Respublikinė lenktyninių žirgų lyga nemokėjo pateikti paraiškų. Redakcijos žiniomis, Lyga paraiškas dėl savo narių dalyvavimo lenktynėse pateikė laiku ir tvarkingai. Matyt, Lietuvos ristūnų sporto asociacija, kurios steigėjai yra tik pačių Cicėnų šeima, pabūgo Respublikinės lenktyninių žirgų lygos važnyčiotojų, kurie paprastai ir skina laurus tiek šalies, tiek ir Baltijos šalių ristūnų lenktynėse. Žemės ūkio rūmai (ŽŪR) dėl neįvykusios parodos kaltino pačius augintojus, spjovusius į gražų sumanymą: „Nuosaviems žirgams dar nori išspausti svetimų pinigų.“
Arklių augintojai man patiesė žemės ūkio minist­rės pasirašytą įsakymą, jog lėšos skiriamos tikrai ne asmeninei augintojo kišenei. „Taip, mes nevežėme savo arklių, – bijojome, kad jie auksinių Cicėno gardų nepasibaidytų… Gavo ŽŪR šimtą tūkstančių litų parodai rengti, o likus pusantros savaitės pareiškė: suvežkite po dešimt arklių, nemokami gardai bus… Kai tik skiriami dideli pinigai, taip prasideda didžiosios rietenos,“ – rėžė ristūnininkai.
Kol viršūnėlės ginčijasi, spurda ir šaknelės. Atviras žiūrovų nepasitenkinimas – geras ženklas. Lietuvos žirgininkystė su pačiomis giliausiomis tradicijomis gal nesuklups europietiškai iščiustyto hipodromo take. Gal reikia vienąkart visiems vyrams vyriškai susėsti už apskrito stalo ir trumpai drūtai pasikalbėjus sutarti. Juk ir hipodromas už Europos Sąjungos pinigėlius statytas!
Emocijos visgi labiau dera moterims. Ir pirmąjį rugsėjo šeštadienį virš vyrų rietenų lauko nupleveno taikinga garsios Utenos krašto lenktynininkės, jau garbiaamžės Viktorijos Jovarienės emocija. Žirgininkystės neapleidžiančios jos dukros Eglė ir Neringa sakė, kad mamytė, negalėjusi atvykti dėl sveikatos, liepė vietoj palaiminimo ir vadeliotojams, ir žiūrovams perduoti pačius širdingiausius linkėjimus.
P.S. Tik labai gaila, kad žirgų paroda Utenos hipodrome neįvyko, „Valstietis“ apgavo savo skaitytojus, o ristūnų lenktynės nuėjo šuniui ant uodegos, nes jose dėl organizatorių kaltės nedalyvavo geriausi šalies žirgai.

 

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.