Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

Ar gėlių svogūnėliai tikrai saugiai laukia pavasario?

2022/11/23


Rudenį ir žiemą želdynuose nuo pelių, o ypač pelėnų gali nukentėti tulpių, narcizų, hiacintų, krokų svogūnėliai. Ne mažesnį pavojų graužikai kelia ir šildomose patalpose žiemą laikomiems kardelių, montbrečių, frezijų, galtonijų gumbasvogūniams bei svogūnams. Kaip juos išsaugoti, patirtimi dalijasi VU Botanikos sodo Vingio skyriaus vadovė dr. Regina Juodkaitė.


Rūta ANTANAITIENĖ

graužikai, svogūniniai augalai, tulpių svogūnėliai, hiacintų svogūnėliai, narcizų svogūnėliai, krokų svogūnėliai, nuodai graužikams Pasirūpinkite, kad gėlių svogūnėliai neapsiveltų nuodais, kitaip pavasarį jie nesudygs.

Kenkia ir lauke, ir namuose

Graužikų jutimo organai gerai išvystyti: labai aštri klausa, puiki uoslė, tačiau kiek silpnesnis regėjimas. Šie žvėreliai labai vikrūs (greitis iki 12–13 km/val.), landžioja, šokinėja ir plaukioja, nepriekaištingai orientuojasi labirintuose. Itin vislūs, palankiomis sąlygomis per metus sulaukia 5–8 vadų, – apie graužikų gebėjimą išgyventi pasakoja R. Juodkaitė. – Kad pelės ir pelėnai žalos pasodintiems ir sandėliuose per žiemą laikomiems gėlių svogūnams padarytų kuo mažiau, sudeginkite sode lapus, nelaikykite šiukšlių krūvų. Gali padėti ir graužikams skirti  nuodai, tačiau išdėliokite juos taip, kad apnuodyto jauko nesulestų paukščiai ar nesuėstų naminiai gyvūnai. Patalpose naudokite spąstus.“

grauzikai, nuodai grauzikams Paprastasis pelėnas.

Naminės pelės žiemą buvoja gyvenamosiose patalpose ir sandėliuose, o vasarą ir rudens pradžioje aptinkamos laukuose, soduose, daržuose ir gėlynuose. Gamtoje minta grūdais, augalų sėklomis, apgraužia tulpių ir kitų svogūninių gėlių (žiemojančių lauke grunte) svogūnėlius, nenukastas daržoves, nesurinktus vaisius. Sandėliuose žiemojančios naminės pelės gali apgraužti kardelių, montbrečių ir frezijų gumbasvogūnius, galtonijų svogūnus.

Dirvinės pelės gyvena laukuose, daržuose, soduose, gėlynuose, mėgsta drėgnesnes vietas, todėl dažnai jas galima pastebėti prie upelių, paežerėse, pagrioviuose. Jos aktyvios ištisus metus. Maisto ieško paprastai naktį, bet rudenį ir žiemą bėgioja ir dieną, nevengdamos nuo urvo nutolti

SVARBU. R. Juodkaitė perspėja gėlių augintojus, kad svogūnėlių prieš sodinant ar ruošiant žiemą laikyti sandėlyje, negalima apvelti graužikams skirtais nuodais. Cheminėmis medžiagomis apnuodyti svogūnai žūsta ir pavasarį nesudygsta.

50–500 m. Prieš žiemą dalis jų persikrausto į sodybas, sandėlius, rūsius.

Dirvinių pelių urvai nesudėtingi ir negilūs. Jos minta tulpių, kitų gėlių svogūnėliais, grūdais, sėklomis, žaliomis augalų dalimis, gali apgraužti tulpių, narcizų, hiacintų ir kitų lauke žiemojančių svogūninių gėlių susiformavusius pumpurus.

Paprastieji pelėnai gyvena kolonijomis. Rausia 2,5–5 cm skersmens urvelius, jų gilumas ir sudėtingumas priklauso nuo dirvožemio struktūros ir metų laiko. Šie graužikai veiklūs ištisą parą, su 2–3 val. pertraukomis. Žiemą aktyvesni negu vasarą. Ėda augalų stiebus, gėlių svogūnus, šaknis, vaisius, medžių ir krūmų žievę. Viena patelė gali atvesti iki 8 vadų.

Vandeninis pelėnas Lietuvoje aptinkamas vandens telkinių pakrantėse. Gerai plaukia ir nardo. Krantuose kasa ilgus urvus, kaip kurmis išmesdamas dideles žemių krūvas.

Pasirinkite vietas lauke

nuodai grauzikams, nuodai nuo peliu Dirvinė pelė.

R. Juodkaitė pataria peles, pelėnus ir kitus graužikus sode gaudyti rūpestingai paspęstais spąstais ir nuodais. Iš šiaudų, nupjautos žolės ir smulkių šakelių paruoškite krūveles, kad graužikai įprastų ten lįsti. Tuomet į jas įdėkite apnuodytų masalų nupjautuose plastmasiniuose buteliuose, drenažo vamzdeliuose ar iš medinių lentelių sukaltose dėžutėse. Taip apsaugosite paukščius ir naminius gyvūnus. Saugokitės ir patys – į urvus dėdami masalą, užsimaukite pirštines. Nuodų dėkite ir po medžių, krūmų, daugiamečių gėlių priedangomis, šalia pasodintų svogūninių gėlių, kur dažnai prisiveisia pelių ir pelėnų.

„Graužikus nesunku suvilioti. Aukštesnėse vietose dėkite nuodus ant žemės po lenta ar kitu pagaliu, o paskui uždenkite šiaudais, – pataria R. Juodkaitė. – Į šiltą vietelę jie būtinai užsuks. Kartkartėmis patikrinkite, ar apsilankė, pakelkite lentą ir pažiūrėkite, ar dar yra nuodų.“

Apsauga patalpoje

ziurkiu nuodai, nuodai Naminės pelės.

Specialistė pastebi, kad graužikai nemėgsta mėtų kvapo. Jeigu patalpos išpurkštos spiritiniu mėtų tirpalu arba pridėta, pakabinta mėtų ryšulėlių, kur veisiasi pelės, jos tas vietas palieka. Galima paberti kukurūzų miltų, cukraus pudros ir gipso (3:2:1) mišinio – jo priėdę graužikai žus. Dar vienas receptas – virtos pupelės arba pupos (jas reikia virti, kol sutrūkinėja). Nupylę vandenį, pupeles apdžiovinkite ir pakepinkite aliejuje. Jų priėdę graužikai tose patalpose nebegyvena.

Prekybos centrų sodo-daržo skyriuje galima įsigyti rodenticidų. Juos reikia išdėlioti patalpose ir lauke netoli urvų, kas 2–5 m, po 50–100 g. Nuodais graužikus šerkite bent 10 dienų. Šiose parduotuvėse galite įsigyti saugių dėžučių rodenticidams, kurie dažniausiai būna pastos arba vaškinių blokelių pavidalu, įdėti.

nuodai, nuodai ziurkems, nuodai grauzikams, geriausi nuodai Nuodus dėkite saugiai.     2022-11-23

Susijusios temos - skaitykite: graužikai, svogūniniai augalai, tulpių svogūnėliai, hiacintų svogūnėliai, narcizų svogūnėliai, krokų svogūnėliai, nuodai graužikams

Dalintis

2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...