Ashburn +24,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024
Ashburn +24,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 21 Lie 2024

Dieviški brugmansijų trimitai užkariavo širdį

2024/05/24


Ar žinote, kad brugmansija yra vadinama angelų trimitais? Tai nieko keista, nes ši gėlė yra tiesiog dieviška! Jos žiedai – dideli, trimito formos. Baltais, geltonais, oranžiniais, rausvais, violetiniais žiedais, ji gali puošti bet kokį sodą, kiemą ar balkoną. Apie egzotinę brugmansiją pasakoja šios gėlės karaliumi vadinamas, bene daugiausiai Lietuvoje – per 50 veislių – auginantis Valentinas Agurkis.

Augina 50 brugmansijų veislių

Valentinas Agurkis yra maisto pramonės technologas, šiuo metu dirbantis su vidaus interjero medžiagomis, bet augalais domėjosi visą gyvenimą, o jo atsidavimas ir meilė brugmansijoms tikrai verti dėmesio. Jis pasakojo, kad 2007-aisiais iš Kauno įsikėlė į netoli Raudondvario sodininkų bendrijoje esantį namą. Nors valdos plotas stebėtinai mažas – tik 5,5 aro, augalai įkurdinti kompaktiškai, išnaudojant kiekvieną kampelį, žydi nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. „Nežinau, ar Lietuvoje kas augina daugiau brugmansijų veislių nei aš. Šiandien mano kolekcijoje daugiau nei 50 jų veislių. Iš jų kelios sunyko, bet vietoj jų įsigijau kitų. Motininių brugmansijų gal ir 100 bus, jos yra suaugusios – trijų, penkerių ir aštuonerių metų“, – nesididžiuodamas sako jų augintojas.

Valentinas Agurkis
Nors Valentinas Agurkis ne gėlininkas, visą gyvenimą domėjosi augalais.

Kiekvienos kvapas skirtingas

Pats šeimininkas daug laiko skiria gėlėms, bet specializuojasi augindamas būtent brugmansijas. Pasakoja, kad žiedo forma yra vienos, dviejų–trijų ar net keturių eilių žiedlapių vainikų, yra ir pilnavidurių. Spalvos pačios įvairiausios – balta, geltona, oranžinė, koralų, rožinė, raudona. Yra ir dvi spalvos viename žiede – rožinės su raudona bei geltona su oranžine.

Nuo 15 iki 30 cm ilgio žemyn nusvirę trimito formos žiedai skleidžia malonų aromatą, ir kiekvienos kvapas skirtingas. Labiausiai aromatas suintensyvėja vakare, naktį ir ryte. Dieną – mažiau.

Brugmansijas galima formuoti taip, kaip patinka. Jos auginamos tiesiog sklypo žemėje arba vazonuose. Šiek tiek galima koreguoti šaknų sistemą. Tai daroma rudenį, kai perkeliamos į vazonus ir paruošiamos žiemojimui tik, pasak gėlininko, „proto ribose“.

Brugmansijas painioja su durnaropėmis

Žmonės dažnai brugmansijas painioja su durnaropėmis. V. Agurkio aiškinimu, durnaropės yra stambūs žoliniai ir pusiau sumedėję augalai į viršų augančiais žiedai, o brugmansijos – stambesni krūmai arba medeliai, (jei pats žmogus nori, gali formuoti kaip krūmą), turintys žemyn svyrančius žiedus.

Besidomintieji brugmansijomis klausinėja, ar tai – ne nuodingas augalas. Gėlininko teigimu, Lietuvoje turime daug nuodingų augalų, jų yra gamtoje ir mūsų kieme, iš jų ir brugmansijos. „Nuodingas ir vėlyvis, rūtos, ievos, dar galėčiau nemažai išvardinti – bet juk salotų mes iš jų negaminame. Dar žmonės klausinėja, ar jos nepakenks gyvūnams. Atsakau, kad ir aš turiu gyvūnų, jie bet kada gali prie jų prieiti. Jeigu gyvūnui duosi subalansuotą maistą, jis tikrai negrauš jokių gėlių, taip pat brugmansijų. Po mano kiemą lakstydavo šuniukai, namuose prie sodinukų vaikštinėja kačiukai. Bet nei vieni, nei kiti šių augalų nevalgė. O norint apsisaugoti nuo šių augalų, galima mūvėti latekso pirštines“, – komentavo jis.

brugmansijos
Brugmansija ’Super Thea’

Valentinas augalais domėjosi visą gyvenimą. Anksčiau turėjo labai daug kambarinių gėlių, vėliau jų sumažino, bet dar augina kaktusus, juką, egzotiškąją noliną, pelargonijas, laimės medį, pinigų medį, chlorofitus, kurie, pasak gėlininko, valo orą. Turi nemažą orchidėjų kolekciją.

Pirmajai brugmansijai – šešiolika

Pasiteiravus, kaip susidomėjo brugmansijomis, vyras pasakoja, kad jam visą laiką patiko augalai.

Pirmajai jo brugmansijai jau šešiolika metų. Kaip šiandien atmena gavęs iš draugų labai mažą augalėlį. Ji – vienos eilės žiedlapių vainiko, rožinės spalvos, kvepia erškėtrožėmis. Nuo tada Valentiną ir pakerėjo brugmansijos grožis, pradėjo jomis domėtos daugiau. „Bandžiau ieškoti augintojų Lietuvoje, bet mažai kas jų tada augino, todėl siunčiausi iš kitų šalių. Galima auginti ir iš sėklų, bet sėklos man nepasiteisino, prieš porą metų pirkau jų turėjo išaugti nuostabaus grožio hibridai, bet pernai pražydo visos baltos, vienos eilės žiedlapių vainiko. Dar šiemet pažiūrėsiu, kaip jos žydės, bet matosi, kad tas kryžminimas nepasiteisino“, – pasakojo jis.

Iš auginių daugina pats

Gėlininkas daugiausiai brugmansijas daugina iš savo turimų brugmansijų. Pasitaiko, kad ne visi auginiai pasidaugina, prigyja. ,,Kai pradėjau auginti daug skirtingų veislių, siunčiausi auginius, kurie turėjo būti su šaknimis, bet 60 proc. jų neišgyveno. Siunčiausi ir sodinukus jau vazonėliuose. Tačiau paprastai užsienio brugmansijų augintojai neužsiima mažų kiekių siuntimu, nors tarkim, man atsisiųsti reikėtų tik vieno tokios veislės augalo. Visas šiuo metu turimas veisles pats užsiauginau iš mažų sodinukų. Tai pats palaipsniui ir užsiaugini. Matai, kokia žiedo spalva, koks kvapas“, – dalinosi mintimis V. Agurkis. – Anksčiau turėjau daug kanų, jurginų. Dabar didžiąją sodo dalį užkariavusios brugmansijos, be jų dar auga hortenzijos, bijūnai, rožės, netradicinės kalijos, bet visą dėmesį atiduodu būtent brugmansijoms.“

brugmansijos
Valentinas šalia ilgiau nei trejus metrus augintos brugmansijos.

Nepakenčia šalčio

Pasak gėlininko, nors brugmansija kilusi iš šiltų kraštų, Lietuvos sąlygomis ją galima sėkmingai auginti tiek prižiūrint vazonuose, tiek atvirame grunte. Žmonės jas mėgsta auginti terasose. Tačiau auginant vazonuose, reikia padaryti gerą drenažą. Pasodinus į gruntą, rudenį reikia iškasti ir persodinti į vazoną. Dar kokią savaitę ar dvi Valentinas vazonus palaiko šiltnamyje, o paskui išveža į saugyklą, kurioje prabūna visą žiemą, maždaug 10 °C temperatūroje.

Porą kartų per mėnesį augalus tenka palaistyti, kad neperdžiūtų šaknų sistema. Geriau laikyti tamsoje, bet jeigu nėra galimybės, gali būti ir šviesioje patalpoje. Žiemą apšvietimui naudojamos specialios lempos, atstojančios saulės šviesą.

Prasidėjus vegetacijai ir augalams ėmus leisti ūglius, juos reikia išnešti į šviesą. Didelius, išaugusius ūglius išnešus į saulę, spinduliai juos gali nudeginti, bet po kiek laiko brugmansijos išleidžia naujus. Jas galima ir genėti, formuoti taip, kaip patinka pačiam augintojui.

Geriau auga atvirame grunte

Didžioji dauguma Valentino brugmansijų auga atvirame grunte, nes taip augalui vis tik geriau. Karštomis dienomis augančias vazonuose reikia dažniau laistyti, o grunte mažiau išdžiūsta. Pilnai prigijusius ir paaugusius gėlių sodinukus Valentinas dovanoja draugams, giminėms, bičiuliams, dalį parduoda. „Bet tai nėra mano verslas, tai – mano hobis“, – patikslina vyras.

Paklaustas, kokios veislės brugmansijos gražiausios, atsako, kad jam visos gražios, kiekviena graži skirtingai.

Kieme auga daug baltų – vienos, dviejų, trijų ar net keturių žiedlapių vainikų, yra ir pilnavidurių, primenančių bijūno žiedą. Žiedų formos skirtingos, kiekviena veislė atrodo kitaip, tačiau kiekvienos žiedas primena trimitą, todėl žmonės jas vadina angelų trimitais arba varpais.

Kiekviena veislė – išskirtinė

Kiekvieną brugmansijos veislę jų augintojas labai meniškai apibūdina.

brugmansijos
Brugmansija ’Madame de Pompadour’

„Žavėkimės ’Madame de Pompadour’ brugmansijos grožiu! Ši baltos spalvos, trimito formos gėlės žiedas su elegantiškais, tekančiais žiedlapiais yra akį traukiantis reginys. Didžiulis žiedas, kurio skersmuo gali siekti net 30 cm, yra ne tik gražus, bet ir nepakartojamai kvapnus!“

„Susipažinkite su mano namų puošmena – brugmansija ’Mon Amour’! Ši stulbinanti gėlė su didžiuliais, švelniai rausvais žiedais yra tikra reginio puota. Žiedų formos primena elegantišką trimitą, kuris neabejotinai patrauks kiekvieno praeivio dėmesį. Žiedai ne tik dideli, bet ir skleidžia lengvą, malonų aromatą, kuris pripildo namus gamtos kvapu.“

brugmansijos
Brugmansija’Mon Amour’

,,Brugmansija ’Super Thea’ yra tikras stebuklas! Jos milžiniški žiedai nulinkę žemyn, lyg gamtos sukurti šedevrai. Švelniai rožinė žiedų spalva ir šilkinė tekstūra suteikia jai nepaprastą eleganciją. ’Super Thea’ neabejotinai pridės spalvų ir gyvybės aplinkai, o jos žiedai, taps puikiu akcentu bet kurioje erdvėje.“

brugmansijos
Brugmansija ’Super Thea’

„Stulbinanti ’Mon Amour de Mareuil’ privers sodą žydėti kaip niekada anksčiau! Ši gėlė pasižymi ryškia oranžiškai lašišine žiedlapių spalva ir atrodo tarsi ugnies liepsnos!“

brugmansijos
Brugmansija ’Mon Amour de Mareuil’

’Triple A’ ne tik prikausto žvilgsnį, bet ir užpildo erdvę nuostabiu aromatu. Saulės spindulius primenantys žiedai suteikia šilumos ir šviesos. Raukšlėti geltonų žiedų kraštai pabrėžia jų eleganciją, o žali lapai puikiai kontrastuoja su ryškia gėlės spalva.“

brugmansijos
Brugmansija ’Triple A’

„Visi laukiam vasaros. Nekantrauju, kada mano kiemas pasipuoš gausiu įvairių spalvų bei formų brugmansijų žiedais, tarp jų ir brugmansija ’Schloss Burg’. Jos žiedai dideli, balti ir šviesiai kreminiai, tarsi angelai įgavę kitą formą. Kai tik prasidės žydėjimas, jie taps nuostabiu akcentu bet kurioje erdvėje, įnešdami ramybės ir grožio pojūtį, nuostabų kvapą.“

brugmansija
Brugmansija ’Schloss Burg’

„Atraskite brugmansijos ’Anja’ žavesį! Šios gėlės žiedai – tarsi gamtos dovana, kuri ne tik džiugina akį, bet ir skleidžia stebuklingą aromatą. Geltonos ir oranžinės spalvos derinys suteikia šilumos jausmą, o žiedų dydis ir forma primena mažą saulę, šviečiančią tiesiai į širdį!“

brugmansijos
Brugmansija ’Anja’

„Brugmansija ’Thea’s Liebling’ – raudonų žiedų karalienė! Sunku atitraukti akis nuo ryškių, raudonų žiedų. Gausiai žydi, užauga iki 1,5 metro. Kiekvienas žiedas yra kaip ugnies liepsna, suteikiantis sodui ar balkonui gyvybės ir aistros. Žiedai skleidžia malonų kvapą ir praturtina atmosferą.“

brugmansijos
Brugmansija ’Thea’s Liebling’

„Kas sakė, kad stebuklai neturi kvapo? Susipažinkite su ’Angels Summer Magic’. Jos žiedas gali visiškai pakeisti požiūrį į gėlių pasaulį. Elegantiški, balto šilko žiedai krenta lyg angelų suknelės, pasiruošusios šokiams su vasaros vėju. Kiekvienas žiedas – tikras meno kūrinys, o jo dydis gali prilygti netgi delnui. Nesvarbu, ar esate iš tų, kurie kasryt grožisi gamtos stebuklais, ar tiesiog ieškote įkvėpimo ir ramybės – ’Angels Summer Magic’ gėlė yra būtent tai, ko reikia sielai ir akims.“

brugmansijos
Brugmansija ’Angels Summer Magic’

Negaili patarimų

V. Agurkio žiniomis, Kauno botanikos sodas augina apie 10 brugmansijų veislių, neaugina daugiau ir dėl to, kad jos reikalauja daug rankų darbo.

Brugmansijų augintojas mielai dalijasi patarimais, pasakoja apie auginimo subtilybes, sakydamas, kad perduoti žinias besidomintiems jam negaila. Pats nebūdamas agronomas, žinių sukaupė tuo domėdamasis. Įsigyjantiems brugmansijų, Valentinas pataria, kaip ir į kokį gruntą sodinti, kokią žemę parinkti, kaip patręšti.

Sodindamas bet kokius augalus, cheminių trąšų stengiasi nenaudoti. Naudoja paukščių mėšlo granules ir ekologiškas trąšas. Brugmansijos labiau mėgsta lengvą žemę, bet ne durpes. Kol nežydi, tinka lapiniams augalams skirtos trąšos, paskui – trąšos žydinčioms gėlėms. Dažniausiai jis naudojantis trąšas iš Vokietijos – „Schultz“.

Paprastai žmonėms, kurie nori įsigyti ar auginti brugmansijas savo sodybose, veislė būna nesvarbi – jie renkasi pagal spalvas. Nors būna tokių, kurie ieško konkrečios veislės.

Sodyboje gausu žaliuojančių ir žydinčių augalų.

Gali išaugti iki 3 metrų

Kokio aukščio išaugs, priklauso nuo veislės. Gali būti apie 1,20 m, o pavyzdžiui, vienos eilės žiedlapių vainiko rožinės spalvos brugmansija užauga iki 3 m. „Tai jau tikras medis. Šakų su sekatoriumi jau nenugenėsi, tenka su pjūkleliu nupjauti. O nenugenėjus, į kambarį neįneši. Tik sumedėjusius augalus galima „užmigdyti“, o sodinukų, kol jie nesumedėję, „užmigdyti“ negalima. Juos Valentinas laiko namuose, po specialiomis lempomis, kurios atstoja saulės šviesą. Laiku juos reikia ir palaistyti, ir patręšti.

Lietuvoje, kiek teko gėlininkui domėtis, niekas tiek daug brugmansijų veislių neaugina, kiek jis. Apgailestauja, kad neturi ir bendraminčių, nors vieną kitą augintoją bandė kalbinti, bet kažkodėl kontaktas neužsimezgė. „Gal lietuviškas pavydas, o gal bijo konkurencijos...“, – svarsto jis.

Nuotr. Valentinas Agurkis šalia daugiau nei 3 metrus išaugusios brugmansijos. Valentinas

Neįdomu auginti tai, ką visi augina

Nepaisant didelės meilės brugmansijoms, V. Agurkio sode auga ir bujoja įvairiausios vienmetės, daugiametės gėlės ir krūmai: lelijos, hortenzijos, begonijos, rododendrai, bijūnai, spygliuočiai, pusiau spygliuočiai, kalijos.

kalijos
Kalija ’Zantedeshia albomacumlata’

„Neauginu nei bulvių, nei burokėlių, nei morkų. Tiesa, yra šiltnamis, kuriame pavasarį auga salotos, svogūnai, ridikėliai, o vėliau – agurkai, pomidorai. Lauke – svogūnai, žieminiai česnakai. Arbatžolių neperku – auginu įvairių mėtų rūšių ir prieskoninių žolelių“, – vardija Valentinas, pridurdamas, kad anksčiau augino ir įvairių kanų, jurginų veislių.

„Man neįdomu auginti tai, ką visi augina“, – tarsteli jis.

Gėlininkas pripažįsta, kad įprastos baltos spalvos kalijos jo nedomina, bet ypač didžiuojasi dėmėtosiomis kalijomis, kurių vienas žiedas žydi ilgiau nei mėnesį. ’Picaso‘ veislės kalijos žiede yra dvi spalvos – balta ir violetinė, o ’Zantedeshia albomacumlata’ veislės kalijos žydėjimo metu keičia spalvą nuo geltonos į oranžinę, vėliau tampa raudonos.

kalijos
Kalijos ’Picaso

Gėlės teikia malonumą

Pasidomėjus, ar turi kada pasidžiaugti ir pasigėrėti savo augalais, Valentinas sako, kad kas rytą kavą geria pavėsinėje, todėl matantis, kaip augalai auga ir žydi. Per kiemą pereina ryte ir vakare, stebi, ar augalų nepuola kenkėjai, ligos.

„Gėlės turbūt visiems teikia malonumą. Kai einame į svečius ar įvairiomis progomis jų dovanojame. Aš irgi daug įvairiomis progomis esu draugams, giminaičiams dovanojęs gėlių sodinukų. Ir medelių daug padovanoju“, – teigė gėlių mylėtojas.

Bet kitų prašo jam gėlių nedovanoti. „Jeigu vis tik nori padovanoti, pasakau konkrečią gėlę, kurios norėčiau. Prašau: ,,susiderinkim“, nes aš kartais galiu neturėti, kur pasodinti, o namuose – kur pastatyti. Reikia „su protu“ gėles auginti“, – filosofiškai pokalbį baigė Valentinas.

 

„Rasų“ informacija

Valentino AGURKIO nuotraukos

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis