Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024
Ashburn +19,7 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 15 Bir 2024

Nuo ligotos galvos ant sveikos

2016/05/05


Visuomenei, politikams, prekybininkams ir ūkininkams aiškinantis, dėl kieno kaltės taip smarkiai pakilo daržovių ir vaisių kainos, Prekybos įmonių asociacijos direktorius Laurynas Vilimas gina ir teisina stambiuosius prekybos centrus, kurių lentynose žiedinio kopūsto galva kainuoja beveik tiek pat, kiek vidutinio dydžio juvelyrinis pusbrangis akmuo mėlynasis topazas. L. Vilimas, nutylėjęs apie prekybininkų antkainius, tikina, kad daržoves pabrangino jas auginantys ūkininkai, kurie neva diktuoja kainas. L. Vilimas netgi teigia, esą patys daržovių augintojai prisipažino, kad dėl šalto pavasario derlius prastesnis, todėl teko kelti kainas. Ar prekybininkai turi teisę daržovių augintojus padaryti atpirkimo ožiais, kuriems galima suversti kaltę dėl vadinamojo „auksinių kalafiorų“ skandalo?

Prekybininkų išpūstas reikalas

Martynas LAUKAITIS Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas

Pirmiausia reikia patikslinti – žiedinių kopūstų, kurie tapo visų pabrangusių daržovių simboliu, šiuo metų laiku Lietuvoje joks daržininkas apskritai dar neturi, tik dairosi, kada pradės daigus sodinti. Žiediniai kopūstai geriausiai auga esant 15–20 ºC šilumos, pasodinti atviroje saulėtoje vietoje subrandina didesnį derlių. Nebus tokių sąlygų – daržovės sukraus mažus, skurdžius, netinkamus parduoti žiedynus. Kiek žinau, Lietuvos prekybos centrai žiedinius kopūstus dabar atsiveža iš Ispanijos, Italijos, Prancūzijos. Tad prekybininkų priekaištus reikėtų peradresuoti tų šalių daržovių augintojams. Apie pabrangusius pomidorus geriau galėtų pasakyti šiltnamių ūkiai. Mano specializacija – lauko daržovės. Pernai jų kainos buvo žemiausios per pastaruosius kelerius metus. Ūkininkas negali kontroliuoti laisvosios rinkos. Jei produkcijos susikaupia per daug, ji atpinga, kai trūksta – kainos kyla. Nepajėgtume primesti savo žaidimo taisyklių. Jeigu už savo produkciją užsiprašysime per daug, prekybininkai atsiveš daržovių iš Lenkijos, Švedijos ar dar iš kur nors. Todėl niekuo nepagrįstų klišių ant Lietuvos daržovių augintojų nederėtų kabinti.

Lietuviški pomidorai – po kelių savaičių

Mindaugas PUPIENIS Šiltnamių įmonės UAB „Kietaviškių gausa“ direktorius

Kokie galėtų būti šiltnamininkų „karteliniai susitarimai dėl kainų“, jeigu mus spaudžia ispanų, belgų, olandų augintojai?! Neišauginame tokių didžiulių produkcijos kiekių, kad galėtume varžytis su Vakarų, Pietų Europa, nustatinėti rinkos „madas“. Jei žolė aplink šiltnamius neželia, tai ir juose niekas neauga. Pastebėjome, kad ir kamanės vangiai apdulkina agurkų, pomidorų žiedus. Šiltnamių daržovėms derėti svarbi sąlyga – saulės šviesa. Šiemet žiemą daržovėms trūko sniego, o saulės – visada. Deja, jos neužsakysi... Latvijos ūkininkas man skambino ir liūdnai juokavo: esi laimingas – gavai tris saulėtas dienas, o aš – tik dvi. Salotas auginome po lempomis. Vidurdienį, kai saulė įkopusi į patį zenitą, pro Kėdainius važiuodamas visai neseniai matydavau šiltnamiuose degant papildomas šviesas. Ilgavaisius ir trumpavaisius agurkus bei salotas dėl ankstesnės sėjos skynėme keliomis savaitėmis anksčiau nei pernai, tačiau dėl nepalankių orų užaugo mažiau daržovių. Bet kuris agronomas jums pasakys, kad apniukusiomis dienomis vyksta vadinamoji daržovių „abortacija“. Augalas nemaitina vaisių, atmeta. Man pasakojo, kad turgavietėse jau pardavinėjami neva „Kietaviškių gausos“ ar tiesiog „lietuviški“ pomidorai. Iš tiesų masinis pomidorų derlius vėluoja dviem savaitėmis. Lietuviškų pomidorų šiandien dar reikėtų su žiburiu paieškoti.

Parengė „ŪP“ korespondentas Arnoldas ALEKSANDRAVIČIUS Redakcijos nuotraukos

UP Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis