Ką ir kaip apgavo, pamena ne viską
Apklausiamas teisme, Rolandas M. savo kaltės neginčijo, tačiau buvo matyti, kad jis ir pats gerai nepamena, ką ir kaip yra apgavęs. Teismui jis taip ir nurodė, kad tiksliai visų nusikalstamų veikų padarymo aplinkybių neprisimena. Jis paaiškino, kad sukčiavo dėl to, kadangi reikėjo pinigų. Tuometinis radviliškietis pripažino, kad visas klastas sugalvojo pats ir kaltės niekam kitam nevertė. Jis socialiniame tinkle „Facebook“ patalpino skelbimą apie parduodamą telefoną, nors jo neturėjo. Taip pat įdėjo skelbimus apie keltų bilietus, nuomojamą butą, nors iš tiesų nei buto, nei bilietų neturėjo. Radęs skelbimą, kad žmogus ieško pirkti malkų, susisiekė su skelbimo autoriumi ir pasiūlė pirkti malkų. Kaip ir kitais atvejais, to, ką siūlė, jis neturėjo. Sumos, kurios jam buvo pervedamos už neegzistuojančius daiktus bei paslaugas, buvo įvairios. Dalį nusikalstamų veikų įvykdyti jam padėjo kiti asmenys, kurie leido pasinaudoti jų banko sąskaitomis, nukentėjusiesiems pervedinėjant pinigus. Ikiteisminiai tyrimai šių asmenų atžvilgiu buvo nutraukti. Iki šių nusikalstamų veikų padarymo Rolandas M. už sukčiavimą nebuvo teistas. Jis pripažino, kad taip elgdamasis, visais atvejais siekė apgaule užvaldyti pinigus, kuriuos vėliau išleisdavo savo reikmėms.
Mobiliojo telefono gauti nepavyko
Kadangi nukentėjusiųjų buvo ne vienas, tiek buvo ir jų pareiškimų baudžiamojoje byloje, kuriuose jie nurodė, kaip visos suktybės vyko. Dažniausiai buvo naudojamasi socialiniu tinklu „Facebook“. Nukentėjusysis R. J. pareiškime policijai nurodė, kad 2021 m. rugpjūčio 5 d. rado skelbimą, kad pardavinėjami įvairūs daiktai. Jis ieškojo nusipirkti mobilaus ryšio telefono. Pavakare, 17.57 val., jis per „Messenger“ programėlę parašė žinutę į paskyrą, užvardintą merginos „M. M.“ vardu. Tariamos merginos nukentėjusysis klausinėjo apie telefono pirkimą. Jam buvo atrašyta, kad yra parduodamas mobilaus ryšio telefonas „iPhone8“, kurio kaina – 170 eurų. Tariama telefono pardavėja atsakė, kad yra iš Anykščių. Nukentėjusysis R. J. minėjo, kad telefoną nori atsiimti iš rankų, o ne siuntimais. Vos jis pasisiūlė pats atvažiuoti į Anykščius, jam neva mergina su inicialais „M. M“ atrašė, kad yra pavargusi, turi daug užsakymų ir jo nepriims, o telefoną gali išsiųsti tik per kurjerį, žadėdama išsiųsti tos pačios dienos vakare. Dar buvo prašyta nurodyti telefono numerį, kad neva juo galėtų paskambinti kurjeris, atvežęs telefoną. Buvo atsiųstas Rolando Marcinkevičiaus sąskaitos numeris. Kai vyriškis pasiteiravo, kaip tai suprasti, tariama mergina atsakė, kad tai esąs jos vyras. 2021 m. rugpjūčio 5 d., 18.29 val. nukentėjusysis padarė 170 Eur pavedimą į nurodytą sąskaitą. Kitą dieną nukentėjusysis bandė minėtam profiliui rašyti ir skambinti per „Messenger“, kad negauna telefono, bet į jo skambučius ir parašymus niekas nereagavo. Bandė vyras rašyti ir iš kito telefono, tačiau taip pat negavo atsakymo.
Apsigyveno pas pažįstamą Radviliškyje
Mergina E. G. vienaip ar kitaip buvo susijusi su daugeliu Rolando M. sukčiavimų. Ji policijai paaiškino, kad su kaltinamuoju susipažino, kai gyveno vaikų globos namuose. Mergina iš savo draugo Rolando M. žinojo daugelį dalykų, susijusių su daromais nusikaltimais. Pvz., tai, kad vyrukas turėjo susikūręs ne vieną „Facebook“ paskyrą, taip pat ir moters vardu. Rolando M. banko sąskaita kurį laiką buvo areštuota. Buvo laikas, kai ji priėmė pas save, Radviliškyje, gyventi Rolandą M., todėl policija, atlikusi kratą bute, paėmė ne tik sukčiauti linkusio vyruko mobilųjį telefoną, bet ir jos. Rolandas M. pinigų, gautų iš žmonių už nesamas prekes, pervedimui naudojo ir šio merginos sąskaitą. Pasak merginos, apie vyruko, su kuriuo bendravo, daromus nusikaltimus, ji nieko nežinojo, už pagelbėjimą sukčiaujant, ji pinigų iš Rolando M. negavo. Sukčius pasinaudojo ne tik šios merginos pagalba.
Pardavinėjo nesamus kelto bilietus
Dar vienas nusikaltimas – nesamų kelto bilietų pardavimas. Nukentėjusysis V. M. pareiškimą dėl įvykdyto sukčiavimo pateikė internetu, naudodamasis svetaine e-policija. Pareiškime jis nurodė, kad „Facebook“ bendravo per moters vardu sukurtą profilį „J. M.“, kuris pinigus – 160 eurų už kelto bilietus – nurodė pervesti į Rolando M. banko sąskaitą. Duodamas parodymus policijai, nukentėjusysis nurodė, kad du kelto bilietai buvo reikalingi jo mamai. Dėl kelto bilietų telefonu tarėsi mama, bet sakė, jog kalbėjo su vyru, nors „Facebook“ profilis – moters. Nors situacija galėjo kelti daug klausimų, vis tik buvo paklausyta nurodymo per „Messenger“ programėlę pervesti 160 eurų į Rolando M. sąskaitą. Tariama moteris ir vėl teigė, kad šis esąs jos vyras. Nurodytą sumą pervedė nukentėjusysis V. M. Pervedus pinigus, mamai paslauga nebuvo suteikta, sumokėtų pinigų jis neatgavo, todėl nukentėjo. Taip pat vyras nurodė, kad mama su pardavėju susisiekti nebegalėjo, nes buvo ištrintas profilis.
Byla tirta Radviliškyje
Rolando Marcinkevičiaus padarytos aštuonios nusikalstamos veikos buvo tiriamos Radviliškio rajono policijos komisariate. Jo per sukčiavimus gautos sumos buvo įvairios: 170 eurų už nesantį telefoną, 160 eurų už neva kelto bilietus, 200 eurų, kaip avansas už tariamą buto nuomą, 520 eurų „už malkas“, 400 eurų „už tralą kombaino pervežimui“, 500 eurų „už elektrinį „čioperį“ (motorolerį)“, nežinomam asmeniui pardavė įmonei priklausantį išsinuomotą 300 eurų kainuojantį elektrinį paspirtuką, 200 eurų gavo už pervežimo paslaugą, kurios neteikė ir nežadėjo teikti.
Nusikalsta nuolat
Teismas įvertino, kad Rolandas M. padarė aštuonias nusikalstamas veikas, kurių keturios priskiriamos baudžiamiesiems nusižengimams, kitos keturios – nesunkiems nusikaltimams. Vaikinas yra teistas 5 kartus, tačiau sukčiavimus padarė, būdamas teistas tris kartus. Anksčiau jam buvo taikytas laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimas, tačiau Rolandas M. nepateisino jam suteikto pasitikėjimo ir buvo pasiųstas bausmę atlikti realiai. Nuosprendyje teigiama, kad kaltinamasis yra linkęs nusikalsti, nesistengia koreguoti savo elgesio, šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę pataisos įstaigoje. Atsižvelgiant į šias aplinkybes, teismas sprendžia, kad bausmės tikslai gali būti pasiekti tik skyrus griežtesnes straipsnio sankcijose numatytas bausmes, t. y. už baudžiamuosius nusižengimus, numatytus Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 3 dalyje, skyrus areštą, o už nusikaltimus, numatytus Baudžiamojo kodekso 182 straipsnio 1 dalyje, skyrus laisvės atėmimą.
Bausmė – laisvės atėmimas
Teismo verdiktas – skirti galutinę subendrintą su ankstesniu nuosprendžiu bausmę 3 metų 6 mėnesių laisvės atėmimą. Iš šio laiko 1 metų 2 mėnesių laisvės atėmimas skirtas už sukčiavimus. Byloje – devyni civiliniai ieškovai, kuriems iš nuteistojo priteistos įvairios sumos. Nuteistojo banko sąskaitai taikomas apribojimas. Dalis per kratas paimtų daiktų (telefonai, kompiuteriai) grąžinti kitiems asmenims, kurių sąmoningas dalyvavimas nusikaltimuose nėra įrodytas.
Byla išnagrinėjo Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmų teisėja Vilma Šiukštienė. Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo gali būti skundžiamas apeliacine tvarka Šiaulių apygardos teismui per Šiaulių apylinkės teismo Radviliškio rūmus.
RadviliskioKrastas.lt