Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023
Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023

Norite skanių ir kokybiškų bulvių – patikrinkite, ar jas teisingai laikote

2023/01/14


Bulvių gumbai yra gyvi organizmai, tad laikomi sandėlyje patiria aplinkos poveikį. Ar skanias, traškias ir maistingas bulves valgysime iki naujo derliaus, priklauso nuo to, kokiomis sąlygomis jas laikysime. Jau dabar patikrinkite jų būklę, patalpos temperatūrą, drėgmės lygį ir oro judėjimą. Nepamirškite bulves visuomet laikyti visiškoje tamsoje – taip jos nepažaliuos.

Temperatūra daug ką lemia

Vienas iš svarbiausių faktorių, įtakojančių nukastų bulvių kokybę, yra temperatūra. Nuo jos priklauso gumbų kvėpavimo intensyvumas, dygimas, vandens išgaravimas, santykinė drėgmė, cheminė sudėtis ir ligų plitimas sandėliuojant.

Ramybės periodu nukastos bulvės nepradeda dygti. Jo trukmę nulemia veislės ypatumai, temperatūra ir fiziologinis gumbų amžius. Daugelis veislių 4 °C temperatūroje gerai išsilaiko visą sandėliavimo laikotarpį. Tačiau jai kylant, gumbų ramybės periodas trumpėja.

Svarbu bulves laikyti sausai.

Keičia bulvės skonį

Šiltas oras yra drėgnesnis nei šaltas. Nedideli temperatūros pasikeitimai gali sukelti nemenkus santykinės drėgmės pokyčius. Kai šilčiau, iš gumbų išgaruoja daugiau vandens. Taigi pastovi temperatūra sandėlyje padės išvengti santykinės drėgmės svyravimų, galinčių sukelti kondensacijos problemas.

Vienas iš svarbiausių biocheminių procesų, vykstančių dėl temperatūros įtakos, yra cukraus susidarymas gumbuose. Kai temperatūra mažesnė nei 7 °C, redukuojančio cukraus susidaro daugiau. Kai temperatūra žemesnė nei 2 °C, cukraus kiekis gumbuose yra toks didelis, kad gali pakeisti verdamų ar kepamų daržovių skonį.

Salstelėjusių bulvių kokybė gali būti iš dalies atkuriama, pakeliant laikymo temperatūrą iki 13–15 °C. Jei saugykloje ji žemesnė, sumažėja ligų pavojus. Aukštesnės kaip 10 °C temperatūros neturėtų būti.

Saugykloje būtinai turi būti palaikoma aukšta santykinė drėgmė. Bulvių gumbai nesuvysta, kai optimali santykinė drėgmė yra nuo 90 iki 98 proc.

Nemažiau svarbu, kad rūsio patalpos būtų gerai vėdinamos ir neperšaltų sienos. Taigi tinkamiausia temperatūra turėtų būti 2–4 °C, santykinė oro drėgmė – ne mažesnė nei 80–85 proc.

Vis tik kad bulvės per žiemą išsilaikytų gražios ir skanios, neužtenka vien geros laikymo vietos. Iš anksto pasirūpinkite jas supilti sausas, subrendusias ir sveikas.

Nepamirškite saugomas bulves kiek galima dažniau perrinkti. Laiku išrinkę pažeistus (ligotus, suskilusius) gumbus, apsaugosite likusį derlių ir iki naujojo mėgausitės skaniomis, kokybiškomis daržovėmis.

 

 

LAMMC ŽI Vokės filialo vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Rita ASAKAVIČIŪTĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/04/01

Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti...
2023/04/01

Po sunkių gyvenimo išbandymų – medžio darbų kūrybos džiaugsmas

Pasvalys („Darbas“). „Gal apie šimtą inkilų iš viso esu sumeistravusi. Šiemet – maždaug trisdešimt, bet likę mažiau. Ir pernai, ir jau dabar daug kas įsigijo, po Lietuvą išsivežiojo“...
2023/04/01

Pasaulinėje kruizinės laivybos parodoje JAV – ir Klaipėdos uostas

Floridos valstijos (JAV) rytuose vykstančioje kruizinės laivybos parodoje prisistato ir Klaipėdos uostas. Balandžio pabaigoje kruizinės laivybos sezoną ketinantis pradėti uostas šiemet laukia 44 kruizinių laivų, 4 iš jų lankysis pirm...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...