Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023
Ashburn +11,7 °C Dangus giedras
Ketvirtadienis, 23 Kov 2023

Registruotų augintinių skaičius padvigubėjo, o kokie populiariausi šunų ir kačių vardai?

2023/01/21


Lietuvių noras įsigyti augintinį neblėsta, o kaip rodo Gyvūnų augintinių registro duomenys, įregistruojamų šunų ir kačių skaičius per metus išaugo kone dukart. Šunų užregistruota net 92 693, kai 2021 m. – 46 465. Kačių taip pat užregistruota beveik dvigubai daugiau (47 707).

Registruojamų augintinių šuolis siejamas su Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pataisa, pagal kurią nuo 2021 m. gegužės 1 d. paženklinti ir Gyvūnų augintinių registre registruoti turi būti visi šunys, katės ir šeškai.

„Žinoma, naujoji pataisa turėjo įtakos skaičiams augti. Kaip matome iš duomenų, aktyviausiai šunis ir kates žmonės registravo balandžio–gegužės mėnesiais, tai yra iki pokyčio įsigaliojimo – tuomet registruota net per 46 tūkst. šunų ir per 19 tūkst. kačių. Siekiant užtikrinti gyvūnų augintinių atsekamumą, užkrečiamųjų ligų prevenciją ir mažinti bešeimininkių ir bepriežiūrių gyvūnų augintinių skaičių, nuo šio laikotarpio visus šunis, kates ir šeškus registruoti privaloma. Aktyviausiai registruojami šunys ir katės“, – sako Daiva Miliauskienė, VĮ Žemės ūkio duomenų centro vyriausioji specialistė.

Draudimo bendrovės „If“ duomenimis, kartu su augintinių skaičiumi auga ir suvokimas apie tinkamą augintino priežiūrą, atsakomybės už augintinį jausmas – vis daugiau šeimininkų, siekdami apsisaugoti nuo finansinių nuostolių šunims, katėms susirgus ar jiems pridarius žalos kitų asmenų turtui, ryžtasi juos apdrausti.

„Paprastai nuostoliai būna susiję su sveikatos sutrikimais. 2022 m. šunų šeimininkai dažniausiai kreipėsi dėl augintinių skrandžio problemų, įvairių traumų, dermatito, ausų, šlapimo takų uždegimų. Kačių augintojai susiduria su kiek kitokiais atvejais ir praėjusiais metais kreipėsi dėl komplikacijų katėms prarijus daiktus, pabėgimų, šlapimo takų uždegimų, skrandžio ar akių ligų. Vidutinė išmoka ligos atveju siekė 200 eurų, tačiau pasitaikė atvejų, kai prireikus sudėtingų operacijų nuostoliai perkopė ir 3 tūkst. eurų“, – teigia draudimo bendrovės privataus turto draudimo produkto vadovas Tomas Sinkevičius.

Populiariausi 2022 m. vardai ir veislės

Pagal įstatymo pataisą ženklinti privaloma šeškus, kates ir šunis, tačiau pastarųjų dviejų ir toliau išlieka daugiausia šalyje. Pateikiami populiariausi augintinių vardai.

2022 m. populiariausi šunų vardai ir jų skaičius:

Bela 1 438

Pupa 1 200

Rikis 1 160

Tobis 969

Reksas 897

2022 m. populiariausi kačių vardai ir jų skaičius:

Luna 664

Simba 641

Pūkis 549

Murka 533

Pupa 373

Gyvūnų augintinių registre 2022 m. daugiausia registruota mišrūnų, o po jų rikiuojasi tokios šunų veislės: vokiečių aviganiai, Jorkšyro terjerai, vokiečių nykštukiniai špicai, cvergšnauceriai, Labradoro retriveriai. Populiariausios kačių veislės: britų trumpaplaukės, Meino meškėnai, Bengalijos katės, Abisinijos katės, škotų stačiaausės.

Draudimo bendrovės „If“ statistika rodo, kad jau ne pirmus metus šunys yra ne tik dažniau registruojami, bet ir dažniau draudžiami nei katės. Žmonės dažniau draudžia Jorkšyro terjerus, Labradoro retriverius, vokiečių aviganius, vengrų trumpaplaukius pointerius, taip pat mišrūnus. Dažniausiai draudžiamos katės yra Meino meškėnai, britų trumpaplaukės, sfinksai, škotų nulėpausės, mišrūnės.

Registruojami iš Ukrainos atvykę augintiniai

Pasak D. Miliauskienės, dėl prasidėjusio karo Ukrainoje į Lietuvą atvyko daug ukrainiečių, kurie kartu atsivežė ir savo augintinius – šie taip pat registruojami Lietuvos Gyvūnų augintinių registre.

„Siekiant užtikrinti gyvūnų augintinių atsekamumą Europoje ir pasaulyje bei užtikrinti užkrečiamųjų ligų prevenciją, 2022 m. balandžio 4 d. buvo priimtas Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymas, kuriuo vadovaujantis augintiniai, įvežti iš Ukrainos ir paženklinti mikroschemomis, buvo pradėti registruoti Lietuvos Gyvūnų augintinių registre. 2023 m. sausio 1 d. duomenimis, šiuo metu šiame registre yra registruoti 767 šunys ir 511 kačių iš Ukrainos“, – sako D. Miliauskienė, VĮ Žemės ūkio duomenų centro vyriausioji specialistė.

 

Partnerio turinys

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/22

Seime svarstoma, ar drausti prekybininkams skirti baudas tiekėjams

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Ekonomikos ir inovacijų ministerijai tvirtinant, kad didžioji prekybos tinklų dalis atsisakė nepagrįstų baudų tiekėjams sutrikus prekių pristatymui, Konkurencijos tarybos atstovė teigia, kad iš tiekėjų sulaukiama ...
2023/03/22

Klaipėdos ir Kretingos rajonuose pareigūnai aptiko nelegalų tabako fabriką

Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT) pareigūnai, bendradarbiaudami su Lietuvos policijos pareigūnais ir Klaipėdos apygardos prokuratūra, Klaipėdos ir Kretingos rajonuose aptiko nelegalų tabako fabriką ir sandėlį. Sulaikyta 11 asmenų – Lietuv...
2023/03/22

Juodalksnio bandomųjų želdinių matavimas

Valstybinės miškų tarnybos Miško genetinių išteklių skyriaus specialistai kasmet matuoja ir vertina miško medžių palikuonių bandomuosius želdinius.  
2023/03/22

Viceministras: valstybės paramą galės gauti daugiau smulkių šiltnamių ūkių

Vilnius, kovo 22 d. (BNS). Daržovių šiltnamiuose augintojams prašant dosnesnės valstybės paramos, žemės ūkio viceministras sako, kad dabar į ją galės pretenduoti ir mažesnių šiltnamių savininkai. Paulius Astrauskas sako, kad m...
2023/03/22

Siekiama stiprinti pieno pardavėjų derybines galias

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) inicijuoja Pieno įstatymo projekto pakeitimus, siekdama iš esmės išspręsti problemas, kurias dėl smarkiai kritusių pieno supirkimo kainų patiria pieno pardavėjai. Esminė nuostata – atsisakyti žalio ...
2023/03/22

Trąšas naudokime atsakingai

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) akcentuoja, kad trąšas į žemę reikia berti saikingai, atsakingai ir laikantis gamintojų rekomendacijų arba tręšimo grafiko. Taip pat ūkininkams primena, kad galima naudoti tik į Identifikavimo...
2023/03/22

Europos Komisija pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus

Šiandien Europos Komisija (EK) pasiūlė bendrus kovos su ekologiniu manipuliavimu ir klaidinančiais ekologiškumo teiginiais kriterijus. Šis pasiūlymas suteiks vartotojams daugiau aiškumo, jie galės būti tikresni, kad tai...
2023/03/22

Lietuvos ir Jungtinės Karalystės žemės ūkio ministrai vienija pastangas dėl Ukrainos ir skatina šalių bendradarbiavimą

Žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko susitikime su Jungtinės Karalystės maisto, žemės ūkio ir žuvininkystės ministru Marku Spenceriu Londone aptartos Europos Sąjungos sankcijos Rusijai, prekyba kalio trąšomis ir kiti svarbūs klausimai.
2023/03/22

Neplaninis patikrinimas UAB „Ekologistika“

Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) šiuo metu atlieka neplaninį UAB ,,Ekologistika“ patikrinimą dėl aplinkos apsaugą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų laikymosi. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad įmonė per kelis metus...