Ashburn +17,4 °C Lietus
Pirmadienis, 29 Geg 2023
Ashburn +17,4 °C Lietus
Pirmadienis, 29 Geg 2023

J. Bidenas Varšuvoje susirinkusiai miniai pasakė emocingą kalbą: „Ukraina vis dar laisva“

2023/02/22


JAV prezidentas Joe Bidenas (Džo Baidenas) antradienio vakarą Lenkijos sostinėje Varšuvoje pasakė emocingą kalbą, kurioje išskyrė amerikiečių pasiryžimą ginti „laisvę“ ir net 10 kartų paminėjo Rusijos prezidento Vladimiro Putino vardą.

J. Bidenas teigė, kad praėjus beveik metams nuo karo pradžios turime nemažai atsakymų: jei buvo abejojančių Vakarų vieningumu, tokios prognozės neišsipildė. Pasaulis liko susivienijęs ir stiprus, ginantis demokratiją, kuri, anot jo, ne susilpnėjo, o tapo dar stipresnė.

„Metai, kai pradėjo kristi bombos, į Ukrainą įvažiavo Rusijos tankai. Ukraina vis dar yra nepriklausoma ir laisva. Nuo Chersono iki Kyjivo žemė susigrąžinta, – sakė jis prie Varšuvos karališkosios pilies susirinkusiai miniai. – Kyjivas išlieka stiprus, Kyjivas išlieka išdidus, išlieka aukštas ir, svarbiausia, išlieka laisvas.“

Jis taip pat pabrėžė, kad V. Putino karas prieš Ukrainą yra išbandymas visoms demokratinėms šalims.

„Kai Rusija įsiveržė, buvo išbandyta ne tik Ukraina. Visas pasaulis patyrė amžių išbandymą. Buvo išbandoma Europa. Buvo išbandoma Amerika. Buvo išbandoma NATO. Buvo išbandomos visos demokratijos“, – sakė JAV lyderis.

Pasak jo, Rusijos prezidentas manė, jog yra „kietas“, bet tada susidūrė su „geležine Amerikos valia“.

„Jis manė, kad tokie autokratai, kaip jis pats, yra kieti, o demokratijos lyderiai – minkšti, o tada jis susidūrė su geležine Amerikos ir viso pasaulio tautų, kurios nesutiko su baimės valdomu pasauliu, valia“, – sakė J. Bidenas prieš pirmąsias Maskvos invazijos į Ukrainą metines.

„Žudikišką puolimą“ pradėjęs V. Putinas „klydo“ manydamas, jog palauš Vakarų vienybę, kalbėjo JAV prezidentas.

„Prezidento Putino bailus žemės ir valdžios troškimas žlugs, o ukrainiečių meilė savo šaliai nugalės, – sakė jis. – Ukraina niekada nebus pergalė Rusijai.“

„Ukrainos žmonės yra pernelyg drąsūs. Amerika, Europa, tautų koalicija nuo Atlanto iki Ramiojo vandenyno – mes buvome pernelyg vieningi. Demokratija buvo per stipri. Vietoj lengvos pergalės, kurią jis įsivaizdavo ir prognozavo, Putinas liko su sudegusiais tankais ir sutriuškintomis Rusijos pajėgomis“, – toliau kalbėjo J. Bidenas.

Jis pridūrė, kad V. Putino karas paskatino Suomiją ir Švediją pradėti stojimo į NATO procesą.

„Jis manė, kad NATO suskils ir susiskaldys. Vietoj to NATO yra vieningesnė ir labiau suvienyta nei bet kada anksčiau. Jis manė, kad gali paversti ginklu energetiką, palaužti Europos ryžtą, o vietoj to mes dirbame, kad panaikintume Europos priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro“, – sakė J. Bidenas.

Parama „nesvyruos“

JAV lyderis teigė, kad sąjungininkai tvirtai stovi prieš Rusijos agresiją, o parama kariaujančiai Ukrainai „nesvyruos“. Be to, toliau bus „reikalaujama atsakomybės iš tų, kurie atsakingi už šį karą“.

„Neturėtų būti jokių abejonių: mūsų parama Ukrainai nesvyruos, NATO nebus susiskaldžiusi ir mes nepavargsime“, – teigė J. Bidenas.

Jis pridūrė, kad šiame kare ant kortos pastatyta laisvė.

„Šiandien vėl matome tai, ką Lenkijos ir visos Europos žmonės matė ištisus dešimtmečius: autokratų apetito negalima malšinti – jam reikia pasipriešinti. Autokratai supranta tik vieną žodį: ne. Ne, ne. Ne, tu neužimsi mano šalies. Ne, tu neatimsi mano laisvės. Ne, tu neatimsi mano ateities“, – sakė J. Bidenas.

Baltųjų rūmų šeimininkas prisiminė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio vizitą Vašingtone ir jo žodžius apie visų mūsų – ne tik ukrainiečių – vaikus ir anūkus bei bandymą pavogti jų ateitį.

„Laisvi žmonės atsisako gyventi beviltiškumo pasaulyje ir žinote, šie metai buvo nepaprasti visomis prasmėmis, – sakė J. Bidenas. – Nepaprastas Rusijos pajėgų ir samdinių brutalumas. Jie be jokios gėdos ar sąžinės graužaties vykdė žiaurumus, nusikaltimus žmoniškumui.“

„Niekas, niekas negali atitraukti akių nuo Rusijos vykdomų žiaurumų. Tai pasibjaurėtina. Tai pasibjaurėtina. Tačiau išskirtinė buvo ir Ukrainos žmonių bei pasaulio reakcija“, – teigė jis.

Nesiekia pulti

J. Bidenas paneigė V. Putino teiginius, sakydamas, kad Vakarai neplanuoja pulti Rusijos.

Pasak jo, „Vakarai neketina pulti Rusijos, kaip šiandien sakė Putinas. Milijonai Rusijos piliečių, kurie tik nori taikiai gyventi su savo kaimynais, nėra priešai.“

„Šį vakarą dar kartą kreipiuosi į Rusijos žmones. Jungtinės Valstijos ir Europos tautos nesiekia kontroliuoti ar sunaikinti Rusijos. Vakarai nerengė sąmokslo užpulti Rusiją, kaip šiandien sakė Putinas“, – sakė J. Bidenas.

Jis pridūrė: „Šis karas niekada nebuvo būtinybė. Tai tragedija. Prezidentas Putinas pasirinko šį karą.“

Svečias iš Vašingtono pakartojo, kad Ukraina yra priversta gintis tol, kol V. Putinas tęsia savo karą, o tuo metu jis pats gali nutraukti puolimą ir užbaigti karą, kada panorėjęs.

Ateinantys mėnesiai ukrainiečiams bus sunkūs, sakė JAV prezidentas, bet pridūrė, kad „turime kuo didžiuotis“ bei ragino sąjungininkus būti „sąžiningus ir įžvalgius žvelgiant į ateinančius metus“.

Anot jo, kova už laisvę visada bus sunki, bet kartu „visada svarbi“.

„Ukrainai toliau ginantis nuo Rusijos puolimo ir pradedant kontrpuolimą, jos laukia labai sunkios dienos. Pergalės ir tragedijos“, – sakė jis.

NATO viršūnių susitikimas

J. Bidenas savo kalboje taip pat paskelbė, kad Jungtinės Valstijos rengs kitų metų NATO viršūnių susitikimą.

„Kitais metais priimsiu visas NATO nares į mūsų 2024 metų viršūnių susitikimą Jungtinėse Valstijose. Kartu švęsime stipriausio pasaulio istorijoje gynybinio aljanso NATO 75-ąsias metines“, – sakė jis.

JAV vadovas pakartojo, kad JAV remia NATO ir 5 straipsnį – grupės pagrindinį principą, pagal kurį vienos narės užpuolimas yra visų narių užpuolimas.

„Neabejokite: Jungtinių Valstijų įsipareigojimas mūsų aljansui ir 5 straipsniui yra tvirtas it uola. Tai žino kiekviena NATO narė, tai žino ir Rusija: puolimas prieš vieną yra puolimas prieš visus. Tai šventa priesaika“, – sakė jis.

Padėka Lenkijos žmonėms

J. Bidenas itin gyrė Lenkijos ir lenkų pastangas priimti ukrainiečių pabėgėlius. Jis pabrėžė, kad Lenkijos žmonės istoriškai puikiai žino, ką reiškia solidarumas.

„Esame kartu su milijonais šio karo pabėgėlių, kurie rado prieglobstį Europoje ir Jungtinėse Valstijose, ypač čia, Lenkijoje“, – sakė jis .

„Lenkijos įmonės, pilietinė visuomenė, kultūriniai lyderiai, įskaitant Lenkijos pirmąją ponią – kuri šį vakarą yra čia – vadovaujasi širdimi ir ryžtu, parodydami visa, kas gera žmogaus dvasioje“, – kalbėjo JAV vadovas.

Jis prisiminė praėjusiais metais įvykusį savo vizitą į Lenkiją susitikti su pabėgėliais ir sakė, kad niekada jo nepamirš.

„Matyti jų veidus, išsekusius ir išsigandusius, laikančius savo vaikus taip arti savęs, nerimaujančius, kad jie galbūt niekada daugiau nepamatys savo tėvų, vyrų, brolių ar seserų. Tą tamsiausią jų gyvenimo akimirką jūs, Lenkijos žmonės, suteikėte jiems saugumą ir šviesą. Jūs juos apkabinote, tiesiogine to žodžio prasme apkabinote“, – tęsė J. Bidenas.

„Ačiū, ačiū, ačiū, Lenkija, už viską, ką darote. Telaimina jus visus Dievas“, – kalbą užbaigė jis.

Iš karto po jos prie JAV prezidento priėjo daugybė vaikų su Ukrainos ir JAV vėliavėlėmis. Visi kartu pasidarė bendrą nuotrauką.

 

Ignas Ramanauskas

BNS

REUTERS-Scanpix nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/05/29

Gyvenimo kokybė kaimiškosiose savivaldybėse: išties viskas puiku?

VDU ŽŪA langas. LR Finansų ministerija (FM) gegužės pradžioje paskelbė kaimiškųjų savivaldybių gyvenimo kokybės indeksą (GKI), pasak kurio 2013–2021 metais gyvenimo kokybė gerėjo visose kaimiškosiose savivaldybėse.  FM sud...
2023/05/29

Svarstantiems apie savo verslą – iki 26 tūkst. eurų parama ateities darbo vietai

Darbo neturintys ar mažas pajamas gaunantys, bet verslūs gyventojai galės gauti paramą verslo pradžiai informacinių technologijų, žaliosios ir žiedinėse ekonomikose, praneša Socialinės apsaugos ir darbo (SADM) ministerija. Paramai numatyti ...
2023/05/29

Prezidentas: žengtas svarbus žingsnis skatinant gynybos industrijų plėtrą Lietuvoje

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį pasirašė Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo pakeitimus, kuriais numatoma leisti gynybos ir saugumo pramonės veiklą vykdyti laisvosiose ekonominėse zonose (LEZ). Šios...
2023/05/29

Jaunos mokslininkės tikslas – rasti efektyvų gydymo nuo vėžio metodą

„2020 m. visame pasaulyje nuo vėžio mirė 10 mln. žmonių. Lietuvoje tais pačiais metais šia liga sirgo daugiau nei 17 tūkst. Mokslininkai nuolat ieško būdų, kaip patobulinti gydymo technologijas ir vėžio terapiją padaryti dar ef...
2023/05/29

Žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai – 50 mln. Eurų

Energetikos ministerija (EM) informuoja, kad gegužės 29 d. paskelbtas kvietimas teikti paraiškas investicijoms žaliojo vandenilio gamybos pajėgumų plėtrai. Šiai veiklai numatyta skirti iki 50 mln. eurų iš Modernizavimo fondo l...
2023/05/29

Smūgis tarptautiniam nesąžiningam kriminaliniam verslui - sutriuškinta grupuotė, klastojusi prekių tinkamumo vartoti galiojimo terminus

Po Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnų atlikto neviešo tyrimo, išaiškinta, gerai organizuota 29 asmenų grupė, tarptautiniu mastu vykdžiusi nesąžiningą kriminalinį verslą didmeninėje bei mažmeninėje prekyboje Lietuv...
2023/05/29

300 ha dirbantis ūkininkas: trūksta norinčių dirbti

Marijono Mikutavičiaus daina „Trys milijonai“ jau seniai nebeatspindi realybės – Lietuvos gyventojų kiek daugiau nei 2,8 mln. Šalyje mažėja ne tik gyventojų, bet ir norinčių dirbti, teigia šalies ūkininkai, darbymeč...
2023/05/29

Kokios paramos galimybės siūlomos sodininkams?

Šalnoms pakandus žydinčius sodus, prognozės dėl obuolių, kriaušių derliaus nedžiugina. Sodininkai viliasi lietaus iki Joninių, nes kitaip sausra sunaikins likusias vaisių užuomazgas – tai esminė Lietuvos verslinių sodų asociaci...
2023/05/29

Savaitgalį liepsnojo namai, medienos sandėliai, miško paklotės, šieno ritiniai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 134 gaisrų ir atliko 75 gelbėjimo darbus, praneša Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas (PAGD). Žūčių gaisruose išvengta.