Lietuvos ūkininkams – pirmoji sertifikuota programa

Siekdamas Lietuvoje sukurti bendrą sertifikuotą anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinančio ūkininkavimo programą, Estijos žemės ūkio technologijų startuolis „eAgronom“ pasirašė jungtinės veiklos sutartį su  UAB „DOJUS agro“.

eagronomas

Pirmoji šalyje anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinančio ūkininkavimo programa ūkininkams atneš naujų pajamų srautų už tvaraus ūkininkavimo praktikos taikymą, o Lietuvai padės iki 2030-ųjų metų pagal planą 21 proc. sumažinti išmetamųjų teršalų kiekį, palyginti su 2005 m. kiekiu.

Augalininkystė sudaro vos daugiau kaip 60 proc. viso, 2,4 mlrd. Eur vertės, Lietuvos žemės ūkio sektoriaus, kuriame išmetama viena penktoji viso šalyje šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio. Perėjimas prie anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinančio ūkininkavimo leidžia didinti anglies dioksido sekvestraciją, mažinti su ūkininkavimu susijusį išmetamą ŠESD kiekį bei gerinti maisto produktų atsparumą klimato kaitai. Anksčiau susidūrusi su finansavimo galimybių stoka, anglies dioksido rinkų plėtra šiuo metu ūkininkams sudaro sąlygas taikyti tvarias praktikas, kartu didinant ne tik savo, bet ir aplinkos gerovę.

eAgronom“ suteiks ūkio valdymo programinę įrangą, dirbtinio intelekto ir nuotolinio stebėjimo technologijų pagrindu veikiančias ŠESD stebėjimo priemones. Šios bendrovės technologijos ir konsultacinės paslaugos leis ūkininkams sumažinti naudojamų cheminių medžiagų ir trąšų kiekį, taip sumažinant veiklos sąnaudas ir diversifikuojant pajamų srautus per ūkininkams suteikiamus anglies dioksido kreditus. Tuo pat metu šios bendrovės stebėjimo priemonėmis bus patikimai matuojami anglies dioksido sekvestracijos ir išmetamų ŠESD pokyčiai. Bendradarbiaudama su „DOJUS agro“, bendrovė „eAgronom“ galės siūlyti savo technologijas ir patirtį plačiai žemės ūkio srities ekspertų auditorijai.

Bendrovės „eAgronom“ vykdomasis direktorius Kristjan Luha kalbėjo: „Be vandenynų, dirvožemiai yra didžiausi anglies dioksido absorbentai, o maistingųjų medžiagų kupini dirvožemiai didina ūkių produktyvumą bei skatina atsparumą klimato kaitai ir ilgalaikį tvarumą. 34 proc. Lietuvos sausumos sudaro ariamoji žemė, turinti didžiulį potencialą anglies dioksido sekvestracijai dirvožemyje. Bendradarbiavimas su „DOJUS agro“ mums suteikia galimybę atkreipti Lietuvos ūkininkų dėmesį ir sudaryti jiems sąlygas pasinaudoti anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinančio ūkininkavimo nauda, kartu padedant šaliai pasiekti savo ambicingus tikslus klimato srityje.“

„DOJUS“ įmonių grupės generalinis direktorius Donatas Dailidė teigė: „Per pastaruosius 30 metų mes pelnėme gerą reputaciją todėl, kad pirmenybę teikdavome savo klientams ir visada stengdavomės viršyti jų lūkesčius. Dabar daugelis iš jų mums sako, kad norėtų užsiimti tvaresne ūkininkavimo praktika, tačiau jiems trūksta ne tik finansinių priemonių, bet ir žinių, nuo ko visa tai reikėtų pradėti daryti. Bendradarbiaudami su „eAgronom“ bendrove, galėsime šiems ūkininkams pasiūlyti išsamų anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinančio ūkininkavimo programos paketą, kuris bendrovės pokyčių procesą padarys paprastesnį ir pelningesnį, kartu mažins išmetamųjų teršalų kiekį ir suteiks naudos aplinkai.“

Be bendradarbiavimo su „DOJUS agro“, bendrovė „eAgronom“, įvairiuose regionuose atlikinėdama daugybę bandymų, aktyviai siekia, kad anglies dioksido kiekį dirvožemyje didinančio ūkininkavimo programa būtų prieinama ir kitose šalyse.

 

UAB „DOJUS agro“ fotoinformacija

2022.07.13

Susijusios temos – skaitykite: eAgronom, DOJUS agro, ŠESD, Donatas Dailidė