Ashburn +16,0 °C Debesuota
Antradienis, 8 Spa 2024
Ashburn +16,0 °C Debesuota
Antradienis, 8 Spa 2024

„Achema“ atsisako 122 mln. eurų EK paramos žaliojo vandenilio projektui
AB „Achema“ nuotr.

BNS
 

„Achema“ atsisako 122 mln. eurų EK paramos žaliojo vandenilio projektui

2024/09/03


„Achemos grupės“ valdoma Jonavos azoto trąšų gamykla „Achema“ atidėjo žaliojo vandenilio gamybos projektą ir nebepasinaudos jau skirta 122 mln. eurų europine parama.

„Achema“ planavo iki 2027 metų rudens pastatyti žaliojo vandenilio gamybai skirtą 213 megavatų (MW) įrenginį. Projektas atidėtas įvertinus technologinius ir ekonominius iššūkius bei su tuo susijusias rizikas, antradienį pranešė bendrovė.

„2030 metais įsigaliosiantis valandinės žaliosios elektros energijos apskaitos reikalavimas žaliojo vandenilio gamyboje jo panaudojimą didelėse chemijos pramonės gamyklose padaro techniškai sudėtingu, o kai kuriais atvejais neįmanomu“, – pranešime sakė „Achemos“ generalinė direktorė Audronė Kuskytė.

Pasak A. Kuskytės, projektą derinant su EK keitėsi esminiai jo techniniai reikalavimai, o atsiradus naujam ES reglamentavimui – valandinei žaliosios energijos apskaitai, projekto investicijų suma išaugo daugiau nei dukart ir projektas tapo ekonomiškai neatsiperkantis. 

„2030 metais įsigaliosiantis valandinės žaliosios elektros energijos apskaitos reikalavimas žaliojo vandenilio gamyboje jo panaudojimą didelėse chemijos pramonės gamyklose padaro techniškai sudėtingu, o kai kuriais atvejais neįmanomu“, – sakė „Achemos“ vadovė.

Įmonės teigimu, šiandien vis daugiau chemijos pramonės atstovų kalba apie mėlynąjį vandenilį ir CO2 laidojimą kaip realiausią alternatyvą siekti dekarbonizacijos tikslų.  

Europos Komisija liepą patvirtino 122 mln. eurų valstybės paramą „Achemos“ žaliojo vandenilio, reikalingo amoniakui gaminti, gamybos projektui. Parama skirta iš Teisingos pertvarkos fondo (TPF). 

Už konkurencijos politiką atsakinga EK pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager tuomet sakė, kad ši parama leidžia Lietuvai didinti vandenilio iš atsinaujinančiųjų energijos išteklių ir mažo anglies dioksido pėdsako vandenilio pajėgumus,  prisidėti prie trąšų vertės grandinės žalinimo.

„Achema“ pernai balandį pranešė planuojanti už 344 mln. eurų iki 2027 metų rudens pastatyti šio vandenilio gamybai skirtą 213 MW įrenginį. Skelbta, kad įgyvendinus projektą per 19 jo naudojimo metų į aplinką nebus išmesta bent 5,8 mln. tonos CO2.

Pernai skelbta, kad „Achema“ iki 2029 metų planuoja sumažinti CO2 emisijas 30 proc. vienam amoniako agregatui – tam planuojama 30 proc. gamybai reikalingo vandenilio pagaminti elektrolizės būdu naudojant žalią elektros energiją. 

2022 metų gruodį „Achema“ skelbė, kad į žaliąją gamybą per 10–15 metų planuoja investuoti maždaug 2 mlrd. eurų. 

Finansų ministerija pernai skelbė, kad „Achema“ yra taršiausia Lietuvos pramonės įmonė ir pagamina apie 41 proc. šalies apyvartinių taršos leidimų sistemoje numatytų šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Dalintis