Columbus -8,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 15 Sau 2025
Columbus -8,4 °C Debesuota
Trečiadienis, 15 Sau 2025

Asociatyvi freepik.com nuotr.

Pasaulio ekonomikos forumas apie ateities perspektyvą: darbuotojų žemės ūkyje reikės vis daugiau

2025/01/15


Pasaulio ekonomikos forumas paskelbė 2025 m. ateities darbų ataskaitą, kurioje yra skirta vietos ir žemės ūkiui – ūkininkų poreikis ateities pasaulyje dar labiau išaugs.

Ataskaitoje teigiama, kad dėl technologijų plėtros, ekologiško perėjimo, ekonominių ir demografinių pokyčių pasaulinė darbo rinka keičiasi.

Sukurtos darbo vietos sudaro 14 proc. šiandieninio užimtumo. Be to, 92 milijonai vaidmenų bus išstumti dėl tų pačių tendencijų. Tai reiškia, kad grynasis užimtumas padidės 78 mln.

Taigi, kokie bus tie darbai – ir kokius įgūdžius žmonės turės turėti, kad galėtų dirbti vieną iš jų?

Norėdami tai išsiaiškinti, ataskaitoje buvo apklausta daugiau nei 1000 didžiausių darbdavių visame pasaulyje, atstovaujančių 22 pramonės klasteriams ir daugiau nei 14 milijonų darbuotojų.

Ateities darbai

Kai kurių darbo vietų skaičius sparčiai auga – procentine išraiška sparčiai auga technologijų pažangos, pvz., dirbtinio intelekto (AI), nulemtų vaidmenų paklausa. Šiose darbo vietose dirba didelių duomenų specialistai, fintech inžinieriai ir AI bei mašininio mokymosi specialistai.

Bet kaip yra su absoliučiais skaičiais? Sujungus apklaustų įmonių skaičiavimus su Tarptautinės darbo organizacijos užimtumo duomenimis, ataskaitoje išvardijama 15 profesijų, kurių grynasis augimas ir nuosmukis bus didžiausias.

Labiausiai augančiose darbo vietose dominuoja daugelio ekonomikų pagrindiniai vaidmenys.

Šiame sąraše tvirtai pirmauja ūkininkai. Žaliosios pereinamojo laikotarpio tendencijos, įskaitant pastangas sumažinti išmetamo anglies dioksido kiekį ir prisitaikyti prie klimato krizės, paskatins augimą, kuris iki 2030 m. sukurs 34 mln. papildomų darbo vietų, o tai padidins dabartinį 200 mln. žemės ūkio darbuotojų skaičių. Plečiantis skaitmeninėms prieigoms ir augančios pragyvenimo išlaidos taip pat prisideda prie šios profesijos augimo.

Logistikos vairuotojai, programinės įrangos kūrėjai, pastatų statybos darbuotojai ir parduotuvių pardavėjai taip pat sudaro geriausių penketuką.

Maisto perdirbimo darbuotojai vėlgi yra tarp didžiausių augančių darbo vietų, o priežiūros darbų, įskaitant slaugos specialistus, socialinius darbuotojus ir konsultavimo specialistus, prognozuojama, kad per ateinančius penkerius metus taip pat labai reikės. Tai galima paaiškinti demografinėmis tendencijomis, ypač senėjančia darbingo amžiaus visuomene.

Reikalaujami įgūdžiai

Darbdaviai tikisi, kad iki 2030 m. pasikeis 39 proc. pagrindinių įgūdžių, reikalingų darbo rinkoje. Šis skaičius rodo didelius pokyčius, tačiau yra mažesnis nei 44 proc., kurie buvo 2023 m. Didėjantis dėmesys nuolatiniam mokymuisi, kvalifikacijos kėlimui ir perkvalifikavimo programoms leido įmonėms geriau numatyti ir valdyti būsimų įgūdžių reikalavimus, teigiama šioje ataskaitoje.

Prognozuojama, kad technologiniai įgūdžiai per ateinančius penkerius metus išaugs greičiau, nei bet kurie kiti. Sąrašo viršuje yra dirbtinis intelektas ir didelės apimties duomenys, o toliau seka socialiniai tinklai ir kibernetinis saugumas bei technologinis raštingumas.

Kūrybinis mąstymas ir atsparumas, lankstumas ir judrumas taip pat tampa vis svarbesni, kartu su smalsumu ir mokymusi visą gyvenimą.

Tarp 10 geriausių įgūdžių, kurie turi didžiausią paklausą, yra lyderystė ir socialinė įtaka, talentų valdymas, analitinis mąstymas ir aplinkos priežiūra.

Keičiasi ir poreikiai

Ataskaitoje teigiama, kad įmonės vis daugiau investuoja į perkvalifikavimo ir kvalifikacijos kėlimo programas, kad suderintų savo darbo jėgą su besikeičiančiais poreikiais. Pasaulio ekonomikos forumo Naujosios ekonomikos ir visuomenės centras bendradarbiauja su verslu, akademine bendruomene ir vyriausybėmis, kad padėtų žmonėms visame pasaulyje pasiruošti rytojaus ekonomikai, be kita ko, pasitelkdamas Jobs Initiative ir Perskilling Revolution platformas.

Padėti darbuotojams įgyti tinkamą techninių ir žmogiškųjų įgūdžių derinį bus labai svarbu, nes darbo rinka ir toliau vystosi.

 

Parengė Ričardas Čekutis

Dalintis