Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

Bakterijų atsparumas antimikrobinėms medžiagoms

2023/03/07


Vakar paskelbta Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) ir Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ataskaita apie bakterijų atsparumą antimikrobinėms medžiagoms.

„Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms yra viena didžiausių grėsmių, su kuriomis susiduriame visame pasaulyje ir kuri veikia žmones, gyvūnus ir aplinką. Bendradarbiavimas tebėra labai svarbus sprendžiant šią sudėtingą problemą“, – bendrame pareiškime sakė ECDC ir EFSA vyriausieji mokslininkai Mike'as Catchpole'as ir Carlosas Dasas Nevesas. Jie pabrėžė, kad tarp žmonių, gyvūnų, augalų bei platesnės aplinkos yra glaudus ryšys.

Ataskaitoje konstatuojamas „dažnas“ salmonelių ir kampilobakterijų atsparumas įprastoms antimikrobinėms medžiagoms, kurios taikomos gydant tiek žmones, tiek gyvūnus.

Tačiau kartu pažymima, kad yra ir vilčių teikiančių tendencijų. Jos stebimos keliose šalyse, kuriose vis daugiau ūkinių gyvūnų bakterijų buvo imlios visoms išbandytoms antimikrobinėms medžiagoms. Gydant žmones pastebima, kad fiksuojamas „nedidelis atsparumas kritiškai svarbioms antimikrobinėms medžiagoms“, išskyrus kai kurias salmonelių rūšis ir kampilobakterijas.

Salmonelių atsparumas ampicilinui gydant kiaules.

 

Salmonelių atsparumas ampicilinui gydant žmones.

ŪP portalo informacija

ECDC–EFSA ataskaitos grafinė medžiaga

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...