Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,6 °C Rūkas
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Bendruomenė susikūrė savo verslą

2022/02/26

Pakruojo r. Mikoliškio kaimo bendruomenė už užsidirbtas lėšas nusipirko nebeveikiančią parduotuvę, suremontavo apleistą pastatą, jame įrengė paslaugų centrą su šiuolaikiška virtuve. Dvi šeimininkės čia gamina gardžius patiekalus ir priima užsakymus įvairioms šventėms rengti. Dabar – tai  bendruomeninis verslas.  

Pasodino parką   

Žeimelio seniūnijos Mikoliškio kaimo bendruomenė veikia nuo 2003 metų vasario ir šiuo metu vienija 96 narius. Darniam veiklių žmonių būriui su nedidelėmis pertraukomis vadovauja Jonas Janulis.

Prieš keletą dešimtmečių Mikoliškio kaime gyveno 640 žmonių, dabar liko tik 137 gyventojai. Dauguma jų – vyresnio amžiaus. Bendruomenės pirmininkas sakė, kad išnykusiems penkiems apylinkių kaimams prisiminti įrengė atminties skverą, iš buvusių kaimų atvežė po simbolinį lauko riedulį. Prieš septynerius metus bendruomenė pasodino 1 tūkst. 400 medelių – dabar  ąžuoliukai, uosiai, beržai, šermukšniai ir kiti medžiai jau ūgtelėję, auga gražus parkas, yra pastatytas „Santarvės“ koplytstulpis. 

Nuolat sulaukia užsakymų 

Putėsių pyragaičiai – musinukai.

Bendruomenė yra įsikūrusi sename, prieš 200 metų statytame raudonų plytų pastate, kurį rekonstravo, pritaikė sodiečių poreikiams. Čia kažkada gyveno darbščių Žiemgalos krašto ūkininkų šeima, tačiau sovietmetis išdraskė žmonių likimus. Nacionalizuotame pastate veikė mokykla, buvo biblioteka.

J. Janulis pasakojo, kad šventėms, dideliems susibūrimams rengti turi daug vietos: pirmame aukšte yra 80 vietų salė, nedidelė virtuvėlė, kitos patalpos, antrame aukšte svečiams pernakvoti yra 40 vietų, be to, nemažos patalpos skirtos etnografiniam muziejui.

Bendruomenės namų patalpos nebūna tuščios, nuolat sulaukia gyventojų užsakymų išnuomoti salę įvairioms šventėms, jubiliejams, vestuvėms švęsti. J. Janulio teigimu, bendruomenei pavyko uždirbti lėšų, už kurias nusipirko septynerius metus neveikusią kaimo parduotuvę. Padėjo ir rėmėjai. Suremontuotame pastate įkūrė paslaugų centrą „Spirgė“.

 

Teiks paslaugas sodiečiams

Bendruomenės pirmininkas J. Janulis.

J. Janulis  patenkintas, kad bendruomenė nutarė imtis verslo, jos narius vienija kilnus tikslas – padėti sodiečiams. Mikoliškio kaimo bend­ruomenė įgyvendino vietos projektą „Bendruomeninio verslo kūrimas bei įvairių paslaugų teikimas kaimo gyventojams“. Šio projekto vertė – 124 tūkst. 364 Eur. Didžiąją dalį lėšų skyrė Nacionalinė mokėjimo agentūra, prisidėjo ir Pakruojo rajono savivaldybė – iš biudžeto skyrė 26 tūkst. 722 Eur.

Virtuvėje darbuosis dvi šeimininkės. J. Janulis vardijo, kokią veiklą plėtos bendruomenė: teiks maitinimo ruošimo, maisto pristatymo bei žemės dirbimo, aplinkos tvarkymo paslaugas, be to, padės spręsti socialines kaimo problemas.

Padės ir ūkio darbuose

Kai įsigijo apleistą pastatą, pirmiausia ėmėsi remonto darbų, patalpas pritaikė naujoms bendruomeninio verslo veikloms. Virtuvei įrengti nupirko reikalingą įrangą, įrankius, šaldytuvus, šaldiklius. Šeimininkės savo patiekalais jau spėjo pradžiuginti ne tik bendruomenę, bet ir rajono gyventojus.

Už projekto lėšas bendruomenė įsigijo traktorių, įrenginį sniegui valyti, bulvių sodinamąją ir kasamąją, plūgą, kultivatorių, aparatą malkoms skaldyti, nedidelį traktoriuką žolei pjauti, rankinę žoliapjovę ir kitą įrangą. Bendruomenė jau šį pavasarį ateis į talką vyresnio amžiaus sodiečiams: padės įdirbti sklypelius, pasodins bulves, atliks kitus ūkio darbus, tvarkys aplinką.

Pluša išradingos šeimininkės

Virtuvės šeimininkės R. Grunskienė ir J. Leliūnienė.

Po jaukią ir švara blizgančią virtuvę kaip vijurkai sukosi dvi šeimininkės Regina Grunskienė ir Jūratė Leliūnienė. Greitakalbe jos vardijo, ką paslaugų centras „Spirgė“ gamins ir keps: kvietinę ir ruginę duoną, mėsos vyniotinius, įvairius mėsos patiekalus, įdarys žuvį, keps tortus, pyragus, keksiukus, bandeles, ruoš vieno kąsnio užkandžius.

 „Spirgės“ pavadinimą, kuriam visi vienbalsiai pritarė, naujam paslaugų centrui pasiūlė bendruomenės narė Dangyrūta Paplauskienė.

Regina šypsojosi sakydama, kad jos diena prasideda ir baigiasi virtuvėje. Jai patinka kurti receptus, išbandyti naujoves. Jos šeimoje visi puikiai gamina – dvi dukterys ir du sūnūs. Jie pirmieji degustuoja mamos patiekalus, kartais giria, o kartais negaili ir kritikos žodžių, todėl moteris nuolat improvizuoja, ieško naujų skonių. Jūratė kepa išskirtinio skonio tortus ir pyragus, subtiliai dekoruoja savo kepinius. Naujoje virtuvėje jau pabandė iškepti šešių rūšių tortus, gardūs putėsių prancūziški pyragaičiai, bandelės, sausainiai, skani ruginė ir kvietinė duona.

 

Sugrįžo trys jaunos šeimos

Viliojantys vieno kąsnio užkandžiai.

Bendruomenės pirmininkas dėkojo sumanioms ir išradingoms šeimininkėms. Jos jau surengė savo patiekalų pristatymą Pakruojo ūkininkų turgelyje, gamino valgius įvairioms progoms, sulaukė užsakymų pristatyti pagamintus patiekalus ir pyragus. Paslaugų centras į namus pristatys šiltą maistą. Senyvo amžiaus žmonėms bendruomenės pirmininkas jau vežė karštų patiekalų – visi buvo patenkinti.

Pasak J. Janulio, bendruomeniškas verslas sutelkia žmones, skatina ieškoti naujovių, kaimo gyvenimą daro patrauklų ir įdomų. Uždirbtos lėšos bus skiriamos bendruomenės veiklai, verslo plėtrai, kaimo aplinkai gražinti, inventoriui įsigyti. Bendruomenę džiugina gera žinia: į kaimą gyventi sugrįžo trys jaunos šeimos. Pirmininkas tiki, kad sulauks ir daugiau naujakurių. Jo nuomone,  kaimo bendruomeniškumas yra galinga jėga, keičianti įprastą gyvenimo ritmą, atnešanti daug naujovių. 

 

 

2022.02.26 ŪP korespondentė - Aldona SIREIKIENĖ Susijusios temos - skaitykite: bendruomenė; bendruomenės centras; kaimo verslas; verslas kaime
Dalintis

Verslas