Columbus +28,5 °C Debesuota
Trečiadienis, 17 Bal 2024
Columbus +28,5 °C Debesuota
Trečiadienis, 17 Bal 2024

Ciberžolė – prieskonis ir gėlė

2022/12/09


Geltonus ilgosios ciberžolės miltukus atskirai ar kitų prieskonių mišinyje tikrai esate matę ne kartą. O gal net teko įsigyti ar gauti dovanų jos šaknį? Ciberžolės šaknies, kaip ir imbiero, galima pasitarkuoti tiesiai į padažą ar troškinį. Dažniausiai šaknys kulinariniams tikslams parduodamos apdorotos, todėl jas pasodinę gėlės neužsiauginsite.

Skirtingos veislės – skirtinga paskirtis

Minėtoji ilgoji ciberžolė dar vadinama daržine ir dažine, skirtingai įvairiuose šaltiniuose. Ji žydi geltonos ir oranžinės, o pasak kitų šaltinių – violetinės spalvos žiedais.

Vazonuose ir gėlynuose, kur paprastai sodinama iš vazonų orams atšilus, o rudenį iškasama panašiai kaip kanos ar jurginai, dažna kita rūšis – Curcuma alismatifolia. Jos žiedai gali būti įvairiausių spalvų.

Ar šaknis tinka prieskoniams, telieka spėlioti, tačiau galima tikėtis, kad jei viena veislė yra nenuodinga, tai ir kita tokia nebus. Tačiau tikėtina, kad prieskoniams auginama veislė turi pačias geriausias šaknies savybes, o dekoratyviniais tikslais – pačius gražiausius žiedus.

Tailando parkuose ciberžolė žydi tarsi pievų augalas.

Natūralus konservantas

Ilgoji, arba dažinė, ciberžolė (C. longa), vartojama vaistams ir maistui, Azijos virtuvėje yra tikra karalienė. Jos šaknis kasama, plaunama karštu vandeniu, kad prarastų daigumą bei įgytų geltoną spalvą. Po to džiovinama ir malama. Ciberžolės milteliai negenda, nes yra natūralus antiseptikas. Svarbu sandariai supakuoti ir saugoti nuo šviesos.

Indijos virtuvėje ji taip pat labai populiari. Toje šalyje ciberžolė apskritai vertinama ne tik kaip prieskonis, gydomasis augalas, bet ir kaip turinti maginių galių. Kadangi ji yra natūralus konservantas, karštame klimate lėtina produktų gedimą. Taip pat suteikia gražią spalvą patiekalams ir gerina apetitą, skatina virškinimą, skrandžio sulčių išsiskyrimą.

Pagalba kovoje su antsvoriu

Ciberžolėje yra kalcio, geležies, fosforo ir jodo, vitaminų C, B1, B2, B3. Ji skatina tulžies išsiskyrimą, mažina jos klampumą ir saugo nuo akmenų susidarymo, valo iš organizmo toksinus.

Mokslininkai įrodė, kad kurkuminas, kurio yra ciberžolėje, lėtina riebalinio audinio augimą. Vartojant ciberžolę maistui, gerėja kraujo apytaka, šalinamas skysčių perteklius, žmogaus svoris krinta.

Norime auginti namie!

Lietuvoje ciberžolę galima auginti vazonuose kaip kambarinį ar žiemos sodų augalą. Vasarą jį galima išnešti ar net persodinti į lauką. Rudenį, kai lapai nuvys, gumbą reikės iškasti ir per žiemą laikyti smėlyje 10–7 °C šilumoje. Kartkartėmis palaistyti, kad visai neišdžiūtų.

Norintieji auginti ciberžolę turėtų gauti bent gabalėlį iš žemės iškastos ir neapdorotos šaknies, tuomet ją galima pasodinti į vazoną ir auginti namie. Taip pat galima užsiauginti iš gumbelių, kartkartėmis parduodamų gėlių parduotuvėse. Tačiau paprasčiausia įsigyti jau vazone išaugintą ciberžolės augalą. Jis dažniausiai vadinamas kurkuma arba Siamo tulpe, nelygu, kur ir kaip pirksite.

Ciberžolės daigas.

Žiedų kiekį lems šaknies dydis

Augalas žydi, kai temperatūra siekia 20 °C temperatūros, liepos–spalio mėnesiais. Žiedlapiai būna žalsvai baltos, geltonos, oranžinės, raudonos, ryškiai rožinės, purpurinės spalvos. Geromis sąlygomis augalas žydi apie tris mėnesius ir geba išleisti ne vieną žiedstiebį.

Žiedų kiekis ir jų spalvos ryškumas labai priklauso nuo šakniagumbio dydžio. Kuo jis didesnis, tuo geriau.

Išvesta ir kompaktinė šio augalo forma – šaknis nedidelė, o augalas užauga iki 25 cm aukščio.

Ypač reiklios šviesai ir šilumai

Žiedų spalvą ir kiekį taip pat labai stipriai veikia apšviestumas bei šiluma. Jei trūksta šviesos arba šilumos, augalas žydi trumpiau, tas pats atsitinka, jei jam visko per daug.

Daugelis dekoratyvinių ciberžolių yra apie metro aukščio daugiamečiai augalai. Jų lapai stambūs, ovalūs, auga tiesiai iš šakniastiebių, nuo šviesiai iki tamsiai žalios spalvos, 15–25 cm ilgio.

Nuo šaknies dydžio priklauso žiedų skaičius.
Ciberžolės šaknis - nepamainomas prieskonis virtuvėje.

Lietuvoje žydės trumpiau

Žydinčią ciberžolę reikia gausiai laistyti. Nužydėjusi paliekama žiemoti vėsioje ir sausoje vietoje. Lapai gruodžio–sausio mėnesiais nuvysta, tačiau gumbas neturi išdžiūti. Tuomet anksti pavasarį ima atželti. Kovą ją reikėtų persodinti, o balandį ir gegužę augalas intensyviai auga ir kiek vėliau pradeda krauti žiedus.

Augalas yra kilęs iš šiltų kraštų, todėl vėsoje, kai temperatūra siekia tik 16–18 °C, jis pradeda žydėti visu mėnesiu vėliau. Geriausiai jaučiasi esant 25–30 °C temperatūrai. Jei lauke karšta, žydi trumpiau.

Ankstyvą pavasarį persodinant šakniagumbį galima padalyti. Nuo kovo iki rugpjūčio kartą per savaitę rekomenduojama augalą patręšti.

Ciberžolė mūsų sąlygomis geriausiai auga lengvose priesmėlio ir priemolio neutralios reakcijos dirvose. Natūraliai ji auga smėlėtose vietose arba kalnų šlaituose.

Auginant lauke galima tręšti mėšlu ir azoto bei kalio trąšomis.

Laikyti kambaryje – iššūkis

Ciberžoles ganėtinai sudėtinga auginti kambaryje, mat joms reikia daug šilumos ir drėgno oro, o patalpa turi būti šviesi, be tiesioginių saulės spindulių. Tad kyla noras šį augalą laikyti ne ant palangės, o tolėliau ir paversti dekoratyvinių augalų kompozicijos dalimi. Tačiau taip elgtis nereikėtų, nes augalas gali ne tik nežydėti, bet apskritai žūti.

Kad ciberžolė gerai augtų ir žydėtų, jai reikia 12 valandų dienos ilgumo arba dirbtinio pašvietimo. Laistyti reikia vidutiniškai, pradedama tai daryti, kai po žiemos, pasibaigus ramybės periodui, pradeda dygti. Būtina drėkinti sausą kambario orą.

Iš žurnalo „Rasos" archyvo

Dalintis

2024/04/16

Europos pieno rinka stebima jau 10 metų

Europos pieno rinkos observatorija pradėjo veikti 2014 m. balandžio 16 d., lygiai prieš dešimt metų. Tai buvo pirmasis Europos Komisijos įsteigtas žemės ūkio rinkų stebėsenos centras. Nuo tada šis sėkmingas formatas buvo atkar...
2024/04/16

Biržoje elektros kainos mažos, bet kai kurie tiekėjai didino fiksuotos kainos planų tarifus

Elektros energijos vidutinė mėnesio kaina Nord Pool biržoje balandžio pirmojoje pusėje siekė 0,042 Eur/kWh be PVM – tai 38 proc. mažiau už šių metų kovo mėnesio vidutinę kainą, kuri buvo 0,068 Eur/kWh be PVM. Trečią savaitę iš ...
2024/04/16

Galimai neteisėtą statybos Birštone atvejį imta nagrinėti, kai juo susidomėjo Seimo kontrolierė

Tarpininkaujant Seimo kontrolierei Erikai Leonaitei Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija ėmėsi vykdyti priskirtas funkcijas – buvo pašalinti savavališkos statybos padariniai, o atsakingam pareigūnui taikyta ta...
2024/04/16

Finansinė parama – būtinybė Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektoriaus iššūkiams įveikti

Lietuvos ir Europos žemės ūkio sektorius šiandien susiduria su vis didesniais iššūkiais. Klimato kaita, smarkiai kylančios gamybos, prekių ir trąšų išlaidos, nepastovi žemės ūkio politika ir spaudimas diegti inov...
2024/04/16

Proveržis Lietuvos medžiotojų bendruomenėje

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija (LMŽD) balandžio 12-ąją poilsio ir pramogų komplekse „Medžiotojų sostinė“ (Kėdainių r.) surengė rajoninių draugijų, skyrių pirmininkų ir jų delegatų antrąją sueigą – apvaliojo stalo diskusiją...
2024/04/16

G. Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro lyderystės (papildyta Prezidentūros informacija)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia pasigendantis žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko lyderystės. Pasak prezidento, jei būtų perrinktas antrai kadencijai, keltų ministro tinkamumo klausimą.
2024/04/16

Priimame rekordiškai daug teisės aktų – kaip išvengti teisėkūros infliacijos?

Daugiau nei 23 tūkst. – tiek priimama naujų ar pakeistų teisės aktų per metus. Šis skaičius – dvigubai didesnis nei prieš 20 metų, kai Lietuvai į savo teisės sistemą reikėjo perkelti visą Europos Sąjungos teisę ir jos tai...
2024/04/16

Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?

Ligonių kasos sulaukia gyventojų klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus, o šiemet vėl tenka šias priemokas mokėti. Ligonių kasų specialistai primena, kad kasmet vaistų priemo...
2024/04/16

Kaimo gyventojų skurdo problema: kada politikų pažadai bus nuosekliai įgyvendinami?

(VDU ŽŪA langas) Oficialiais duomenimis, gyvenimo kokybė gerėja visose kaimiškosiose savivaldybėse. Tačiau Lietuvos kaimo gyventojai vis dar susiduria su skurdu ir nepalankia ekonomine padėtimi, nors atrodytų jie turi ir nemenkas galimybes ...