„Prieš daugelį metų teko dirbti taip vadinamame visuomeniniame maitinime Tauragėje. Paskui išvažiavau į Ukrainą, ten pragyvenau 15 metų, išmokau gaminti daug ukrainietiškų patiekalų. Grįžusi į Lietuvą, socialiniame tinkle sukūriau grupes apie maisto gamybą ir pati pradėjau gaminti. Gyvename su vyru dviese, tad jis patenkintas, kad kiekvieną dieną, grįžus po darbo į namus, jo laukia vis kitas patiekalas“, – pasidžiaugė gyvenimo kasdienybe D. Latožienė.
Moteris pasakojo, kad gyvena Tauragėje, bet ji negali be žemės darbų, todėl su vyru nusipirko namelį netoli miesto, Joniškės kaime. Visą vasarą gyvena sode, o žiemai vėl kraustosi į miestą. Visas daržoves užsiaugina, dalį jų konservuoja žiemai. Savo gamybos gėrybių dar siunčia į Angliją dukrai, kuri labai mėgsta mamos adžiką, paprikų troškinį, raugintus kopūstus.
„Auginu žieminius česnakus, dabar kaip tik – sodinimo metas. Baigsiu sodinti česnakus ir žieminius svogūnus, tada teks grįžti į namus mieste, bet labai liūdna, kad baigiasi vasara. Nebuvo kada nuvažiuoti net prie jūros, kur jau seniai bebuvau. Daržas ir maisto gaminimas – tai mano maloniausias užsiėmimas“, – prisipažino „Ūkininko patarėjo“ pašnekovė.
Reikės: 4 kg supjaustytų kopūstų; 400 g tarkuotų morkų; 1 kg pjaustytų kopūstų dėti 1 v. š. druskos; truputį cukraus; 2–3 v. š. kmynų; 3–4 saujų spanguolių.
Gaminimas: Supjaustytus kopūstus sumaišyti su tarkuotomis morkomis, kmynais ir spanguolėmis. Daržovių mišinį permaišyti su druska ir cukrumi. Rauginimui paruoštus kopūstus porcijomis dėti į puodą, išklotą kopūstų lapais. Kiekvieną sluoksnį pamaišyti mediniu įrankiu, kol atsiras sulčių. Kopūstus uždengti švaria lėkšte ir ant viršaus uždėti akmenį. Rauginti apie 10 dienų šiltoje patalpoje, vis pabadant pagaliuku.
Reikės: 2–3 kg baltųjų kopūstų; 3–4 vnt. morkų; 2–3 vnt. saldžiųjų paprikų; 2 v. š. druskos.
Gaminimas: Nuo kopūsto nuimti viršutinius lapus ir supjaustyti. Sutarkuoti morkas. Morkas sudėti į dubenį su kopūstais, įdėti druskos ir viską gerai išmaišyti spaudžiant rankomis. Paprikas supjaustyti norimo dydžio gabalėliais, sudėti į dubenį su daržovėmis. Paslėgti ir palikti kambario temperatūroje 3–4 dienas. Kasdien atidaryti kopūstus ir pabadyti mediniu pagaliuku, kad išsiskirtų dujos. Sudėti kopūstus į švarius sterilizuotus stiklainius, uždaryti plastmasiniu dangteliu. Laikyti vėsioje vietoje. Paruoštus kopūstus galima laikyti iki 3 mėnesių šaltoje vietoje. Tinka balkonas, šaldytuvas arba rūsys. Kopūstai yra traškūs ir skanūs. Prieš patiekiant, tereikia pagardinti aliejumi ir salotos jau paruoštos!
Reikės: 1,5 l vandens; 1 stikl. cukraus; 2 v. š. druskos; 150 ml acto (9 proc.); juodųjų pipirų žirneliais; 2 vnt. lauro lapelių.
Gaminimas: Išsirinkti mažesnius burokėlius, kurie tilptų į stiklainį. Burokėlius išvirti, nulupti. Sudėti į sterilizuotus stiklainius. Išvirti marinatą, užpilti jį ant burokėlių, palaikyti 10 min. ir vėl nupylus užvirinti. Antrą kartą užpylus stiklainius užsukti dangteliais, apversti ir apkloti šiltai. Kai atvės, išnešti į rūsį. Šis marinavimo būdas patinka tuo, kad žiemą iš šių burokėlių galima paruošti bet kokį patiekalą (sriubas, mišraines), burokėlius gali tarkuoti ar pjaustyti.
Reikės: 2 kg kopūstų; 400 g morkų; 5–6 skiltelių česnako.
Marinatui reikės: 1 l vandens; 1 v. š. druskos; 4 v. š. cukraus; 120 ml acto (9 proc.); kelių pipirų žirnelių; poros lauro lapų; 100 ml aliejaus (kas nori, gali pilti).
Gaminimas: Kopūstus supjaustyti šiaudeliais, morkas sutarkuoti. Į indą dedamas sluoksnis kopūstų, po to – morkų, česnakų, viršutinis sluoksnis turi būti kopūstų. Viską labai gerai suspausti. Užvirinti 1 l vandens, suberti druską, cukrų, actą, lauro lapus, pipirus. Truputį pavirinus, karštu marinatu užpilti kopūstus, kad apsemtų. Uždengti, paslėgti ir palikti kambario temperatūroje dviem parom, kad pasimarinuotų. Sudėti į stiklainius, uždaryti ir laikyti vėsioje patalpoje. Galima laikyti šaldytuve. Šie kopūstai tikrai skanūs, traškūs, saldžiarūgščiai.
„Svarainiai yra prilyginami lietuviškoms citrinoms, juose gausu vitamino C ir kitų naudingų medžiagų. Šios lietuviškos gėrybės itin ilgai išsilaiko vėsioje vietoje. Vien dėl paties kvapo verta imtis jų darinėjimo“, – komentavo D. Latožienė.
Gaminimas: Surinktus svarainius reikia nuplauti. Supjaustyti išilgai į keturias dalis ir išpjauti sėklalizdžius kartu su sėklomis. Išilgai supjaustyti dar plonesnėmis skiltelėmis. Sudėti svarainių skilteles į puodą, užpilti sluoksniais cukrumi. 1 kg paruoštų svarainių užpilti 1 kg cukraus.
Per 4–6 dienas cukrus turėtų ištirpti. Greičiau bus, jei retkarčiais cukrų ir svarainius išmaišysime. Svarainiai ir susidaręs sirupas supilstomi į iškaitintus stiklainius ir užsukami dangteliais. Laikoma šaltoje vietoje.
Reikės: 4,3 kg putino uogų (jau be šakelių); 2 kg medaus.
Gaminimas: Išspausti uogų sultis. Galima jas sudėti ant marlės ir išsunkti į puodą, pertrinti per sietelį ar naudoti sulčių spaudimo aparatą. Į puodą su uogų sultimis sudėti medų ir gerai išmaišyti, pakaitinti iki virimo. Į švarius, iškaitintus stiklainius supilstyti skystį, užsukti steriliais (švariais, nuplikytais) dangteliais. Saugoti vėsioje vietoje. „Galima gaminti santykiu 1:1, bet aš medaus dėjau mažiau ir buvo pakankamai saldu, kitą kartą medaus dėčiau perpus mažiau, kad jaustųsi daugiau rūgštelės. Bet tai priklauso nuo skonio. Imunitetui stiprinti gerti 1–2 valgomuosius šaukštus per dieną, o sergant peršalimo ligoms – po 3 valgomuosius šaukštus 2–3 kartus per dieną“, – patarimais dalijosi D. Latožienė.
Dalios LATOŽIENĖS nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.