Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +12,0 °C Rūkas
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Ekspertai: olandų kiaulių ūkiuose 46 proc. sumažinta išmetamų dujų emisija

2023/09/13


Pramonės, žemės ūkio ir transporto išmetami teršalai pastaraisiais metais tapo tikru gamtos skausmu visoms Europos Sąjungos šalių vyriausybėms ir šiose srityse dirbantiems žmonėms. Siekiant mažinti šiltnamio efektą bandoma įvesti papildomų apribojimų ir reikalavimų, tačiau jie neišvengiamai didina gamybos kaštus, o rezultatai ne visada pasiekiami. Bet štai Olandija, kur itin gerai išvystytos įvairios žemdirbystės šakos, fiksuoja klimato atšilimą veikiančių dujų emisijos mažėjimą.

Šiomis dienomis Nacionalinis visuomenės sveikatos ir aplinkos institutas (RIVM) išplatino informaciją, kad 2022 m. šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija buvo 7,9 procento mažesnė nei 2021 m., ir daro išvadą, kad tai galėjo lemti išaugusios gamtinių dujų kainos. „Dėl to mažiau dujų sunaudojo pramonė ir žemės ūkis. Be to, žiema buvo švelnesnė nei 2021 metais“, – rašoma instituto portale ir patikslinama, kad 2021 m. aplinkai neigiamą efektą sukeliančių dujų emisija buvo 1,8 proc. didesnė nei 2020 m.

Tačiau labiausiai džiaugiamasi dėl to, kad pernai pirmą kartą dujų emisija buvo 30 proc. mažesnė nei 1990 m. Olandams šis pasiekimas svarbus, nes šalies klimato įstatyme numatyta, kad 2030 m. šis rodiklis turi būti sumažintas 55 proc. palyginti su 1990 m.

Dar vienos priežasties, lėmusios teigiamą rezultatą, galima paieškoti gyvulininkystės srityje. Portalas Nieuwe Oogst pasidomėjo Wageningen Livestock Research ir Blonk Consultants atliktais tyrimais kiaulių auginimo ūkiuose ir pasidalijo optimistiškais jų rezultatais, teigdami, kad kiaulių fermose išmetamų dujų emisija per tris dešimtmečius sumažėjo 46 proc. Tyrimai buvo atliekami, atsižvelgiant į 1990–2020 m. duomenis.

Specialistai išanalizavo visą kiaulių auginimo grandinę: nuo veislinių paršavedžių iki penimų kiaulių ūkių. Surinkti duomenys apie pašarus, jų sudėtį, auginimą, gamybos charakteristikas, mėšlo sandėliavimo aspektai. Tyrimas parodė, kad šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija vienam gyvojo svorio kilogramui sumažėjo 46 proc.

Pastebėta, kad didžiausias teršalų išmetimas susijęs su pašarų gamybą (auginimu, perdirbimu, transportavimu), taip pat iš paršelių ir penimų kiaulių mėšlo saugyklomis.

„Sumažėjimą daugiausia lėmė geresnis pašarų panaudojimas ir mažesnis organinių medžiagų išsiskyrimas. Tai sumažino pašarų gamybos ir metano išmetimą iš tvarto. Be to, 2020 m., palyginti su 1990 m., sumažėjo išmetamų teršalų kiekis vienam pašarų kilogramui, taip pat dėl didesnio derliaus iš hektaro, skirtingų pašarų sudedamųjų dalių ir didesnio maisto sektoriaus šalutinių bei likutinių produktų naudojimo“, – Nieuwe Oogst įvardija teigiamų pokyčių priežastis.

 

Parengta pagal RIVM ir Nieuwe Oogst informaciją

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/03

Pagerbiant genijaus atminimą keliama idėja Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna

Pagerbiant vieno iškiliausių Lietuvos dailininkų ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio atminimą svarstoma Senąją Varėną pervadinti Čiurlionio Varėna.
2023/12/03

Šiltnamių rinkai žadama šviesi ateitis, bet technologijos pasirinkimas – jau galvosūkis

Ūkininkavimas versliniuose šiltnamiuose daugelyje šalių atneša milijonines pajamas. Ekspertų prognozėmis, toks daržovių ir uogų auginimo būdas ateityje tik augs, todėl tiek valstybiniu, tiek verslo lygiu daug investuojama į na...
2023/12/03

Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai

Stichinė nelaimė miškuose, sukelta žievėgraužio tipografo, vaizdingai dar vadinama ruduoju gaisru, rudąja stichija. Ji pražudė jau apie 3500 ha medynų. Rudajai stichijai vis tiek, tai saugomos teritorijos ar ūkiniai miškai.
2023/12/03

Duokite psichikos ligoniams advokatą!

„Tai itin sudėtinga tema. Kiekvienu atveju tenka individualiai spręsti mįslę, kaip laviruoti“, – įsitikinęs Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro direktorius Martynas Marcinkevičius, kalbėdamas, kaip padėti namuose prižiūrim...
2023/12/03

Galima veikti inovatyviai ir efektyviai, vienas sprendimų – sėtiniai žolynai

Esamoje geopolitinėje situacijoje sunkiai prognozuojamos grūdų supirkimo kainos, augantys energetikos kaštai, dažnėjantys ekstremalūs gamtos reiškiniai, griežtinami aplinkosaugos reikalavimai – šiandienos realijos, skati...
2023/12/03

Kada reikalingas augalo pasas?

Augalo pasas yra reikalingas tiekiant rinkai savo užaugintą augalinę produkciją mažmenine prekyba užsiimantiems ūkio subjektams, taip pat savo užaugintą augalinę produkciją tiekiant rinkai galutiniam vartotojui.
2023/12/03

Seime priregistruota naujų pasiūlymų 2024-ųjų biudžetui už milijardą eurų

Praėjus daugiau nei savaitei po to, kai Seimas antrą kartą apsvarstė kitų metų biudžeto projektą, parlamentarai vėl pateikė šūsnį siūlymų papildomai finansuoti kai kurias sritis.
2023/12/03

Kraujažolinio grublio pokštai – atsitiktinumas ar klimato kaitos pasekmė?

Pastaraisiais metais vis dažniau pavasarines daržoves atakuojantys juodi, kuproti „kirminai“ verčia nerimauti daržininkus, ypač tuos, kurie daržoves augina mažuose sklypuose ir nenaudodami insekticidų. Tai kraujažolinio grublio (Galeru...
2023/12/03

Priminimas poledinės žūklės mėgėjams: nerizikuokite

Atšalus orams ir žvejams jau ruošiantis žvejoti ant užšalusių vandens tvenkinių, aplinkosaugininkai primena, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nustatyta prievolė žvejams mėgėjams žvejojant ant ledo turėti smaigus...