Columbus +3,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024
Columbus +3,9 °C Debesuota
Trečiadienis, 18 Grd 2024

Elektros šokas

2022/08/28


Ant ko karsime šunis – ant „perlinių“, kreivių, neoliberalų ar vėlgi ant rusų?

elektros rinka, Dainius Kreivys, Raimondas KuodisLiberalizuotos elektros rinkos loterija visa galia įsuka ir verslą, ir piliečius: kas išgyvens, išlaikys verslą ir gamybą, kas galės užsidegti lemputę, o kam gresia balanos gadynė? Ji jau artėja. Tą istorinį momentą, kai „Nord Pool“ elektros biržoje elektros kilovatvalandė kainavo 4 eurus, Lietuvoje verslas temdė šviesas. Prekybos tinklas „Norfos mažmena“, norėdamas atkreipti valdžios dėmesį į verslą žlugdančias elektros kainas, tądien garsiai paskelbė, kad valandai prekybos salėse stipriai sumažins apšvietimą, išjungs patalpų vėsinimą ir vėdinimą. Taip ir padarė. Tai jau grėsmingas simbolis, kad artėja nauji laikai – tamsieji.

Bilietų pardavėjai jau sulošė savo nesėkmingą elektros partiją. O kas laukia kitų? Prekybininkai išgyvens, nes duonos ir pieno žmonės eis pirkti ir patamsyje. Tamsoje gali tekti ir užkandžiauti. Nors už lango dar vasara, akina saulė, tačiau žmonių sąskaitos už elektrą pučiasi, socialiniuose tinkluose piliečiai dalijasi įspūdžiais, kaip kartais išaugo už elektrą mokamos sumos. Kas dėsis žiemą? 

Visuomenę purto elektros šokas, o energetikos ministras Dainius Kreivys ruošiasi visus pamokyti, kaip taupyti elektrą. Gal siūlys kas antrą dieną kaisti elektrinį virdulį, kartą per savaitę įjungti elektrinę viryklę, o skalbimo mašiną ir šaldytuvą naudoti tik per Kalėdas ir Velykas ar žiemą visai išjungti? Kad tamsiais žiemos vakarais vietoje lemputės galima užsidegti žvakę, žmonės jau ir patys susiprotės. Gali būti, kad daug kam žvakė bus ir pagrindinis šilumos šaltinis. 

Rugpjūčio pradžioje biržos elektros kainos Lietuvoje buvo net 100 kartų didesnės nei Švedijoje! Štai tokie liberalios rinkos pokštai. Kur ten pokštai, tai jau tikrų tikriausias „lochatronas“, kai kažkas kraunasi pelnus ir viršpelnius, o kiti lieka mikliai iškvailinti. 

Energetikos ekspertai dėsto, kad nieko čia esą nepadarysi – toks jau yra elektros biržos veikimo mechanizmas, pagal kurį kainų lygį nulemia tąkart aukščiausia pasiūlyta elektros kaina. Tai bent taisyklės! Betgi jos – ne akmenyje iškaltos kokios mistiškos runos, galinčios sukelti dievų rūstybę. Vyriausybės gali jas keisti, bet, matyt, bijo ne dangaus, o žemės dievų bausmės.

Energetikos ministras rypavo apie baisiausią dieną Lietuvos elektros energetikos istorijoje ir apie kažkokius paradoksus bei painius ir visuomenei nesuprantamus algoritmus, kreipėsi į energetikos rinkos reguliuotoją, prašydamas ištirti, ar regioninėje elektros energijos prekybos biržoje nėra atmetami Lietuvos elektros energijos gamintojų kainos pasiūlymai, kurių kaina yra žymiai mažesnė nei galutinė susiformavusi elektros kaina biržoje. Ministras tikina tik dabar pamatęs, kad vartotojai, verslas ir valstybė dėl to patiria dideles išlaidas, todėl taip pat prašo reguliuotojo įvertinti, ar pats algoritmas, kuriuo remiantis skaičiuojama elektros energijos kaina biržoje, nėra dar viena aukštų energijos kainų priežastis. Nors iki tol valdžia kartojo vieną žemės dievus įtinkančią mantrą – visos bėdos ir negandos dėl Rusijos karo Ukrainoje.

Ekonomistas, bankininkas Raimondas Kuodis tvirtina, kad tai – seniai vykstantys neoliberalūs eksperimentai su visuomene. „Tai yra tyčiojamasis iš tautos, lobistų žaidimai, korupcija ir bukumas viename. Tokie dalykai yra netvarūs, nes visuomenė anksčiau ar vėliau pastebės, kad ją kvailina“, – interviu „Delfi“ vykstančių procesų esmę atskleidė jis. Bankininkas tikino dar anksčiau bandęs Lietuvos visuomenės ir politikų dėmesį atkreipti į tai, kas vyksta Jungtinėje Karalystėje, kuri yra šio „lochatrono“ avangarde. Žmonės ten grįžta į garantinį elektros tiekimą arba susimoka už tai, kad patikėjo šiuo „lochatronu“. Jis siūlo išeitį: atsisakyti ribinio gamintojo principo, kuris su aukščiausiais kaštais lemia rinkos kainą, ir pereiti prie vidutinių kaštų principo, kuris veikė dešimtmečius, kol neoliberalai nepridėjo savo rankos. Vidutinių kaštų principas reiškia, kad galima vidurkinti įvairių elektrą generuojančių šaltinių, tarp kurių yra pigūs (branduolinė energija ar saulė, vėjas) ir brangūs (dujinės elektrinės), kainą. Bankininkas dar akcentavo, kad elektros tiekimo negalima lyginti su kalafiorų pardavimu.

Pas mus viskas galima, nes mūsų visuomenė kantri, iškentėjo ne vieną Lietuvoje beveik visų valdžių taip liaupsinamos liberalizacijos–„lochatronizacijos“ eksperimentą. Labai tikėtina, kad bus priversta iškentėti ir elektros šoką su loterijos bilietų pardavinėtojais ir visoje ES rekordus mušančiomis elektros kainomis. Bet šokas gali suveikti ir priešingai – pabudinti iš liberalaus letargo. „Politikai pradeda reaguoti tik tada, kai pamato, kad gresia revoliucija. Visos sąlygos tam, manau, yra“, – perspėjo R. Kuodis. Labai tikėtina, kad valdžia jau ruošiasi galimiems liaudies bruzdesiams. Jau viešai kalbama, kad yra užsakyta neramumų malšinimo papildomų priemonių. Laikykime špygas kišenėje, kad jų neprireiks, jeigu taip ir yra, ir kad balanos gadynė atsitrauks.

 

Vida TAVORIENĖ

2022.08.28

Susijusios temos - skaitykite: elektros rinka, Dainius Kreivys, Raimondas Kuodis

Dalintis

Verslas