Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024
Columbus +15,9 °C Mažai debesuota
Šeštadienis, 20 Bal 2024

ES prioritetas auginant vištas dedekles – aukštesni gyvūnų gerovės standartai

2023/05/18


Europos Sąjungos (ES) šalys vienijasi bendram tikslui – padėti paukštininkystės ūkiams sparčiau įdiegti laisvėje laikomų vištų auginimo praktikas. Jau šiuo metu daugiau kaip 55 proc. kiaušinių ES gaunami iš alternatyviose (ne narvelinėse) paukštidėse laikomų vištų. Lietuvoje vištas dedekles alternatyviomis sąlygomis laiko 76 proc. paukštininkystės ūkių. Besikeičiantis visuomenės požiūris, taip pat ir tvarumą palaikantys ūkiai bei verslo atstovai skatina sparčiau pereiti prie aukštesniųjų gyvūnų gerovės standartų užtikrinimo. Tačiau pereinamasis laikotarpis pareikalaus investicijų, tai gali turėti įtakos ir produkcijos kainai.

Gegužės mėnesio pradžioje Europos Komisijos atstovai, mokslininkai, visuomenininkai, gyvūnų gerovės specialistai, augintojai, susijusių institucijų atstovai, dalinosi geriausiomis laisvai auginamų vištų dedeklių praktikomis ir pavyzdžiais.

Susitikimo metu buvo aptartas kai kuriose ES šalyse vykdomas projektas „Alternatyvių kiaušinių gamybos sistemų geriausioji praktika“ („Best practices for alternative egg production system“). Šio bandomojo projekto tikslas – padėti vištų dedeklių laikytojams prisitaikyti prie naujų gyvūnų gerovės iniciatyvų. Europos Komisija planuoja šių metų rugsėjį-spalį pateikti subalansuotą, tačiau kartu ir ambicingą pasiūlymą dėl naujų gyvūnų gerovės iniciatyvų.

„Pasak paukštininkystės sektoriaus ūkio subjektus atstovaujančių organizacijų, viena iš pagrindinių sąlygų sėkmingam tikslų pasiekimui – pereinamasis laikotarpis naujų iniciatyvų įgyvendinimui. Svarbu atsižvelgti į socialines-ekonomines realijas. Tačiau ne ką mažiau svarbu pabrėžti ir laisvėje laikomų paukščių naudą jų gerovei: mokslininkų skaičiavimais, net iki 0,65 proc. mažėja gaištamumas, ilgėja gyvenimo trukmė. Augintojai turėtų paukščius pratinti prie naujos laikymo sistemos jau nuo jauno amžiaus (viščiukų, vištaičių)”, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus patarėjas Giedrius Blekaitis.

Paukščių augintojai ir juos vienijančios visuomeninės organizacijos kreipiasi į ES gyvūnų gerovės iniciatyvas remiančius ES piliečius, kad jie taptų atsakingais vartotojais ir remtų gyvūnų gerovės investicijas – kaina augs, ir ją turės mokėti rinkos dalyviai. Jei produktai pabrangs, vartotojai rinksis trečiųjų šalių produktus, todėl svarbu, kad importuojami produktai atitiktų ES gyvūnų gerovės reikalavimus.

Mokslininkų ekonominiais skaičiavimais, pereinant iš narvų sistemų prie laisvo paukščių laikymo tvartuose kiaušinių gamybos išlaidos padidėja 13–15 proc.

Susitikime kalbėta, kad kai kurie mažmeninės prekybos tinklai nuo 2026 m. ketina prekiauti alternatyviomis sąlygomis laikytų vištų kiaušiniais ir kiaušinių produktais. Dauguma ES kompanijų deklaruoja, kad gaminant produktus pereis prie kiaušinių iš alternatyvių sistemų nuo 2025–2026 metų.

Vištų dedeklių populiacijos situacija Lietuvoje

Dedeklių vištų laikymo reikalavimai taikomi paukštininkystės ūkiams, kuriuose laikoma daugiau kaip 250 vištų dedeklių, ir ūkiams, kuriuose laikomas mažesnis paukščių skaičius, tačiau iš šių ūkių kiaušiniai tiekiami rinkai.

Vištos dedeklės laikomos 46 paukštininkystės ūkiuose, iš kurių:

  • 15 – laiko paukštidėse ant kraiko (kiaušiniai žymimi „2“)
  • 13 – laisvai, su galimybe išeiti į lauko aptvarus (kiaušiniai žymimi „1“)
  • 7 – ekologiniuose ūkiuose (kiaušiniai žymimi „0“)
  • 11 – narvuose (kiaušiniai žymimi „3“)

Pagal paukštininkystės ūkiuose taikomą vištų dedeklių laikymo būdą, 76 proc. šalies ūkių vištas dedekles laiko alternatyviomis (ne narvuose) sąlygomis.

Bendras šalies paukštininkystės ūkiuose maksimaliai leidžiamas laikyti vištų dedeklių skaičius siekia beveik 3 mln. 31 tūkst., iš jų 31,3 proc. laikomos alternatyviomis sąlygomis.

Nuo 2015 m. šalyje neįrengta nei viena narvelinė vištų dedeklių paukštidė – kiekvienais metais didėja alternatyviomis sąlygomis laikomų vištų dedeklių skaičius.

 

VMVT informacija

123rf nuotr.

Dalintis
2024/04/19

Investavimas į naujausias technologijas tampa neatsiejamas nuo žemės ūkio veiklos sėkmės

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas lankėsi žemės ūkio kooperatyvo „Lumpėnų Rambyno“ karuselinės melžimo aikštelės atidarymo renginyje. Šis penkis ūkius vienijantis pieninės galvijininkystės kooperatyvas, veikiantis ja...
2024/04/19

Seismologiniai duomenys rodo, kaip stipriai žmogaus veikla keičia net Žemės gelmes

„Žemės drebėjimai kyla ne tik dėl geologinių priežasčių, bet ir dėl žmogaus veiklos, tarkim, išgaunant žemės gelmių išteklius. Tad seisminiai stebėjimai būtini ir mūsų šalyje – jie svarbūs tiek mokslui, tiek visuom...
2024/04/19

Ūkininkai Vilė ir Vidmantas Navickai apie gyvenimo etapus jungiančias vertybes

Iš kartos į kartą perduodamas atsakingas požiūris į žmones ir gyvulius, pasitikėjimu ir pagarba grįstus santykius, darbą, aplinką – svarbios Alytaus r. ūkininkaujančių Vilės ir Vidmanto Navickų gyvenimo etapus jungiančios vertybės. Ji...
2024/04/19

Pavasarinės sėjos tempą diktuoja gamta

Atėjus pavasarinės sėjos metui, ūkininkai vis dažniau žvalgosi tiek į žemę, tiek ir į dangų. Ir kaip nesižvalgysi, jei balandžio vidurys „nudžiugino“ stipriomis šalnomis, o dažną dieną įkyriai lyja ir šiluma nesiekia nė 1...
2024/04/19

Dzūkai jau kviečia grybauti

Dzūkijos nacionaliniame parke balandžio 20 d. prasidės grybavimo sezonas. Direkcija kviečia eiti miškan ir ieškoti pavasarinių grybų. Vieni tokių – bobausiai.
2024/04/19

KT vertins, ar kailinių žvėrelių verslo draudimas neprieštarauja Konstitucijai

Konstitucinis Teismas (KT) ėmėsi svarstyti, ar parlamento įteisintas kailinių žvėrelių verslo draudimas atitinka pagrindinį šalies įstatymą.
2024/04/19

Šienligės rizikos „banginiai“ – kaip juos suvaldyti?

Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, kad šienligę pavyks suvaldyti inovatyviomis priemonėmis. Dažniausiai minimi trys pagrindiniai alergijos žiedadulkėm...
2024/04/19

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) atkreipia dėmesį į svarbiausius susietosios paramos už plotą reikalavimus.
2024/04/19

„Vičiūnai“ pasitraukė iš Rusijos

Po beveik dvejus metus trukusio pardavimo proceso „Vičiūnų grupė“ pardavė Rusijos Kaliningrado srityje veikiantį fabriką ir septyniose valstybėse veikiančias logistikos bei prekybos įmones. Tokiu būdu bendrovė visiškai pasitrauk...