Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023
Ashburn +11,6 °C Debesuota
Sekmadienis, 2 Bal 2023

Eugenijus Kavaliauskas: „Fotografuoti ir nuotraukas laikyti archyvuose – jokios naudos

2023/01/31


Tikriausiai sunku būtų rasti žmogų, kuris dar nematė garsiosios skruzdės nuotraukos. Šis nuopelnas skrieja tauragiškiui fotografui Eugenijui Kavaliauskui. Nuo 2018 metų vyras pradėjo domėtis makro fotografija, viena tokių nuotraukų buvo nominuota tarptautiniame konkurse ir apskriejo visą pasaulį.

Fotografuoti pradėjo dar mokykloje

– Domėtis fotografija pradėjau labai anksti, apie 1970 metus, prieš maždaug 50 metų. Pirmas fotografijos būrelio vadovas buvo Arimantas Šerlinskas, buvęs Tauragės II vidurinės (dabar „Šaltinio“ progimnazijos – red.) fizikos mokytojas, vėliau IV vidurinės (dabar „Žalgirių“ gimnazijos – red.) direktorius. Dabar jau nežinau šio žmogaus likimo... Jis buvo pirmasis, kuris mokė visų pradmenų – kas yra didintuvas, kaip ryškinti juostą, kaip gaminti pirmąsias nuotraukas. Tai buvo pirmi sėkmės ženklai, kas liko atmintyje, kad jau net tada dalyvaudamas parodose tapdavau nugalėtoju, – prisiminė Eugenijus.

Nors pomėgis fotografuoti neišblėso ilgai, palaipsniui atsirado ir kiti pomėgiai – sportas, muzika, tapyba, kompiuterija. Pasak fotografo, didžiausią įtaką atitolti nuo fotografijos turėjo tai, kad fotografuoti ir noras tobulėti augo stipriai, bet technologijos buvo sovietinės, žemo lygio ir tobulėti nebuvo sąlygų.

– Juodai baltai fotografijai užteko grubiai vadinamų dviejų operacijų – ryškinimo ir fiksavimo juostai, nuotraukos gamybai – apšviesti ir ją ryškinti, fiksuoti. Aišku, atėjus laikui norėjosi spalvotų vaizdų – ten jau būdavo iki 24 operacijų. Užtrukdavo labai ilgai, per naktį sėdėdavau patamsyje, iš tiesų ir atsibodo taip darbuotis, – pasakojo Eugenijus.

2001 metais pas draugą atvyko giminaičiai iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir atvežė jam dovanų tuo laiku vadinamą „muilinę“ – „Fuji“ fotoaparatą, kuris ir sužavėjo Eugenijų – nufotografuoji ir ekranėlyje matai vaizdą, ir spalvotą.

– Tada tai buvo kažkas nerealaus, atkrito tiek daug juodo darbo ir vėl užsidegiau noru fotografuoti, – džiaugėsi vyras.

Fotografija – tai dalijimasis

Iš pradžių Eugenijus rimčiau fotografuoti pasirinko paukščius, kaip pats sako, tarsi kažkas jam tai pakuždėję.

– Fotografuodamas pastebėjau, kad dar trūksta tai vieno, tai kito paukščio nuotraukos. Vienas geras draugas man parodė objektyvus. Jie, pripažinsiu, tada buvo fantastiški ir kaina, ir savybėmis. Aš dar sarkastiškai tada pasišaipiau, kad tuos, kas perka tokį objektyvą, galima išvežti tiesiai į beprotnamį, nes šeima „išeis ubagais“. Netruko prabėgti penkeri metai, o aš ir pats įsigijau tokį objektyvą, – šypsosi Eugenijus. – Jį man taip pat parvežė iš JAV.

Tada jis teigė nenustygęs vietoje:

– Mano tokia natūra, aš nerimstu, man to trūksta, aš noriu judėti, rodyti. O ir fotografas toks sutvėrimas, kaip sako. Nors kiti nufotografuoja ir laiko nuotraukas archyve. Manau, jeigu fotografuoti ir niekam nerodyti, tai kam tuomet išvis tokį darbą dirbti? Fotografija – kai tu nori pasidalinti, parodyti, atrasti kažką naujo, – nė kiek neabejodamas paaiškino vyras.

Eugenijus sukūrė pirmąją savo svetainę ir į ją pradėjo jungtis kiti lietuviai, susipažino su žinomais gamtininkais, kurie tuomet neturėjo dar į ką remtis, nes tai buvo paukščių fotografijos pradžia.

– Taip diena iš dienos, penkiolika metų, fotografavau paukščius. Sulaukiau ne vieno ir ne dviejų tarptautinių apdovanojimų. Tačiau vieną dieną, kaip ir minėjau, kad esu neramus, pajutau, kad dirbu tik tam, kad dirbčiau. Supratau, kad progreso fotografuojant paukščius nebebus – kai dirbi tam, kad dirbtum, tampi nebekūrybiškas. Teko priimti sprendimą, kad reikia kažką keisti, – aiškino E. Kavaliauskas.

Pasirinko vabalus

Jis prisiminė skaitęs žodžius, kad fotografas, užsiciklinęs vienoje srityje – miręs fotografas. Tai ir pastūmėjo jį apsispręsti grįžti į pradžią. Juk daugumos fotografijos pradžia ir buvo gėlės, vabaliukai kieme.

– Iš pradžių buvau ir aš pradėjęs paveiksluoti vabalus, bet numečiau, tai atrodė per paprasta, bet teko grįžti. Dabar jau patirtis žymiai didesnė, žinių bagažas didesnis, – vardijo Eugenijus.

Jam pradėjus gilintis į makro fotografiją teko susidurti ir su daugybe problemų...

– Pamačiau, kad aš labai klydau ir nėra viskas taip paprastai, kaip galvojau. Kolegų rate visi mano, kad sunku paukštį pamatyti, nufotografuoti. Tai aš vis sakau, kad jūs neįsivaizduojate, kaip lengva yra nufotografuoti paukštį, o su vabaliukais yra labai sudėtinga, nes jie yra maži, – teigė įspūdingų nuotraukų autorius. – Reikia labai daug informacijos, kad žinotum, kaip jį „prisišnekinti“, ką su juo daryti.

Jis įvardijo ir pasirinkęs tris rūšis, kurias jam labiausiai patinka fotografuoti – blizgiavabalius, mėšlavabalius ir vandeninius vabzdžius.

Eugenijus pasidalijo iš pradžių sulaukęs replikų, kodėl nuo paukščių perėjo prie „pabaisų“ vabalų. Jo nuomone, juk ir ne visi žmonės iš pirmo žvilgsnio yra labai gražūs, tačiau kiekvienas žmogus yra nepakartojamas. Ir nuo fotografo labai priklauso, ar jis sugebės rasti aukso vidurėlį.

– Su vabalais lygiai tas pats, reikia rasti tinkamą kampą, rasti momentą, – sako fotografas.

Įkvėpė filmas

Sudalyvauti konkurse „2022 Nikon Small World Photomicrography Competition“ tauragiškį paskatino draugas iš JAV. Konkursui Eugenijus pateikė tris nuotraukas, tačiau buvo nominuota skruzdės nuotrauka, vėliau plačiai paplitusi internete.

– Kai peržiūri, kas su tavimi rungiasi konkurse, supranti, kaip tau „nerealiai“ pasisekė, nes su tavim rungiasi JAV, Kinijos, Europos universitetai, o ten įrangos kainuoja jau iki milijono eurų. Ir kai galvoji, kad tu susirinkęs iš detalių, kažkokį stikliuką sulipdai ir padarai puikiai vertinamas nuotraukas ir dar kažką laimi, tai reiškia tikrai labai daug, – džiaugėsi vyras.

Eugenijus paaiškino ir skruzdės nuotraukos gimimą – skruzdę pagavo lakstančią miško takeliu. Parsinešė ją namo ir per mikroskopą kruopščiai apžiūrėjo.

– Skruzdė yra fotografuota jau daugybę kartų, bet vėl pradėjau ją vartyti ir pamatau vaizdelį – filmo „Žiedų valdovas“ orką. Tada man toptelėjo mintis, kad būtent tą orką ir reikia nufotografuoti, – idėjos gimimu dalijosi fotografas, įvardijęs, kad norint nufotografuoti vabzdį reikia šį sušaldyti.

Skruzde

– Visi vabzdžiai mėgsta šilumą, jeigu sušaldai, jie numiršta. Jie turi tik šiek tiek atšalti, kad užmigtų. Kai jau žinau, ką su juo darysiu, pasiruošiu studijoje vietą, pasidedu smeigtuką ar kažką panašaus jo dydžio ir laukiu, kol atsibus, ruošiuosi tam momentui, nes kai jis prasibudina, pasidaro labai greitas. Tad, kol visiškai prabunda, turiu apie 10–15 minučių užfiksuoti momentą.

Pasak jo, skruzdė buvo nufotografuota prieš metus, visi, kas domisi makro fotografija, ją tada matė.

– Tuo viskas tąsyk ir baigėsi, nuotrauką pamėgo nemažai žmonių. Tačiau kai nuotrauką paleido amerikiečių medija, va tada tai „sprogo“ pasaulis, – pasakojo E. Kavaliauskas.

Po to, Eugenijus teigia, iš karto sulaukęs kolegų žinučių apie jo darbo kopijuotojus.

– Turbūt žmonių prigimtis tokia. Man kolegos siunčia, kaip žmonės bando atkartoti mano skruzdės nuotrauką. Man tai primena „Euroviziją“, kai konkursą laimėjo Ukraina. Ruslana išėjo su energingu šokiu, ugnimi ir ji laimėjo. Po metų visi bandė tai atkartoti. Su kolegomis juokaujame, kad kitais metais internete bus vien tik skruzdės. Tačiau tokio darbo greitai nepadarysi. Pačiam turi būti labai įdomu, – pabrėžia pašnekovas.

Paklausus, ką jam reiškia toks didelis dėmesys, E. Kavaliauskas neabejoja – tai laikina:

– Tai yra labai smagu, bet tai yra šiandien. Rytoj vėl reikės įrodinėti, kad esi geriausias.

 

Aušra AUGUSTYTĖ

Eugenijaus KAVALIAUSKO asmeninės nuotraukos

TauragesZinios.lt

Dalintis

2023/04/01

Ekspertai: maisto kainų brangimą lėtins pingančios žaliavos, energijos kainos

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Lietuvoje maisto kainų metinis augimas vis dar siekia apie 30 proc., tačiau ekspertai sako, kad pingančios žaliavos, energetikos produktai lėtina jo tempą. Kai kurie analitikai teigia, jog prekybininkai kainų mažinti...
2023/04/01

Po sunkių gyvenimo išbandymų – medžio darbų kūrybos džiaugsmas

Pasvalys („Darbas“). „Gal apie šimtą inkilų iš viso esu sumeistravusi. Šiemet – maždaug trisdešimt, bet likę mažiau. Ir pernai, ir jau dabar daug kas įsigijo, po Lietuvą išsivežiojo“...
2023/04/01

Pasaulinėje kruizinės laivybos parodoje JAV – ir Klaipėdos uostas

Floridos valstijos (JAV) rytuose vykstančioje kruizinės laivybos parodoje prisistato ir Klaipėdos uostas. Balandžio pabaigoje kruizinės laivybos sezoną ketinantis pradėti uostas šiemet laukia 44 kruizinių laivų, 4 iš jų lankysis pirm...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...