EK siūlo imtis tolesnių veiksmų, kad būtų atsižvelgta į Europos piliečių iniciatyvą „Kailiams Europoje – ne“, kurioje raginama ES uždrausti kailinių gyvūnų auginimą ir gaminių, kuriuose yra tokio kailio, pardavimą bendrojoje rinkoje. Europos Komisija palankiai vertina šią iniciatyvą ir pripažįsta, kad gyvūnų gerovė ir toliau kelia didelį susirūpinimą Europos piliečiams.
Geresnės gyvūnų vežimo taisyklės
Galiojančioms ES gyvūnų vežimo taisyklėms – 20 metų. Jos nebeatspindi dabartinių realijų, naujausių mokslinių įžvalgų ir rekomendacijų, tvarumo tikslų ar pagrįstai piliečiams susirūpinimą keliančių klausimų dėl gyvūnų gerovės. Todėl pasiūlyme daugiausia dėmesio skiriama pagrindinėms sritims, kurios yra labai svarbios siekiant tinkamai užtikrinti vežamų gyvūnų gerovę:
· sutrumpinti kelionės laiką, o ilgų kelionių metu gyvūnus iškrauti pailsinti, pašerti ir pagirdyti. Specialios taisyklės bus taikomos skerstiniems ir pažeidžiamiems gyvūnams, pvz., nenujunkytiems veršeliams ir vaikingiems gyvūnams;
· padidinti ir kiekvienai rūšiai pritaikytą skirtingiems gyvūnams užtikrinamą minimalų plotą;
· griežtos sąlygos vežant gyvūnus ekstremalioje temperatūroje, pvz., jei temperatūra aukštesnė nei 30 laipsnių, bus leidžiama vežti tik naktį. Be to, kai temperatūra žemesnė nei 0 °C, kelių transporto priemonės turi būti uždengtos ir oro cirkuliacija gyvūnų skyriuje turi būti kontroliuojama, kad gyvūnai būtų apsaugoti nuo žvarbaus vėjo kelionės metu. Jei temperatūra nukrenta žemiau –5 °C, be pirmiau minėtų priemonių, kelionė turi trukti ne ilgiau kaip devynias valandas;
· bus sugriežtintos gyvų gyvūnų eksporto iš Europos Sąjungos taisyklės, nustatant geresnę kontrolę trečiosiose šalyse, kad ji atitiktų ES taikomus standartus;
· siekiant palengvinti transporto taisyklių vykdymo užtikrinimą reikia maksimaliai išnaudoti skaitmenines priemones (pvz., transporto priemonių buvimo vietos nustatymas tikruoju laiku, centrinė duomenų bazė).
Dabartinių ES gyvūnų vežimo taisyklių peržiūrą padės padidinti kasmet į ES ir iš jos vežamų 1,6 mlrd. gyvūnų gerovę.
Didesnė šunų ir kačių gerovė
Apie 44 proc. ES namų ūkių turi gyvūną augintinį. Prekyba šunimis ir katėmis pastaraisiais metais labai išaugo ir jos metinė vertė siekia 1,3 mlrd. EUR. Tačiau gyvūnų gerovės standartai, taikomi profesionaliam šunų ir kačių veisimui, auginimui ir pardavimui, įvairiose valstybėse narėse labai skiriasi. Esama gausių standartų neatitinkančios praktikos ir žiauraus elgesio su gyvūnais įrodymų.
Be to, labai išaugo neteisėta prekyba šunimis ir katėmis – ją paskatino auganti internetinė rinka, kuri dabar sudaro 60 proc. visų šunų ir kačių pardavimų ES. Šiandien paskelbtoje naujoje ataskaitoje smerkiamas neteisėtos prekybos šunimis ir katėmis mastas, taip pat dabartinės spragos, dėl kurių ji yra įmanoma.
EK pasiūlyme nepristatomos naujos taisyklės piliečiams ir gyvūnų augintinių savininkams. Jame nustatomos vienodos ES šunų ir kačių, veisiamų arba laikomų veisimo įmonėse, gyvūnų augintinių parduotuvėse ir prieglaudose, gerovės taisyklės:
· pirmą kartą visoje ES šių gyvūnų veisimui, laikymui, priežiūrai ir gydymui bus taikomi būtiniausi standartai;
· griežti atsekamumo reikalavimai ir automatiniai pardavimo internetu patikrinimai padės valdžios institucijoms kontroliuoti šunų ir kačių veisimą ir prekybą jais, o pirkėjams – patikrinti, ar jie tinkamai paženklinti ir registruoti;
· valstybės narės turės rengti mokymus gyvūnų prižiūrėtojams, o visi šunį ar katę perkantys asmenys bus informuojami apie atsakingo laikymo svarbą;
· šunų ir kačių importas turės atitikti lygiaverčius gerovės standartus.
Reakcija į Europos piliečių iniciatyvą „Kailiams Europoje – ne“
EK taip pat sureagavo į Europos piliečių iniciatyvą. Iniciatyva „Kailiams Europoje – ne“ Komisija raginama imtis veiksmų siekiant uždrausti: 1) laikyti ir žudyti gyvūnus vien tik arba daugiausia dėl jų kailio ir 2) ūkiuose užaugintų gyvūnų kailį ir gaminius, kuriuose yra tokio kailio, pateikti ES rinkai. Joje keliamus svarbius klausimus, susijusius su žmonių bei gyvūnų sveikatos ir aplinkos higienos apsauga, EK vertins vadovaudamasi bendros sveikatos koncepcija, kurios pagrindinis principas – pripažinimas, kad žmonių bei gyvūnų sveikata ir aplinkos higiena yra neatsiejamai susijusios.
EK pavedė EFSA pateikti mokslinę nuomonę dėl ūkiuose auginamų kailinių gyvūnų gerovės. Remdamasi šia moksline informacija ir ekonominio bei socialinio poveikio vertinimu, Europos Komisija praneš apie tinkamiausius veiksmus.
EK informacija
Asociatyvi 123rf nuotr.
Gyvūnų vežimo taisyklių peržiūra buvo ilgai laukta, tačiau Europos Komisijos pasiūlyti siauri gyvūnų apsaugos techniniai patobulinimai diskriminuoja kai kurias valstybes nares ir gali sutrikdyti bendrąją rinką, pažymi COPA-COGECA, kaip vieningas ES ūkininkų ir žemės ūkio kooperatyvų balsas. Europos Parlamentas ir Taryba raginami apsvarstyti probleminius klausimus ir užtikrinti būtinus pakeitimus, kad pasiūlymai būtų įgyvendinami, nediskriminuojantys ir pagrįsti mokslu.
„Copa“ ir „Cogeca“ teigimu, tam tikri EK siūlomi siauri apribojimai prasilenkia su praktine patirtimi, prieštarauja gyvūnų gerovei ir diskriminuoja kai kurias valstybes nares. Štai kas kelia didžiausią rūpestį.
Minimalus gyvulių amžius
EK pasiūlyme peržiūrėtas minimalus amžius gyvulių, kuriuos galima vežti toliau nei 100 km, amžius. Veršelių minimalus amžius pailginamas iki penkių savaičių (palyginti dabartiniame reglamente – 14 dienų); paršelių, ėriukų ir ožkų – iki trijų savaičių. Daugeliui ūkių toks reikalavimas reikštų veiklos pabaigą. Pienininkystės ūkiai turėtų visiškai pertvarkyti savo veiklą, o tai daugeliui būtų neįgyvendinama, nes prireiktų papildomų sąnaudų: papildomo finansavimo, papildomos žemės, mėšlo tvarkymo ir aplinkosaugos leidimų.
Kelionės iki skerdyklos trukmė
Įtvirtinus reikalavimą, kad kelionė iki skerdyklos turi trukti ne ilgiau kaip 9 valandas, kai kurių valstybių narių ūkininkai prarastų galimybę pasiekti daugelį skerdyklų. Tai kelia didelį susirūpinimą, nes ES vyksta skerdyklų koncentracijos procesas. Tai dar labiau paspartintų kaimo vietovių gyventojų mažėjimo procesą.
Ribojimas kelionės ne skerdimo tikslais
EK panašiai siūlo riboti vežimo trukmę ne skerdimo tikslais. Dėl tokio reikalavimo būtų nutrauktos tiekimo grandinės, per daugelį metų susiklosčiusios kai kuriose valstybėse narėse. Tai būtų šių valstybių narių (kur būdingi dideli atstumai, netinkama infrastruktūra ar kalnuoti regionai) diskriminacija.
Vežimo apribojimai atsižvelgiant į lauko temperatūrą
„Copa“ ir „Cogeca“ taip pat yra susirūpinusi, kad gyvūnų vežimo taisyklių reforma galimai yra diskriminacinio pobūdžio, nes siūlo apriboti gyvūnų vežimą atsižvelgiant į maksimalią ir mažiausią temperatūrą. Reikalavimas vežti naktį gyvūnus, kai prognozuojama aukštesnė nei 30°C temperatūra, kenktų tiek gyvūnų gerovei, tiek ir socialiniu požiūriu, ypač pietuose.
Reikalavimas dėl gyvūno ploto bandovežyje
Naujos taisyklės dėl vežimo metu kiekvienam gyvūnui privalomo užtikrinti ploto ir minimalaus aukščio sumažintų gyvūnų, kuriuos galima būtų pakrauti į bandovežį, skaičių. Padaugėjus tuščios erdvės ir transporto priemonei pajudėjus, gyvūnai gali susižaloti, taip pat gali kilti kelių eismo saugumo problemų. Be to, keliuose padaugėtų bandovežių skaičius, dėl to padidėtų anglies dvideginio išmetimas ir darbo jėgos poreikis.
Galiausiai, pasak „Copa“ ir „Cogeca“, naujiems reikalavimams yra numatomi pernelyg trumpi pereinamieji laikotarpiai.
ŪP portalo informacija
123rf nuotr.