Europos Parlamentas (EP) siūlo atnaujinti ES taisykles, kurios nustato kai kurių žemės ūkio produktų sudėties, kokybės ir ženklinimo reikalavimus. Atsižvelgdami į tai, kad vartotojams yra svarbi maisto gaminių kilmė, europarlamentarai siūlo, kad medaus, vaisių, džemų, želės, marmeladų ir saldintos kaštonų tyrės etiketėse būtų nurodytą jų kilmės valstybė. Jei sudėtinės dalys yra iš kelių valstybių, etiketėse jos turi būti nurodytos nuo didžiausio iki mažiausio kiekio pagal kilmės šalį, pažymi EP nariai.
Siekdami užkirsti kelią medaus klastojimui, europarlamentarai siūlo įdiegti medaus kilmės patikrinimo mechanizmą ir įsteigti ES medaus laboratoriją.
EP nariai taip pat siūlo leisti vaisių sulčių etiketėse naudoti terminą „sudėtyje yra tik natūraliai susidarančių cukrų“, o sultyse, iš kurių visiškai arba iš dalies pašalintas natūralus cukrus, – „vaisių sultys, kuriose yra mažiau cukraus“. Visgi į sumažinto cukraus gaminius griežtai neturėtų būti leidžiama dėti jokio pridėtinio cukraus ar saldiklių, o jų etiketėse naudoti teiginius apie teigiamas jų savybes, pavyzdžiui, naudą sveikatai, įsitikinę europarlamentarai.
EP pranešėjas Alexander Bernhuber (Europos liaudies partija, Austrija) pažymėjo: „Tikslesnis produktų kilmės valstybių nurodymas etiketėse leis vartotojams lengviau pasirinkti sveikesnius ir vietinius produktus. Nutrauksime nesąžiningą praktiką medaus etiketėse, kuriose ateityje turės būti aiškiai nurodytos kilmės valstybės, o maišyto medaus atveju – atitinkamos kilmės valstybių proporcijos. Tai leis apsaugos vartotojus ir bitininkus nuo padirbto medaus ir palengvins vartotojų pasirinkimą“.
Europos bitininkai sveikina: žingsnis buvo ilgai lauktas
COPA-COGECA sveikina EP priėmus poziciją dėl vadinamosios "Pusryčių dirketyvos", pirmiausia – Medaus direktyvos. Teigiama, kad šių sprendimų Europos bitininkystės sektorius laukė.
„Tai buvo ilgai lauktas balsavimas visiems Europos bitininkams, kuriuos pastaraisiais metais siaubingai paveikė augantis medaus importas ir klastotės. Šiandien Europos Parlamentas pritarė Europos bitininkų pozicijai, o tai yra reikšmingas bitininkystės išsaugojimo ES etapas“, – teigia COPA-COGECA, taip pat pažymėdama, kad EP nutarė žengti toliau nei buvo pasiūliusi Europos Komisija.
Pirmiausia palankiai vertinamas politinis sutarimas, kad medaus mišiniuose, kuriuose yra bent 5 proc. skirtingos kilmės produkto, būtų privalu papunkčiui deklaruoti kilmės šalis. Etiketėje procentinėmis dalimis nurodant mišinyje esančio medaus kilmę, vartotojų akyse medaus produktų rinka taps skaidresnė, savo ruožtu rinkoje padės kovoti su nesąžininga konkurencija dėl įvežtinio medaus produktų klastojimo.
Kitas svarbus Medaus direktyvos pakeitimas – koreguoti nuostatą, pagal kurią dabar bitininkams, turintiems mažiau nei 150 bičių šeimų, neprivalu jų registruoti, užtikrinti atsekamumo. Atsisakius šios nuostatos, medaus atsekamumo sistema taps veiksmingesnė, teigia COPA-COGECA.
Įtakingiausia Europos žemės ūkio ir kooperatyvų organizacija giria EP ir už tai, kad iš esmės buvo pritarta Europos etaloninės laboratorijos idėjai. Tokia laboratorija Europos Komisijai leistų pagerinti kontrolę ir kovą su medaus klastotėmis.
Teigiama, kad Europos bitininkystės sektoriui šis EP balsavimas reiškia esminį žingsnį siekiant tolesnės medaus produktų apsaugos. Tačiau kartu tikimasi konstruktyvių trišalių derybų su Europos Komisija bei Taryba. Derybos turėtų prasidėti sausio mėnesį.
ŪP portalas su EP ir COPA-COGECA
Asociatyvios ŪP redakcijos ir 123rf nuotr.