Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Eurostatas: žemės ūkio produktų kainos krito visur, labiausiai – grūdų

2024/06/26


2024 m. pirmąjį ketvirtį sumažėjo tiek žemės ūkio produktų kainos, tiek su investicijomis nesusijusios gamybos sąnaudos, skelbia Eurostatas. Vidutinė žemės ūkio produkcijos kaina pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo praėjusių metų ketvirčiu, sumažėjo 6 proc. O vidutinės žemės ūkio gamybos sąnaudos (prekės ir paslaugos, nesusijusios su investicijomis) sumažėjo 11 proc.

Po kainų šuolio 2021–2022 m., kai per tris pirmuosius ketvirčius labai pakilo žemės ūkio produktų kainos, padėtis pradėjo stabilizuotis, kainos slūgti. Pastaruoju metu žemės ūkio produkcijos kainos ir gamybos sąnaudos yra žemesniame lygyje nei buvo.

žemės ūkio produktų kainos ir gamybos sąnaudos
Žemės ūkio produktų kainų ir gamybos sąnaudų (prekių, paslaugų) kainų pokyčiai. Šaltinis: Eurostat

Daugelio žemės ūkio produkcijos kainų pokyčiai 2024 m. pirmąjį ketvirtį buvo įvairūs ir kontrastingi. Ypač krito grūdų kaina – vidutiniškai 28 proc. Pieno kaina sumažėjo 12 proc., kiaušinių ir pramoninių augalų (aliejinių augalų sėklų, baltymingų augalų, žaliavinio tabako, cukrinių runkelių ir kt.) – 10 proc., o šviežių daržovių – 6 proc. (per šį laikotarpį pomidorų kaina ypač smarkiai nukrito – 33 proc.).

Priešingai, vidutinė bulvių kaina pakilo 22 proc., o šviežių vaisių – 20 proc. (nepaisant staigaus citrinų ir žaliųjų citrinų kainų sumažėjimo 44 proc.), iš dalies dėl numatomo nepalankių oro sąlygų poveikio nuimtam derliui.

Iš sąnaudų, nesusijusių su investicijomis, labiausiai sumažėjo trąšų ir dirvožemį gerinančių medžiagų (-31 proc.), gyvūnų pašarų (-16 proc.) ir energijos bei tepalų (-12 proc.) kainos.

Kainos mažėjo daugelyje ES šalių

Nacionaliniu lygmeniu dauguma ES šalių (21 iš 25 turimų duomenų) pirmąjį metų ketvirtį fiksavo žemės ūkio produkcijos kainų sumažėjimą, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų ketvirčiu. Labiausiai kainos krito Vengrijoje (-24 proc.), Bulgarijoje ir Rumunijoje (po -18 proc.), Slovakijoje ir Čekijoje (po -17 proc.).

Priešingai, kainos padidėjo 5 pietinėse ES šalyse, ypač Graikijoje (+20 proc.), nuosaikesnis brangimas užfiksuotas Maltoje ir Ispanijoje (+4 proc.), Portugalijoje ir Kipre (+1 proc.).

žemės ūkio produktų kainos
Žemės ūkio produktų kainų ir gamybos sąnaudų (prekių, paslaugų) kainų pokyčiai šalyse narėse per 2024 m. pirmąjį ketvirtį. Šaltinis: Eurostat

Kas dėl su investicijomis nesusijusių išteklių (energija, trąšos, pašarai...), 24 ES šalys narės iš 25, apie kurias turimi duomenys, užfiksuotas kainų sumažėjimas. Didžiausias nuosmukis buvo Kroatijoje (-20 proc.), Vengrijoje (-19 proc.) ir Nyderlanduose bei Airijoje (po -17 proc.). Portugalija buvo vienintelė ES šalis, kurioje pirmąjį metų ketvirtį šie ištekliai brango (+2 proc.).

 

ŪP portalas su Eurostatu

123rf nuotr.

Dalintis
Verslas