Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023
Ashburn +5,0 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 4 Grd 2023

Fiksuojama suaktyvėjusi laukinių gyvūnų migracija: saugumui keliuose didinti pasitelkiami ir mokslininkų sprendimai

2023/09/21


Ruduo pamažu įsibėgėja – orai vėsta, lauke vis anksčiau temsta. Šiuo metu gerokai didėja laukinių gyvūnų migracija, o prasidėjus rujai, jų elgesys pasikeičia kardinaliai – jie praranda atsargumą ir tampa nebe tokie baikštūs.

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD), siekiant didinti eismo dalyvių saugumą keliuose, ne tik nuosekliai plečia apsauginės infrastruktūros priemonių skaičių, bet akcentuoja ir būtiną pačių vairuotojų atidumą tamsiuoju paros metu.

Patarimai vairuotojams: kaip apsaugoti save ir kitus?

LAKD atkreipia vairuotojų dėmesį ir ragina prieš kiekvieną kelionę pasirūpinti, kad automobilis būtų techniškai tvarkingas. Derėtų užtikrinti, kad langai būtų švarūs ne tik iš vidaus, bet ir išorės, taip pagerės matomumas, ypač naktį. Taip pat – patikrinti, ar veikia vairuojamos transporto priemonės žibintai, o svarbiausia, pasirūpinti, kad jie būtų švarūs. Tiesa, jeigu yra galimybė, keliones derėtų rinktis šviesiuoju paros metu.

Vairuotojai taip pat turėtų atkreipti dėmesį ir į įspėjamąjį kelio ženklą Nr. 131 „Laukiniai žvėrys“, kuris įspėja, jog įvažiuojama į kelio ruožą, kuriame yra didesnė tikimybė susidurti su laukiniu gyvūnu, tame ruože reikia būti dar atidesniems. Žinoma, vairuotojai visais atvejais turi sutelkti dėmesį į kelią ir vengti pašalinių veiklų.

Stengiantis nubaidyti gyvūną, nereikėtų jo gąsdinti signalizuojant trumpomis ir ilgomis šviesomis – taip apakinto gyvūno elgesys tampa visiškai neprognozuojamas. Taip pat – nuolat spausti garsinio signalo, nes tai gali gyvūną tik išgąsdinti. Garsinį signalą rekomenduojama spausti pliūpsniais.

Jei automobilį tektų netikėtai stabdyti, stabdžių pedalą reikėtų spausti stipriai, tačiau būtina neprarasti ratų sukibimo su kelio danga. Kai stabdyti per vėlu, reikia bandyti apvažiuoti ant kelio stovintį gyvūną, tačiau ne iš tos pusės, į kurią nukreipta jo galva. Apvažiuojant gyvūną, derėtų stebėti ir priešpriešinį eismą, kad būtų išvengta susidūrimo su priešpriešais atvažiuojančiu automobiliu.

Susidūrimams su laukiniais gyvūnais mažinti imamasi konkrečių veiksmų

LAKD, pagal Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo galimybes, imasi visų priemonių, siekdama užtikrinti eismo dalyvių saugumą ir biologinę įvairovę. Vis dėlto, užtikrinti, jog laukiniai gyvūnai visiškai nepatektų į kelią, dėl jų nuolat keičiamos buvimo vietos – neįmanoma.

Svarbu pabrėžti, kad ne visuose valstybinės reikšmės keliuose reikalingos specialios priemonės, apsaugančios eismo dalyvius nuo laukinių žvėrių. Ar reikia tverti valstybinės reikšmės kelius, nustatoma įvertinus kelio kategoriją, esamą ir prognozuojamą eismo intensyvumą, leistiną važiavimo greitį, aktualioje teritorijoje nustatytus gyvūnų migravimo koridorius, padidinto gyvūnų judėjimo zonas.

Šiuo metu LAKD valstybinės reikšmės kelių tinkle jau yra įrengusi apie 916 km tinklo tvoros su susijusiomis specializuotomis priemonėmis migracijai: 15 požeminių perėjų stambiems laukiniams gyvūnams, 14 požeminių perėjų vidutiniams ir smulkiesiems gyvūnams, 15 apsaugos sistemų varliagyviams.

2023–2025 m. su kelio rekonstrukcijos projektais planuojama įrengti apie 121 km tinklo tvorų, 2 požemines perėjas stambiems gyvūnams, 2 požemines perėjas vidutiniams ir smulkiems gyvūnams, 2 žaliuosius tiltus valstybinės reikšmės magistraliniame kelyje A5 Kaunas–Marijampolė–Suvalkai bei 3 varliagyvių apsaugos sistemas.

LAKD, siekdama rasti papildomų būdų, padedančių padidinti eismo saugumą gyvūnų migracijos metu, pradėjo bendradarbiavimą ir su šalies mokslininkais. Vienoje iš valstybinės reikšmės krašto kelio Kaunas–Zapyškis–Šakiai atkarpų išbandyta nauja informavimo apie laukinius gyvūnus kelyje įranga.

Išmaniosios įrangos veikimas paremtas tamsiu paros metu sekama kelkraščio zona, kuomet joje užfiksavus judėjimą – įjungiamas raudonos spalvos signalas, transporto priemonių vairuotojus įspėjantis apie šalia važiuojamosios dalies priartėjusį gyvūną. Gyvūnui pasitraukus iš išmaniuoju įrenginiu sekamos zonos, sistema dar kurį laiką praneša apie galimą pavojų.

Siekiant visomis priemonėmis didinti eismo dalyvių saugumą kelyje ir išvengti galimų laukinių gyvūnų žūčių Lietuvos keliuose, LAKD yra sudariusi Apsaugos sistemų nuo laukinių gyvūnų įrengimo valstybinės reikšmės keliuose prioritetinę eilę“. Apsaugos priemonės nuo laukinių gyvūnų taip pat planuojamos, projektuojamos ir įgyvendinamos kartu su kelio rekonstrukcijos, kapitalinių remontų projektais.

Kasmet Lietuvos keliuose yra užregistruojama eismo įvykių, kuriuose, automobiliui susidūrus su gyvūnu, nukenčia, žūsta arba būna sužalojami žmonės. Lietuvos kelių policijos duomenimis, per pirmus 6 šių metų mėnesius Lietuvos keliuose užfiksuotas 2441 techninis eismo įvykis su gyvūnais, iš jų 4-iuose buvo sužeisti žmonės. Atmintinę vairuotojams, kaip saugiai elgtis kelyje, norint išvengti susidūrimo su laukiniais gyvūnais, galite rasti čia.

 

LAKD informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/04

Pelkėse verda tikra pekla (I)

Lietuvių tautosakoje pelkė apibūdinama kaip klampi vieta su stovinčiu vandeniu, kurioje knibždėte knibžda įvairiausių mistinių padarų. Todėl ji savo paslaptingumu nuo seno baidė ir domino žmones. Ši vieta ir dabar nepraranda susidomėjimo, n...
2023/12/04

Paaiškėjo dviejų žemdirbiškų konkursų nugalėtojai

Pirmąją žiemos dieną Kėdainių krašto žemdirbiai rinkosi į Krakes. Čia kultūros centre paskelbti konkursų „Metų ūkis“ ir „Metų žemdirbys“ nugalėtojai.
2023/12/04

Dekoratyvus, veržlus, skanus – kas?

Nedaug rastume augalų, tinkamų tiek želdynams, tiek gyvatvorėms, tiek nepageidaujamiems vabzdžiams atbaidyti, ir gydomųjų savybių turinčiomis uogomis. Jeigu užsimintume, kad iš jo pagaminta burtų lazdelė buvo pati galingiausia Hogvartse, ti...
2023/12/04

Svarbu tinkamai vykdyti įsipareigojimus – nekurti dirbtinių sąlygų gauti paramą

Siekiantys gauti paramą investiciniams projektams pareiškėjai turi užtikrinti, kad dirbtinai nekurs sąlygų gauti paramą. Svarbu žinoti, kad, jei skiriama parama, paramos gavėjai įpareigojami šios nuostatos laikytis visą projekto įgyv...
2023/12/04

Pradėta platinti nauja Vyriausybės taupymo lakštų emisija

Šiandien pradėta platinti nauja vienerių metų trukmės Vyriausybės taupymo lakštų (VTL) emisija, už kurią bus mokama 3,8 proc. metinių palūkanų. Taupymo lakštų emisija bus platinama gruodžio 4–18 d., o išperkama 20...
2023/12/04

Vyndarystės verslas: labiausiai norimas – rabarbarų vynas

Pakruojo rajone Klovainiuose gyvenantis Dainius Jurgaitis su gyvenimo drauge ir verslo partnere Aušra Šimkute prieš keletą metų kaime nusprendė auginti avietes, vėliau – iš uogų virti uogienes, džemus, dar vėliau ...
2023/12/04

Pagailo šaltyje paliktų jautukų

Plungė („Žemaitis“). Vos iškritus pirmajam sniegui ir paspaudus šaltukui, visi skubame kuo šilčiau apsirengti ir užtikrinti palankias gyvenimo sąlygas savo augintiniams. Deja, bet yra ir tokių, kurie į pastarąjį re...
2023/12/04

Apdovanoti sėkmingiausiai dirbantys tradiciniai amatininkai

Metų sandūroje Žemės ūkio ministerijos ir VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros surengtoje metinėje konferencijoje „Tautinio paveldo produktų apsauga, kūrimas, realizavimas ir populiarinimas“ apdovanoti sėkmingiausiai &sca...
2023/12/04

Prapliupusios liūtys ir kruša atėmė viltį nuimti derlių laiku

Kaip kasmet Australijos žemdirbiai derlių iš laukų į saugyklas suvežti planavo iki Kalėdų. Tačiau šalies pietryčiuose prasidėjusios neregėtos liūtys ne tik sustabdė darbus, bet ir pakenkė derliaus kokybei. Spėjama, kad apie 1 mln. t ...