Intensyvių ir užsitęsusių audrų laikotarpiais, ypač pereinant iš pavasario į vasarą, kyla dažnos audros su žaibais ir perkūnija. Ūkinių gyvūnų žūtys nuo žaibo iškrovos nėra retenybįė, jų kasmet pasitaiko ir Lietuvoje. Tačiau tai, kas neseniai nutiko Brazilijoje, priverčia kilstelėti antakius.
Vietos portalai praneša, jog spalio viduryje lietus pliaupė visose šiaurinio Brazilijos regiono valstijose, išskyrus didžiąją dalį Žemutinės Amazonės ir Maracho regionų. Be to, po pietų pavienės audros su perkūnija kilo Rondonijos, Šiaurės, Pietvakarių ir Pietų Amazonės teritorijose. Nacionalinis meteorologijos institutas (Inmet) buvo paskelbęs perspėjimą dėl intensyvaus lietaus ir audrų šių regionų savivaldybėse.
Tragiškas incidentas, po kurio žuvo 98 galvijai, įvyko kaimo valdoje, Vila Bosco sektoriuje. Vietos bendruomenę sukrėtęs atvejis kilo dėl elektros iškrovos per stiprią audrą. Ūkio savininką apie situaciją informavo prižiūrėtojas. Patikrinęs ganyklas, jis rado visą bandą negyvą. Savininkas mano, kad žaibas galėjo trenkti tiesiai į žemę gyvūnams miegant, nes vieta, kurioje jie ganėsi, yra atvira ir be medžių. Nuostoliai siekė 400 tūkst. Brazilijos realų (apie 65 000 eurų).
Keistos istorijos
Pasaulyje nutinka ir dar keistesnių dalykų nei ištisos bandos žūtis nuo žaibo. „History“ portalas aprašo ne vieną keistą ir netgi šiurpią istoriją.
Galvijų gaišenos pribloškė juos radusius ūkininkus: gyvūnų ausys, akys, tešmenys, išangės, lytiniai organai ir liežuviai, atrodo, buvo pašalinti, regis, kažkokiu itin aštriu instrumentu. Be to, Iš gaišenų tarsi buvo nupiltas kraujas, tačiau netoliese nebuvo rasta jokių kraujo pėdsakų ar žymių.
1975 m. balandžio–spalio mėnesiais vien tik JAV Kolorado valstijoje buvo pranešta apie beveik 200 galvijų panašių žalojimo atvejų. Netrukus tai tapo nacionaliniu mastu pripažinta problema: tais metais Kolorado „Associated Press“ paskelbė, kad tai yra valstijos istorija numeris vienas. Tuometinis Kolorado senatorius Floydas Haskellas net paprašė Federalinio tyrimų biuro įsitraukti į tyrimą.
Aštuntajame dešimtmetyje panašių atvejų vis daugėjo visoje Amerikoje. Ir 1979 m. – po tūkstančių pranešimų apie galvijų keistas galvijų žūtis, dėl ko buvo prarasti milijonai dolerių – FTB pagaliau pradėjo tyrimą. Daugiausia tokių atvejų užfiksuota Naujosios Meksikos žemėse. Spaudimą teisėsaugai pradėti bylą iš dalies sukėlė karštas viešas mokslinis simpoziumas šia tema, kurį sušaukė tos valstijos JAV senatorius Harrisonas Schmittas, turintis geologijos mokslų daktaro laipsnį, kurį buvo apsigynęs Harvardo universitete. Be to, jis buvo išsilaipinęs Mėnulyje, kaip legendinio „Apollo 17“ astronautas.
1980 m. sausio 15 d. FTB baigė tyrimą ir paskelbė pareiškimą, kuriame teigiama, kad galvijai žuvo nuo plėšrūnų. Vietos gyventojai kategoriškai su tuo nesutiko.
„Visą gyvenimą buvau šalia galvijų ir tikrai galiu pasakyti, ar tai buvo padaryta kojotų, ar aštriu instrumentu“, – sakė šerifas George'as A. Yarnellas iš Elberto apygardos.
Satanistų ar valdžios kaltė?
Paslaptingas gyvulių žalojimas neapsiribojo vien tik tais laikais. Apie panašius atvejus, susijusius su avimis, karvėmis ar arkliais, buvo pranešta dar XVII amžiaus pradžioje ir visai neseniai – 2019 m. Tačiau būtent aukščiau minėti atvejai sulaukė didžiausio dėmesio.
Apskritai diskusijos apie galvijų žalojimą yra dvejopos: vieni mano, kad tai yra nepaaiškinamas reiškinys, o kiti – kad tai su jokia mistika nesusijusios žūtys. Tad ir šiuo atveju nuomonės išsiskyrė. Kai kurios teisėsaugos institucijos manė, kad gyvūnai buvo žalojami žmonių keistų, beveik religinių ritualų metu. Antai 1980 m. Kanados karališkoji raitoji policija dėl gyvulių žalojimo apkaltino nenustatytą sektantų kultą. Tuo tarpu Ajovos kriminalinių tyrimų departamentas tvirtino, kad gyvulius skerdė satanistai.
Tuo tarpu nukentėjusių ūkininkų bendruomenių pranešimai parodė, kad šie žalojimai sutapo su paslaptingų nepažymėtų sraigtasparnių pasirodymu. Kai kurie ūkininkai, patyrę didžiausius nuostolius, manė, kad federalinė vyriausybė tiesiog bandė biologinius ginklus. Priešiškumas vyriausybei pasirodė toks karštas, kad Nebraskos nacionalinė gvardija įsakė savo sraigtasparniams skristi 2000 pėdų (o ne įprastiniame 1000 pėdų) aukštyje, nes supanikavę ūkininkai pradėjo į juos šaudyti.
Kiti kaltino neatpažintus žemėje gyvenančius padarus.
Paranormalūs reiškiniai
Viena garsiausių istorijų nutiko Skinwalker Ranch vietovėje, Jutos valstijos šiaurės rytuose. Čia fermeris Terry Shermanas prarado keletą galvijų, o tai sutapo su keliais keistais susitikimais: kartą Shermanas pamatė į vilką panašų padarą, tris kartus didesnį už įprastą vilką, tačiau nepaveikiamą šautuvo kulkų; kitą kartą jis pamatė keistą humanoidinį padarą skvarbiomis geltonomis akimis, spoksantį į jį nuo medžio...
Kiti tyrėjai galvijų žalojimus sieja su nežemiškomis civilizacijomis. Kino kūrėja ir mokslininkė Linda Moulton Howe išnagrinėjo daugiau nei 1000 gyvūnų žalojimo atvejų ir už šias pastangas laimėjo Emmy apdovanojimą su savo 1980 m. dokumentiniu filmu „A Strange Harvest“. Savo 1989 m. knygoje „Svetimas derlius: tolesni įrodymai, siejantys gyvūnų žalojimą ir žmonių pagrobimus su svetimomis gyvybės formomis “ Howe, ištyrusi šimtus atvejų, galiausiai padarė išvadą, kad greičiausiai tai susiję su nežemiškomis būtybėmis.
Vienas ypač įtikinamas atvejis, siejantis gyvūnų žalojimą ir ateivius, buvo susijęs su „Ledy“ - arkliu, kuris rastas negyvas su iš dalies nulupta oda ir be kelių vidaus organų Alamosos rančoje, Kolorado valstijoje 1967 m. rugsėjį. Po 24 valandų nuo įvykio vietos teismo teisėjas Charlesas Bennettas pastebėjo tris oranžinius žiedus, skriejančius trikampio forma neįtikėtinu greičiu. Tuo tarpu du šerifo pavaduotojai pranešė, kad juos sekė oranžinis rutulys.
Žemiški paaiškinimai
Vis dėlto kai kurie medicinos ekspertai siūlo daug žemiškesnius paaiškinimus dėl gyvūnų žalojimo. Veterinarijos patologai atkreipia dėmesį į tai, kad bakterijos pirmiausia suėda negyvo gyvūno minkštuosius audinius, o tai gali paaiškinti trūkstamus nugaišusio gyvūno išorinius organus.
Tuo tarpu kraujo netekimas gali būti siejamas su livor mortis: kai gyvūnas nugaišta, širdis sustoja ir kraujas nustoja cirkuliuoti, todėl kraujas nusėda dėl gravitacijos ir sukuria „bekraujį“ efektą kai kuriose paviršinėse skerdenos dalyse.
1979 m. Vašingtono apygardoje, Arkanzaso valstijoje, vietos šerifas atliko eksperimentą: 48 valandoms paguldė negyvą karvę į lauką ir nustatė, kad ji tapo labai panaši į neva sužalotas. Dėl bakterijų sukelto pilvo pūtimo jos oda plyšo panašiai į taisyklingą pjūvį, kaip buvo aprašyta kai kurių ūkininkų ataskaitose. Tuo tarpu lervos ir bakterijos švariai išvalė gyvūno organus.
Tikroji priežastis - ekonominis nuosmukis
Žemės ūkio istorikas Michaelas Golemanas teigia, kad aštuntojo dešimtmečio pranešimai apie galvijų žalojimą greičiausiai suteikė pretekstą nedideliems ūkininkams išreikšti savo pasipiktinimą dėl vyriausybės kišimosi į žemės ūkio gyvenimą.
Pasak Golemano, tuo metu galvijų kasmetinis mirtingumas nebuvo didesnis nei prieš pranešimus apie nepaaiškinamus žalojimus. Tačiau dauguma pranešimų apie žalojimą pasirodė tuo metu, kai galvijų pramonė patyrė krizę.
Aštuntajame dešimtmetyje JAV vyriausybė eksportavo daug grūdų į šalis, kurioms trūksta maisto, todėl padidėjo galvijų pašarų kainos. Tuo pačiu metu prezidentas Richardas Nixonas įšaldė jautienos (ir kitos mėsos) kainas šalies viduje, siekdamas kovoti su infliacija. Galvijų augintojai patyrė sunkumų, o 1975 m. Senato žemės ūkio komiteto posėdyje Amerikos nacionalinės galvijų augintojų asociacijos prezidentas teigė, kad sektorius patyrė tiesiog milijardinius nuostolius.
Kaip įrodymą savo argumentui Golemanas nurodo, kad tariami aštuntojo dešimtmečio žalojimai dažniausiai įvyko tokiose valstijose, kaip Koloradas ir Naujoji Meksika, kuriose buvo didesnis procentas mažų rančų, kurios buvo labiausiai pažeidžiamos tokios vyriausybės politikos. Tuo tarpu Teksase panašių istorijų būta daug mažiau, nepaisant to, kad čia yra daugiausiai galvijų. Todėl istorikas teigia, kad paranormalūs reiškiniai atrodo mažiau tikėtinas paaiškinimas, nei masinė isterija...
Parengė Ričardas Čekutis