Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023
Ashburn +15,2 °C Dangus giedras
Pirmadienis, 2 Spa 2023

Garbanotieji gūžiniai kopūstai: kodėl nesiryžtame auginti?

2019/06/27


Savojiniai kopūstai iš kopūstinių daržovių išsiskiria ne tik „garbanomis“, bet ir atsparumu šalčiui, naudingų maisto medžiagų gausa ir kitais pranašumais.

 Roma STARKUTĖ

 LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės institutas

 PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI

KILMĖ. Savojinis (garbanotasis) gūžinis kopūstas (Erassica oleracea sabauda L.), – dvimetis augalas, kilęs iš Šiaurės Afrikos ir Viduržemio jūros vakarinės dalies. Vardą ši daržovė pelnė Italijos provincijos Savojos garbei, kurioje jie buvo auginami nuo senų laikų.

Šiandien savojiniai kopūstai yra plačiai paplitę Vakarų Europoje ir JAV, kur užima didžiulius plotus. Ten jų sunaudojama daugiau nei kitų rūšių kopūstų, tačiau Lietuvoje nėra populiarūs.

Kodėl nepopuliarūs?

Yra keletas priežasčių: savojinių kopūstų vėlyvosios veislės žiemą laikosi blogiau nei kitų gūžinių kopūstų, jie yra mažiau derlingi ir reikalauja daugiau priežiūros.

GŪŽĖS. Šios rūšies kopūstų galvos yra skirtingos formos – nuo apvalios iki plokščios. Jų masė svyruoja nuo 0,5 iki 3 kg, gūžės puresnės nei baltagūžių kopūstų. Kopūstų gūžėje yra daug lapinių lapų, kurie linkę įtrūkti. Tačiau šie kopūstai yra atsparesni šalčiui nei kitų rūšių. Ypač atsparios šalčiui kai kurios vėlyvųjų savojinių kopūstų veislės.

Gūžių lapai yra gležni, dideli, garbanoti, raukšlėti, gofruoti, žalios spalvos, bet skirtingų atspalvių, priklausomai nuo veislės. Pačios gūžės visada minkštesnės už gūžinių baltųjų kopūstų. Lapai labai švelnūs, sultingi, traškūs ir skanūs. Nors jie rauginimui netinka, turi daugiau naudingų maisto medžiagų nei gūžiniai baltieji kopūstai. Savojiniai kopūstai vartojami tiek švieži, tiek virti, puikiai tinka salotoms gaminti, balandėliams bei įdarams.

VERTĖ. Savojiniuose kopūstuose gausu mikroelementų ir vitaminų. Juose randama vitamino A (beta-karotino), B3, B6, B5, C (iki 95 mg proc.) ir vitamino E. Savojiniai kopūstai yra mažai kaloringi, todėl ypač naudingi laikantis dietos. Juose mažai ląstelienos, tačiau daug baltymų, be to, yra medžiagų, stimuliuojančių organizmo augimą, todėl naudingi vaikams ir paaugliams. Jie turtingi garstyčių aliejaus, fitoncidų.

Medžiagos, esančios kopūstuose, normalizuoja nervų ir virškinimo sistemos darbą, gerina apetitą, stiprina imunitetą, padeda reguliuoti kraujo spaudimą, teigiamai veikia kraujo sudėtį. Šie kopūstai gerina širdies ir kraujagyslių darbą, nes juose yra kalcio, fosforo ir kalio.

Savojiniai kopūstai – idealus baltymų šaltinis, todėl ypač naudinga valgyti mažiems vaikams. Dėl didelio kiekio vitamino C juos pravartu valgyti siekiant apsisaugoti nuo peršalimo ligų, esant nemigai. Be to, kopūstuose esantis vitaminas U padeda susidoroti su kepenų ligomis. Vitaminas K reguliuoja kraujo krešėjimą, todėl geriau gyja žaizdos. Aptinkama ir antioksidanto glutationo.

 KAIP AUGINAME

DAIGAI. Savojiniai kopūstai auginami iš daigų. Sėjos laikas priklauso nuo veislės ankstyvumo. Ankstyvos veislės sėjamos kovo viduryje arba pabaigoje, o vidutinės ir vėlyvos – balandžio viduryje.

Kopūstų daigai gali būti auginami dėžutėse, polimerinėse kasetėse (daigyklose), polimeriniuose puodeliuose bei sėjant sėklą tiesiai į žemę šiltnamyje ar lauke į daigyną.

Visą straipsnį skaitykite žurnale rasos nr. 12

Peržiūrėti visą numerį galite ČIA.

Dalintis
2023/10/02

Žemdirbys ar žemsaugys?

Nuo žemės ūkio iki kaimo reikalų ir aplinkosaugos skyrių – taip keičiasi rajonų savivaldybių administracijų padalinių, kurie padeda įgyvendinti valstybės politiką žemės ūkio, melioracijos ir kaimo plėtros srityse, pavadinimai. Iš jų t...
2023/10/02

Didiesiems prekybininkams atsisakius rusiškų trąšų jos vis dar keliauja į Lietuvą

Nepaisant Rusijos pradėto karo Ukrainoje ir Lietuvos draudimo vežti baltarusiškas kalio trąšas, kai kurios Lietuvos įmonės vis dar importuoja tūkstančius tonų rusiškų trąšų – joms Europos Sąjungos (ES) sankcijos t...
2023/10/02

„Žemaitijos pienas“: grynasis pelningumas didėjo sumažinus veiklos sąnaudas

AB „Žemaitijos pienas“ per Vilniaus vertybinių popierių biržą pranešė šių metų pirmojo pusmečio veiklos rezultatus. Sumažinus gamybos sąnaudas, padidėjo grynasis pelningumas. Pelnas viršijo 7 mln. eurų ir buvo &sca...
2023/10/02

Vijoklinės pupelės – margos it putpelių kiaušinukai

Kaunietė Vilija Bacevičienė šį rugsėjį galėjo džiaugtis gražiu vijoklinių margaspalvių pupelių ‘Borlotto Lingua di Fuoco 2’ derliumi, subrandintu Dzūkijoje. Nors šių pupelių vegetacijos periodas ilgokas, pastaroji vasara ...
2023/10/02

ES ir Japonija: dar 42 abiejų šalių saugomos geografinės nuorodos

Pagal ES ir Japonijos ekonominės partnerystės susitarimą abi šalys suteikė apsaugą dar 42 geografinėms nuorodoms (GN), tokioms kaip sūris „Raclette de Savoie“, šerio actas „Vinagre de Jerez“ (ES) ar Japonijos ...
2023/10/02

Juridiniai asmenys vėl kviečiami teikti paraiškas elektromobilių privačioms įkrovimo prieigoms įrengti

Lietuvos energetikos agentūra (LEA) paskelbė antrą kvietimų etapą juridiniams asmenims teikti paraiškas kompensuoti dalį jų įrengiamų elektromobilių privačių įkrovimo prieigų išlaidų. Finansavimas skiriamas pagal Energetikos minister...
2023/10/01

Maisto produktų ženklinimas ES: ar vartotojai yra gerai informuoti?

ES taiko pažangią ir sudėtingą maisto produktų ženklinimo sistemą, kuri apima tiek privalomą, tiek neprivalomą informaciją, teiginius apie sveikumą ir tvarumą, taip pat įvairias programas ir logotipus. Europos Audito Rūmai ką tik pradėjo naują aud...
2023/10/01

„East West Agro“ darbuotojams nemokamai skyrė 1,66 proc. įmonės akcijų

Žemės ūkio technikos ir grūdų sandėliavimo įrangos prekybos bendrovė „East West Agro“ su savo darbuotojais sudarė opcionų sutartis, pagal kurias jie nemokamai galės įgyti 1,66 proc. bendrovės akcijų.
2023/10/01

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas: „Būtinas vartotojų supratingumas ir sąmoningumas“

„Kai Lietuvoje atsirado mėsinė galvijininkystė, mes neturėjome didelės, gilios patirties ir istorijos. Tai ne itin buvo susiformavę ir prieškariniu laikotarpiu, o per sovietinį laikotarpį praktiškai nebuvo net galimybės. Tik at...