Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Jolanta TAMAŠAUSKIENĖ
„Rasų“ korespondentė
 

Gigantiški žiedai – kiemo ir sodo puošmena

2023/09/26


Dažnas pasakytų, kad Lietuvoje tokio dydžio žiedų net nebuvo regėjęs. Pelkinė kinrožė, prikausčiusi kupiškietės A. Žeimantaitės-Kedienės dėmesį Rokiškio centre, paskatino įsigyti šį augalą – ir jis atsidėkojo baltais žiedais. Kuo išskirtinis šis augalas ir jo priežiūra, teiravomės Kristinos Balnytės, Vilniaus universiteto Botanikos sodo vyresniosios botaninių kolekcijų kuratorės.

Akį veriantis reginys Rokiškio centre

Pelkinė kinrožė (Hibiscus moscheutos) – sodo ir kiemo puošmena, neįtikėtinai masyviais žiedais nudžiuginanti rugpjūtį, rugsėjį.

„Kai pamačiau tuos didžiulius rausvus žiedus Rokiškio centre, iš nuostabos važiuodama mašina vos avarijos nepadariau, – prisipažįsta A. Žeimantaitė-Kedienė, Kupiškio rajono Naivių gyventoja. – Neįtikėtina regėti tokio dydžio žiedą Lietuvoje, panašius mačiau tik Gruzijoje. Rokiškyje pasodintas nemažas šių augalų plotas – ir visi sutartinai žydėjo. Jau kitą savaitgalį nuriedėjau į turgų ieškoti sodinuko – ir man pavyko gauti.“

pelkinė kinrožė
Pelkinė kinrožė baltu žiedu.

Pašnekovės pirktas sodinukas jau buvo su pumpurais, tad šie netruko išsiskleisti. Žiedai tokie pat dideli, balti su kreminiu atspalviu. Pamatavus vieno iš jų skersmuo siekė 17 cm. Kiekvienas jų žydi apie dvi paras.

Žiemai A. Žeimantaitė-Kedienė pelkinės kinrožės sodinuką uždengs eglišakiais. Jos teigimu, taip bus saugiausia: spygliuočio šakos neleis augalui nušalti, o po jomis jis geriau kvėpuos ir nepelys.

Kiek teko domėtis A. Žeimantaitei-Kedienei, šie augalai atželia gana vėlokai, antroje gegužės pusėje arba birželį.

pelkinė kinrožė
Pelkinės kinrožės balto žiedo skersmuo siekia 17 cm.

Jos pastebėjimu, pavadinimas „pelkinė“ gali šiek tiek klaidinti: ji nebūtinai turi augti ten, kur šlapia. Iš tiesų šis žolinis augalas nemėgsta užsemtų vietų, bet drėgmę toleruoja. Sausą vasarą jas būtina lieti.

Plati spalvų gama

Gėlininkystės specialistės K. Balnytės pastebėjimu, pelkinės kinrožės veislių spalvos varijuoja nuo rausvos, baltos arba balsvos iki tamsiai vyšninės. Pašnekovės žiniomis, pelkinė kinrožė – tik viena iš 427 kinrožių rūšių.

Natūraliose augimvietėse jos daugiausia auga pelkėjančių vandens telkinių pakraščiuose, savaime išplitusios Šiaurės Amerikos pietrytinėje dalyje.

Šie daugiamečiai augalai įspūdingi ne tik žiedais, galinčiais siekti iki 30 cm skersmens, bet ir akį traukiančiais lapais aksominiu paviršiumi. Daugiastiebis augalas susiformuoja kupolo formos, aukštis gali siekti 1,5–2 m, plotis – apie 1,5 m. Šie augalai vilioja bites ir drugelius.

pelkinė kinrožė
Rausvai žydinti pelkinė kinrožė.

K. Balnytė pelkines kinrožes pataria sodinti tarp varpinių ir kitų žolinių augalų, kurie ilgai išlaiko dekoratyvumą. Nors rudeniop šių augalų lapai ima ruduoti, jie dažniausiai išlieka puošnūs iki šalnų.

Pelkinės kinrožės gali būti dauginamos sėklomis, bet Lietuvos sąlygomis patogiausia dalinti kerą (geriau pavasarį). Pjūvio vietą patartina pabarstyti cinamonu.

Pasodintą pelkinę kinrožę svarbu ypač puoselėti pirmais metais – neperdžiovinti, kartas nuo karto palaistyti. Drėgmę gali palaikyti ir mulčias. Vasarą tinka tręšti žydintiems augalams skirtomis trąšomis, rudenį – rudeninėmis trąšomis.

 

Audronės ŽEIMANTAITĖS-KEDIENĖS nuotraukos

Titulinėje nuotr. – Audronę Žeimantaitę-Kedienę nustebino pelkinė kinrožė Rokiškio centre.

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...