Columbus -2,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024
Columbus -2,8 °C Debesuota
Šeštadienis, 21 Grd 2024

Įkyrios skruzdės apniko daržus ir gėlynus? Štai kelios saugios priemonės joms suvaldyti

2024/06/04


Kiekviena vasara atneša ne tik džiaugsmų, bet ir nemalonumų. Gausios skruzdėlių kolonijos nemažai žalos pridaro ir darže, ir gėlyne. Iš lūpų į lūpas dalijamų patarimų, kaip su jomis kovoti, apstu, bet ne visi padeda. Štai ką rekomenduoja specialistai.

Skruzdėlynus šie vabzdžiai gali susinešti bet kurioje daržo, sodo ar gėlyno vietoje. Kolonija gali apsigyventi ir šiltnamio kamputyje. Jos gali apnikti ir nokstančias uogas, vaisius, mielai visa virtinė kops pasmaližiauti bijūnų pumpurų išskiriamu saldžiu sirupu. O apsigyvenusios prie pat daržovės ir gėlės šaknų, purendamos žemę neleis augalui normaliai augti, jis skurs. Kai kurie augalai ir apskritai nepakenčia skruzdžių išskiriamos rūgšties.

Su jomis kovoti nėra lengva. Jos atkaklios ir atranda naujų kelių prie maisto, išardytą skruzdėlyną netrunka suformuoti kitoje vietoje. Su jomis galima kovoti dažniau purenant žemę. Tada joms teks ieškoti kitos, rečiau judinamos dirvos. Pavasarį ir rudenį purenamoje dirvoje jos tikrai nesijaus patogiai.

Atbaidyti nepageidaujamus vabzdžius, pasak specialistų, galima vandeniu su citrinų ar greipfrutų ekstraktu. Tereikia ant skruzdėlyno užpilti ekologiško skysčio „Zicara“ ar „Zytron“. Šios priemonės ne tik atbaido skurdes, bet ir veikia, kaip trąša augalams.

Skruzdėms nepatinka ir kai kurie kvapūs augalai, pavyzdžiui, česnakas, mėta, pelynas, anyžiai, gvazdikėliai, šeivamedids, petražolė. Padėkite šių augalų lapų ar šakelių ten, kur skruzdėlės dažniausiai lankosi, ir jos patrauks ieškoti naujos vietos.

Jeigu šias priemones jau išbandėte, bet norimo rezultato pasiekti nepavyko, specialistai rekomenduoja išbandyti metalines „Detia“ dėžutes su masalu. Jas paprasta ir patogu naudoti, veikia iki 6 savaičių. Produkto veiklioji medžiaga – spinozadas. Skruzdės patrauklų jauką kartu su veikliąja medžiaga neša į lizdą motinėlei ir išsiritusioms skruzdėlėms maitinti. Tokiu būdu preparatas perduodamas ir išnaikinamos ištisos skruzdžių kolonijos.

„Detia“ dėžutę reikia statyti tiesiai ant skruzdėlių tako. Jei jauko dėžutę statysite lauke, pasirinkite tokią vietą, kur nesikaupia lietaus vanduo, kad neapsemtų viduje esančio masalo.

Jeigu kieme išdėliotos dėžutės gadina vaizdą arba jomis pernelyg domisi vaikai ar keturkojai augintiniai, verta išbandyti purškiamus entomologinius „Magnet spray“ klijus. Jie skirti vaismedžių, vaiskrūmių, dekoratyvinių augalų, šiltnamių, kambarinių augalų priežiūrai nuo ropojančių vabzdžių, taip pat nėra žalingi aplinkai.

Šiuos klijus galima purkšti tiesiai ant kamieno arba kitų paviršių, kur tik reikalinga barjerinė apsauga nuo vabzdžių. Skirtingai nei įprastos lipnios gaudyklės, jie nekeičia sodo estetinio vaizdo, nes yra bespalviai, natūraliai skyla gamtoje.

Skruzdžių kontrolei viduje gali tikti „Imidasect“ gelis. Nuodų veiklioji medžiaga imidaklopridas prisijungia prie vabzdžio neuronų. Tai sukelia nervų impulsų perdavimo sutrikdymą, kuris skruzdėlėms yra mirtinas.

Šiuos vabzdžius traukia maistinės medžiagos, esančios jauke. Skruzdėlės išnešioja gelį ir juo užkrečia savo gentainius, sukeldamos apsinuodijimą per sąlytį ir virškinimą, nepriklausomai nuo vabzdžių išsivystymo stadijos (kiaušinėliai, lervos, nimfos, lėliukės, suaugėliai). Gelį galima įsigyti tiek masalo padėkliuke, kuriame gelis apsaugotas nuo gyvūnų ar vaikų, tiek atskirai 5 ar 10 g švirkštuose.

 

„Rasų“ informacija

Pixabay nuotr.

Dalintis