Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024
Ashburn +23,2 °C Nedidelis lietus
Penktadienis, 12 Lie 2024

Marius DUBNIKOVAS
Ekonomistas
 

Išgėręs kolega vertas pagarbos, nes remia šalies gynybą

2024/06/05


Savaitė prasidėjo svarbiu sprendimu – Vyriausybė teikia Seimui mokesčių pokyčius, kurie leis pasiekti trijų procentų nuo BVP finansavimą gynybai. Tai yra svarbus sprendimas, kuris turėjo būti priimtas gal net anksčiau, tačiau kai kurie siūlymai šiek tiek kelia diskusijų, kurios gali sprendimą Seime klampinti įvairiomis nuomonėmis.

Verslo bendruomenė susitelkė ir pasiūlė paprastą sprendimą – didinti vienu procentu pelno mokestį ir vienu procentu PVM. Tokio sprendimo pasekmių būtų praktiškai nepajutusi nė viena suinteresuota pusė, o rezultatas –  pasiektas.

Dabar šiek tiek pasukta kitu keliu. Pasiimtas verslo pasiūlymas padidinti verslininkams pelno mokestį, tačiau antra dalis „numuilinta“ bijant judinti PVM, kai artėja rinkimai. Buvo pasirinktas kelias, kai bandoma apmokestinti tuos, kurių negaila ir bandant paslėpti efektus.

Visų pirma įdomiai atrodo, kad gynybą finansuosime per akcizus, nors tai yra kiekvieno piliečio klausimas. Papildomi mokesčiai bus taikomi kurui, alkoholiui ir tabakui. Akcizo didinimas kurui yra paslėptas PVM didinimas, nes pabrangus kurui, pabrangs absoliučiai visos prekės ir paslaugos, nes viskas, ką perkame, vienaip ar kitaip keliauja.

Pabrangus prekėms bus surinkta taip pat daugiau PVM, nes jis skaičiuojamas nuo pakilusios kainos. Taip kad tai panašu į melavimą tiesiai žiūrint į akis – niekaip negalime atlikti viską skaidriai ir aiškiai.

Be to, kelių ir tiltų padėtis Lietuvoje tragiška iš asmeninės patirties žinau, kad jau dabar maloniau važiuoti Lenkijoje ir Latvijoje. Finansavimas yra nepakankamas, tačiau slepiant mokesčių didinimą, ratuotieji sumokės daugiau mokesčių, bet keliai nepagerės.

Kitas dalykas – akcizai „nuodėmingoms“ prekėms. Akcizas alkoholiui ir tabakui turi funkciją mažinti prekės vartojimą ir koreguoti vartotojo įpročius vartoti mažiau arba bent jau mažiau kenkiančią prekę. Tačiau didinant akcizus pasirenkamas kelias, kai labiau apmokestinamas silpnas alkoholis, o ne stiprus, bei kaitinamasis tabakas, o ne cigaretės. Jei nori surinkti daugiau mokesčio, o tokia politika šiuo metu taikoma, tai tikrai daug efektyviau kelti mokesčius daugiausiai mokesčio generuojantiems – stipriajam alkoholiui ir cigaretėms, tačiau judama priešingu keliu.

Pajuokaujant galima pasakyti, kad norint paremti šalies gynybą nerūkantiems teks pradėti tai daryti, o sutiktas darbe „įpešęs“ bendradarbis turi būti gerbiamas, nes jis remia Lietuvos saugumą.

Taip pat įdomus sprendimas yra 10 proc. apmokestinti turto draudimo paslaugas – tarsi tas, kuris saugosi, turėtų susimokėti papildomai, o tas, kuris neturi turto ar jo nesaugo, drausdamas už šalies saugumą neturės mokėti. Taip pat draudimu naudojasi dažniausiai vidutinio amžiaus žmonės, tad tai turės mokėti jaunos šeimos, kurios turi būstą nupirktą skolinantis.

Tų pastabų gali būti ir daugiau. Kai bandoma paslėpti tai, kas yra akivaizdu ir bandoma kreivu būdu paimti pinigus iš visuomenės, turime mokestiniai frankenšteinus.

Dalintis
Verslas