Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023
Ashburn +17,0 °C Debesuota
Šeštadienis, 1 Bal 2023

Kai hobis ir darbas žingsniuoja kartu, džiaugiasi visi

2023/02/12


Bibliotekos šiandien – ne tik knygų, bet ir kultūros, laisvalaikio centrai. o daugybę įdomių hobių turintis Dainius Vareika juos kūrybiškai panaudoja darbe ir veda vaikams bei suaugusiems kūrybiškas pamokas. Kai susitikome, Dainius kaip tik ruošėsi būsimai kelionei į Vilniaus knygų mugę, kur pristatys vieną iš edukacijų – „Po žvaigždėtą dangų“.

Kitokios pamokos – su žvaigždėmis ir šviesos gaudynėmis

– Kai dirbi su meile, užsidegimu, tada kiekvienas darbas turėtų ir kitiems patikti. Visa tai perduodi, – sako Dainius, prakalbus, kaip pasuko į edukacijų sritį.

Pašnekovas studijavo taikomąją ekologiją, jau seniai domisi gamtos mokslais, astronomija. Prieš porą metų, kai kūrėsi naujos Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos erdvės, pamanė – kodėl neįrengus jaukaus kampelio ir nesudominus tuo vaikų?

Įsigijo teleskopą, papuošė sieną Andromedos galaktikos vaizdu. Greitai kolegos pasiūlė: „Kodėl nebandai sukurti savo edukacijos?“ Šiandien veda bei nuolat tobulina dvi edukacines programas. Abu užsiėmimai tinka įvairaus amžiaus žmonėms – mėgaujasi ir vaikai, ir suaugusieji.

Naktinė edukacija „Po žvaigždėtą dangų“ suteikia ne tik žinių apie dangaus kūnus, bet ir nepamirštamų įspūdžių. Asmeninio albumo nuotr.

Dirbti tai, kas prie širdies

Dainiaus kelias į biblioteką vedė iš visai kitos srities. Dešimt metų dirbo policijoje! Jo istorija liudija, kad gyvenimą, juolab darbus tikrai galima keisti – kai to nori ir žengi pirmą žingsnį. „Galbūt iš pat pradžių pasukau ne ten… – atvirai užsimena pašnekovas. – Mačiau, kad tikrai neužsidirbsiu, išlėkiau padirbėti pas seserį (gyvenančią Airijoje – aut. past.) O mano mokslai – gamtos srities, potraukis buvo nuo pat vaikystės. Kai atėjau į biblioteką, pamačiau, kad čia – kultūra. Kažkas panašaus į tą sritį, kurioje ir norėčiau dirbti…“

Prisimena, kad ir policijos pareigūnų darbas buvo kitoks. Kiekvieną minutę – sudėtingi iškvietimai. Šiandien daug kas pasikeitę ir džiugu, kad į gera. Pavyzdžiui, saugumas, „atmosfera“ rajono miesteliuose. Štai Pumpėnai, pro kuriuos dažnai važiuodavo pas močiutę, nūdien daug jaukesni.

Pasvalio bibliotekoje Dainius dirba jau šeštus metus, yra pavaduotojas ūkio ir bendriesiems reikalams. Eina jau antri – kai pasinėrė į edukacijų pasaulį.

– Hobis ir darbas žingsniuoja kartu. Jei tai nebūtų hobis, kažin, ar aš dirbčiau (šypsosi). Turi tai patikti. Kartais aukoji daug, bet… Vėl nauja idėja ir vėl reikia ką nors sukurti, – pasakoja.

Dainius Vareika – edukatorius Pasvalio bibliotekoje, pritaikantis savo pomėgius (gamtos mokslus, fotografiją), rengdamas kūrybiškas pamokas jaunimui. Aidos GARASTAITĖS nuotr.

Aistrą gamtai pajuto ir sūnus

Dainius užaugo Panevėžyje, į Pasvalį atvyko su žmona Aurelija, pasvaliete. „O turėjau babą ir miško babą“, – su šypsena leidžiasi į vaikystę. Ten viskas ir prasidėjo… Per atostogas visada vykdavo pas miško babą, miške praleisdavo visą vasarą. Žaliojoje girioje, prie Klimbalės durpyno, netoli Kriklinių. Ten ir prasidėjo gamtos tyrinėjimai: „Eidavau basom per tą Klimbalę, visur žiūrėdavau, pamatydavau angį, šokinėdavau per kupstus ir įklimpdavau, ir vėl išlįsdavau…“ – vaikystės pelkinėjimus prisiminęs juokiasi Dainius. Tiesa, šiandien durpynas atrodo kitaip – išvagotas keturračių vėžių: „Važiuodamas pas dėdę, vis juos išgirstu. Šiurpas praeina. Atrodo, kiek ten galima draskytis?“

Beje, Dainius su savo sūnumi puoselėja dar vieną neįprastą hobį – domisi entomologija. Yra surinkę vabzdžių kolekcijų. Keliauja į gamtą, ieško įvairių vabalėlių, atpažįsta gamtos kūrinius… Ir sūnus pasuko į tą pusę! Dvyliktokas Domantas domisi molekuline biologija, dalyvauja olimpiadose. Matyt, įkvėpė ir tėčio užsidegimas. „Tik aš žiniomis jau atsilieku“, – juokiasi Dainius.

Parodyti vaikams, kad pramogauti galima įdomiai ir prasmingai

Edukacijų šiandien galime rasti ant kiekvieno kampo – gyvename edukacijų populiarumo laikais. O kaip šį reiškinį supranta pats Dainius? Besikalbėdami radome ir lietuvišką, tikslesnį pavadinimą – kūrybiškos pamokos.

– Pamokose yra griežta linija, pagal kurią mokykloje mokomasi. Bet vaikams reikia išeiti… Pamatyti ir kitokį suvokimą apie kitas sritis. Pakeisti aplinką, susipažinti iš kitos pusės, suvokti kitus aplinkos elementus. Kartu ir atsipalaiduoti, ir šį tą išmokti. Kad atėję, vaikai galvotų visai kitaip – suprastų, kad vienu metu gali ir pramogauti, ir ką nors išmokti, – pasakoja edukatorius.

O kas edukacijai suteikia daugiausia džiaugsmo, prasmės? „Kai vaikai spygauja, džiūgauja – man pats maloniausias dalykas. Iš tos staigmenos, iš noro pažinti sušunka: „Va! Taip! Pavyko!“ Visas būrys prilekia, stebisi (šypsosi)“, – edukacijos prasmingumą labiausiai patvirtina nuoširdi vaikų nuostaba ir atradimo džiaugsmas.

 

Kotryna KRAPTAVIČIŪTĖ

Darbs.lt

Dalintis

2023/04/01

Bronis Ropė: „Valdžia negirdi ūkininkų, kuriuos užklupo pieno krizė“

Pieno supirkimo kainos krenta rekordiškai – šių metų sausio mėnesį vidutinė natūralaus pieno supirkimo kaina buvo net 12 proc. mažesnė palyginus su praėjusiu mėnesiu ir sudarė 443,75 eurų sumą už toną. Sausio ir kovo mėnesiais ...
2023/04/01

Interaktyvus žemėlapis padės teisingai deklaruoti žemę

Valstybės įmonė Žemės ūkio duomenų centras parengė interaktyvųjį žemėlapį, kuriame galima peržiūrėti preliminarias erdvinių duomenų sluoksnių. Pagal juos bus tikrinama ūkininkų atitiktis žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės ...
2023/04/01

„Mano pasaulis – darniai Lietuvai“ finalas: dėmesys etnografijai, ekologijai ir finalistų apdovanojimai

LR Seime įvyko Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Miškų ir ekologijos fakulteto organizuojamo kasmetinio nacionalinio konkurso „Mano pasaulis – darniai Lietuvai” finalas. Visi renginio dalyviai i...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai pradeda akciją, ji truks du mėnesius

Balandžio 1 d. Aplinkos apsaugos departamentas (AAD) pradeda akciją „Saugom ungurį“, kuri truks iki gegužės 31-osios. Šios akcijos tikslas – europinių ungurių apsauga ir jų išteklių gausinimas.
2023/04/01

Kokius agurkus į stiklainius dėsite šiemet?

Daugeliui agurkų augintojų – profesionalų ir mėgėjų – kiekvieną sezoną kyla klausimas, kokias agurkų veisles rinktis, kokios naujos jų veislės galėtų sudominti ir papildyti laukiamą derlių. Tad apžvelgiame  konservuoti ir kitaip p...
2023/04/01

Kovą didėjo prezidento, Seimo pirmininkės ir Kauno mero reitingai

Vilnius, balandžio 1 d. (BNS). Prezidento Gitano Nausėdos, Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen ir Kauno miesto mero Visvaldo Matijošaičio reitingas kovą kilo labiausiai, rodo „Lietuvos ryto“ šeštadienį pa...
2023/04/01

Aplinkosaugininkai akyliau stebės neleistinose vietose važinėjančius keturratininkus

Aplinkos apsaugos departamento (AAD) Miškų kontrolės departamento pareigūnai visus miško lankytojus skatina saugoti ir neniokoti miško paklotės. Todėl per akciją „Saugom mišką“, trunkančią iki gegužės 15-osi...
2023/04/01

Traukiasi dar vienas nepriklausomas elektros tiekėjas

Penktadienį BNS, remdamasis LRT naujienų portalu, paskelbė, kad „Birštono elektra“ nuo gegužės 1-osios nutraukia elektros energijos nepriklausomo tiekimo veiklą.
2023/04/01

Modernizuojant laivybos kelią Nemunu pradedamas finišo etapas

Modernizuojant laivybos kelią didžiausia Lietuvos upe – Nemunu pradedamas baigiamasis darbų etapas, kurio metu upės vagoje Pagėgių ir Šilutės rajonuose bus įrengtos upės tėkmę reguliuojančios bunos, leisiančios užtikrinti reikiamą lai...