Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024
Ashburn +22,5 °C Debesuota
Ketvirtadienis, 18 Lie 2024

Kaip gelbėti kiškių apgraužtas obelaites?

2023/04/17


Kiškiai žiemą apgraužė jau­nas obelis – ką daryti? Specialistų nuomone, svarbu atidžiai apžiūrėti kamienus: jeigu pažeidimų daug ir jie gilūs, paprasti sprendimai gali ir nepadėti.

Dar spalis sodininkams nieko gero nežadėjo. Nors pievų ir laukų augme­nija tuo metu gausiai bujojo, o šaltukas vis aplenkdavo mūsų sodus, kiškiai jau žvalgėsi menkai apsaugotų vaismedžių. Pirmosios žinios apie pažeidimus pasirodė jau mėnesio pradžioje.

Sodininkai, kurie akylai stebėjo augalus, suskubo laiku vaismedžių kamienus aprišti eglių šakelėmis ar uždėti apsauginius tinklelius, spėjo apsaugoti savo sodą, o štai kitiems pasisekė mažiau, jų vaismedžiai nukentėjo. Kokia žala padaryta augalui, jei buvo pagraužtas kamienas, galima su­žinoti išsiaiškinus jo pagrindines funkcijas.

Kamienas yra labai svarbi augalo da­lis, jis ne tik turi atlaikyti visą vaismedžio vainiką – jame esančiais medienos indais maisto medžiagos keliauja į lapus, ūglius ir vaisius, todėl jį saugoti būtina. Pastebėjus pagraužtus kamienus, reikia nedelsiant gydyti, kol audiniai gyvybingi ir neapdžiū­vę. Jei randama atšokusi žievė, ją būtina pritvirtinti prispaudžiant prie kamieno ir aprišant ar pritvirtinant mažomis vinimis.

Kiškių padaryti pažeidimai gyja sun­kiai. Kai pagraužta nedaug, žaizdelės užtepamos sodo tepalu ir aprišamos, jos užgis per vienus ar dvejus metus. Kai kamienas pažeistas aplink visą medelį, verta pagalvoti apie perskiepijimą. Tai daryti reikėtų pavasarį. Sodininkai mė­gėjai dar naudoja kitą skiepijimo būdą, kai nori išsaugoti viršutinę vaismedžio dalį. Šiuo atveju galima skiepyti tilteliu, ūgliais sujungiant apatinę ir viršutinę apgraužto kamieno dalis.

Jei sąlygos skiepyti dar nėra palankios, žaizdos užtepamos sodo tepalu ir apri­šamos, laukiama pavasario, kai jau bus galima skiepyti. Skiepijant tilteliu ūgeliai dedami kas 5 cm aplink visą kamieną. Sodininkai, kuriuos ištiko ši bėda, turi suskubti prisirinkti skiepūglių, kad ir nuo to paties pažeisto, derančio vaismedžio, taip bus galima išsaugoti išsvajotą veislę.

 

 

Kauno kolegijos Aplinkos inžinerijos katedros lektorius Donatas KLIMAVIČIUS

 

 

Žurnalo „Rasos“ archyvo informacija

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis