Tokias sąlygas galima sukurti komerciniuose ūkiuose įrengiant funkcines zonas, skirtas poilsiui ir aktyvesniam elgesiui. Tai vienas iš Wageningeno universiteto tyrimų projekto rezultatų.
Jerine van der Eijk ištyrė, kokio intensyvumo ir spalvos šviesą linkę rinktis viščiukai broileriai bei rudųjų ir baltųjų vištų jaunikliai. „Mes įrodėme, kad šios nuostatos priklauso nuo amžiaus, paros laiko ir veislės“, – sako J. van der Eijk.
„Tiek broileriai, tiek jaunikliai mėgsta šviesesnes sąlygas aktyviam elgesiui, pavyzdžiui, lesimui, gėrimui ir maisto ieškojimui, o blankesnes sąlygas poilsiui. Jauni broileriai teikė pirmenybę vietai, kurios apšvietime daugiau žalių spalvų“, - reziumavo tyrėja. Paaiškėjo, jog viščiukai mažiausiai aktyvūs prie tamsiai mėlynos šviesos.
Tyrimas išsamiai aprašytas nature.com.
Broilerių ir vištų dedeklių gerovei svarbu, kad būtų sudarytos jų elgesio poreikius atitinkančios laikymo sąlygos, konstatuoja universiteto mokslininkai. Šviesa yra ne tik esminis broilerių ir vištų dedeklių fermos valdymo aspektas, bet ir turi įtakos paukščių gerovei.
Iki šiol žinių apie šviesos intensyvumą ir spektrą viščiukams buvo mažai. Nustatyti jų instinktai ir reakcija į šviesą gali padėti sukurti geriausią aplinką, prisidedant prie sėkmingo ūkininkavimo.
J. van der Eijk ir kolegų išvados paskatino dvi mokslines publikacijas, paskelbtas žurnaluose „Scientific Reports“ ir „Applied Animal Behaviour Science“.
Anksčiau buvo atlikti tyrimai ir su vištomis dedeklėmis bei įrodyta, kad laikas, per kurį vištos dedeklės pasiekia lytinę brandą, koreliuoja su gaunamos šviesos trukme. Kiaušinių dėslumas sumažės ir dėl to, kad vištos dedeklės dar nėra visiškai išsivysčiusios, kiaušiniai turės mažiau maistinių medžiagų, bus lengvi, prastos kokybės.
Nustatyta, jog dedeklėms reikia 12–14 valandų dienos šviesos kiekvieną dieną. Gaunamos šviesos trukmė negali būti trumpinama, priešingu atveju vištos dės mažiau kiaušinių, o ekstremaliomis aplinkybėmis netgi žus.
Dienos šviesą sudaro septynios skirtingos spalvos, kiekviena jų turi unikalų poveikį vištų augimui bei kiaušiniams. Kiaušinių išeiga padidėjo, kai vištos dedeklės buvo apšviestos raudona šviesa. Mitybą galima pagerinti, o tuo pačiu kiaušinių išeigą bei jų svorį padidinti vištas dedekles veikiant geltona šviesa. Mėlyna šviesa gali paskatinti brendimą, tačiau sumažins dėslumą. Žalioje šviesoje vištos dedeklės gali greičiau augti, tačiau nukentės jų dėslumas ir atsparumas ligoms.
Parengė Ričardas Čekutis
UAB „Ūkininko patarėjas“
Įmonės kodas 133122411
PVM mokėtojo kodas LT331224113
Ats. sąsk. nr. LT154010042500061234,
LUMINOR bankas
Gedimino g. 27, LT-44319 Kaunas
Tel. (8-37) 225 300
El. paštas: referente@ukininkopatarejas.lt
Duomenys apie UAB „Ūkininko patarėjas“ kaupiami ir saugomi LR Juridinių asmenų registre
© 2022 - UAB „Ūkininko patarėjas” | Visos teisės saugomos