Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023
Ashburn +5,4 °C Stiprus lietus
Šeštadienis, 25 Kov 2023

Kas naujo vienmečių gėlių lentynoje?

2022/04/04


Dauguma šilumamėgių vienmečių gėlių, vasarą auginamų gėlynuose, induose ir kapinėse, Lietuvoje nežiemoja. Todėl biologė ir gėlių augintoja Rasa Davidavičienė siūlo susipažinti su šiųmetėmis naujienomis ir jų nusipirkti. Augintoja pataria sėjai pasiruošti iš anksto: turėti sietelį žemei sijoti, nediduką purkštuvėlį, medinę lentelę su rankenėle žemės paviršiui išlyginti ir sėkloms prispausti. Lentelė turi būti sausa, lygiu paviršiumi, kad prie jos nepriliptų smulkios sėklos. Pasirūpinti smulkios frakcijos durpiniu substratu, dėžutėmis ir daigyklomis sėjai.

 

Gausios žiedų kaskados

Svyrančios žiedų kaskados gali papuošti ir balkoną, ir palangę, ir terasą.  

R. Davidavičienės teigimu, svyranti stambiažiedė petunija (Petunia hybrida pendula grandiflora) ‘Diamond Sun Shades’ F1 – viena iš surfinijų tipo hibridinių veislių, išauginanti didžiausias žiedų kaskadas ir žemyn nusvyranti iki 100 cm. Ant jų susiformuoja daugybė puošnių, šviesiai geltonų banguotais vainiklapiais žiedų, kurių skersmuo siekia 7,5–10 cm. Tinka auginti pavieniui ir deriniuose su kitais augalais pastatomuose vazonuose ir pakabinamuose krepšiuose, palangių ir balkonų loveliuose, gėlynuose. Tinkamiausia saulėta vieta.

Jų sėklos labai smulkios – viename grame iki 10 000, todėl patogiau sėti granules, nes jų nereikia užberti, tik prispausti prie substrato. Indelį su pasėliu uždengti stiklu ar plėvele. Optimali dygimo temperatūra – 20–22° C. Indelius kasdien pravėdinti.

Žiedai – lyg maži ledukai

„Žydėjimo gausumu stebina nauja baltažiedė visažydė begonija (Begonia semperflorens) ‘Fiona™ White’ F1, – atkreipia dėmesį R. Davidavičienė. – Ši žemaūgė, 20–25 cm, hibridinė veislė unikali tuo, kad žydi pusiau pilnaviduriais žiedais ir galima sėkmingai ją dauginti iš sėklų. Augalai žydi visą vasarą iki pirmųjų šalnų, pasižymi savaiminiu išsivalymu, peržydėję žiedai nubyra, nereikia jų išskinti.“

Mėgsta saulėtą vietą, tačiau gali būti auginamos ir pusiau pavėsyje. Išskirtiniai žiedai labai gražiai atrodo vazonuose ir balkonų loveliuose. Galima sodinti pavieniui ir kartu su kitais augalais gėlynuose, induose ir kapinėse. Augintoja pataria dauginti ir prižiūrėti kaip petunijas, sėti dražuotas begonijų sėklas. Optimali dygimo temperatūra 20–24 °C. Sėklos daigios trejus metus.

Žvaigždučių žiedai

Pasak biologės, žiedų puošnumu rausvasis katarantas (Catharanthus roseus, sin. Vinca rosea) primena populiariąsias spriges. Naujų hibridinių veislių katarantai: ‘Volcano Orchid’ F1 – sodriai alyviniais su dar ryškesniu centru, ‘Volcano Red’ F1 – ryškiai raudonais, ‘Volcano Apricot’ F1 – šviesiai rausvais, ‘Volcano White’ F1 – baltais žiedais. Kerai kompaktiški, šakoti, 25–30 cm. Žiedai žvaigždiški, 5,5–6 cm skersmens. Sėklos vidutinio dydžio, 600–800 sėklų/g. Tinka auginti gėlynuose, induose ir kapinėse.

Mėlyni žiedų kilimai

Meksikinis žydrūnis ‘Leda’.

„Gėlynams ir pastatomų indų kompozicijoms jūros žydrumo suteikia meksikinis žydrūnis (Ageratum houstonianum) ‘Le-da’, – pasakoja eksperimentuoti mėgstanti R. Davidavičienė. – Žiedeliai baltai mėlyni, susitelkę į tankius skėtiškus žiedynus. Kerai rutuliški, stipriai šakoti, 15–25 cm aukščio ir 25–30 cm pločio, tinka sodinti ir kapinėse.“ Biologė pažymi, kad jų sėklos labai smulkios, 5 000–6 000 sėklų sveria gramą. Todėl pasėjus nereikia užbarstyti substratu, o tik pridengti agrodanga. Sėklos daigios 3–4 metus.

Lengvi debesėliai 

Svyranti paprastoji lobelija ‘Cascade Mix’.

Svyranti paprastoji lobelija (Lobelia erinus pendula) ‘Cascade Mix’  pradžiugins melsvais, mėlynais, violetiniais, baltais vienspalviais smulkiais žiedeliais, papuoštais ryškesnės spalvos akute. Jų žiedynai nusvyra iki 30–40 cm. Pražysta gegužės pabaigoje ir žydi labai gausiai iki spalio vidurio. Geriausiai auga rytinėje, šiaurinėje ir vakarinėje pusėje. Sodinamos į svyrančius krepšius, balkonų lovelius. Gražios vienarūšės lobelijų bangos ar deriniuose su torėnijomis, šlamučiais, pelargonijomis, šilingėmis, tramažolėmis.

Sėklos itin smulkios: 30 000–40 000 sėklų sveria gramą. Sudygsta per 10–12 dienų. Daigios trejus metus. Daigeliai labai smulkūs, todėl paaugę pikuojami į vazonėlius po kelis.

Azalijas primenantys žiedai

Augintojos nuomone, dėmesio vertas ir iš kitų veislių žiedynų puošnumu išsiskiriantis didysis žioveinis (Antirrhinum majus) ‘Madame Butterfly’. Išsiskleidę įvairių spalvų žiedai panašūs į azalijų, pilnaviduriai, kvapūs. Tinka auginti sudėtiniuose gėlynuose ir skinti namų dekorui.

Sodinami gegužės pabaigoje, praėjus šalnų pavojui. Augalai išauga 60–75 cm aukščio, o kad kerai būtų žemesni ir tvirtesni, patrumpinkite pradėjusius augti stiebus. Žydi gausiai ir ilgai, vienas žiedas žydi vidutiniškai 12 dienų, visas augalas – 3–4 mėnesius. Pakenčia nedideles šalnas. Sėklos smulkios kaip petunijų ir žydrūnių.

Spygliški žiedai

Puikioji gvaizdūnė ‘Cactus Giant’.

R. Davidavičienė supažindina ir su neįprastai atrodančia puikiąja gvaizdūne (Zinnia elegans) ‘Cactus Giant’. Žiedynai pilnaviduriai, 10–15 cm skersmens, ryškūs, įvairiaspalviai. Vainiklapiai susisukę vamzdeliu, todėl atrodo tarsi spygliai. Tinka auginti rabatėse ir sudėtiniuose gėlynuose, skinti.

Sėjama kovo viduryje, viename grame – 120 sėklų. Išauga iki 90 cm, žydi birželį–rugsėjį. Į gėlyną sodinama gegužės pabaigoje, pasibaigus šalnoms, 30 x 30 cm atstumais.

Žavingieji vijokliai 

Sparnuotoji tunbergija.

Gėlininkė siūlo kovą pasisėti ir dekoratyvių vienmečių vijoklinių augalų: tunbergijų ir sukučių. „Vasarą sodą, pavėsinę ar balkoną papuoškite iki 1,5–2,0 m aukščio išaugančia ir puošniais baltais, geltonais ir oranžiniais vamzdiškais, 5–7 cm skersmens žiedais žydinčia sparnuotąja tunbergija (Thunbergia alata)“, – rekomenduoja augintoja. Kadangi jų sėklos stambios (35–40 sėklų sveria gramą) ir augalai nepakenčia persodinimo, jas patartina sėti tiesiai į 8–10 cm skersmens vazonėlius su durpiniu substratu sėjai. Pasėjus užsijoti 3–4 cm substrato sluoksniu ir daiginti 18–20 oC temperatūroje.

Geriausiai auga saulėtoje vietoje, derlingoje lengvoje priemolio ar priesmėlio dirvoje. Į nuolatinę vietą sodinama praėjus šalnų pavojui, gegužės pabaigoje–birželio pradžioje. Gausiai žydi iki pat rudens, jei per karščius pakankamai laistoma, tręšiama kiekvieną savaitę. Tunbergijoms reikia atramos, jas tinka auginti ne tik terasose, bet ir prie tvorų.

Paprastasis sukutis ‘Cardinal Climber’.

Biologė pataria šį sezoną pasisėti ir paprastąjį sukutį (Ipomea Quamoclit) ‘Cardinal Climber’, vasarą puošiantį aplinką labai dekoratyviais plunksniškais lapais ir ryškiai raudonais, 4–5 cm skersmens žiedų piltuvėliais. 38–40 sėklų sveria gramą. Daigus rekomenduojama auginti kaip tunbergijų.

Šie vijokliai išauga iki 2,5 m ir gausiai žydi visą vasarą iki rugsėjo pabaigos. Tinka balkonams, pavėsinėms, pergolėms ir tvoroms. Galima apželdinti aukštoką atraminę sienelę saulėtame, nuo vėjo apsaugotame balkone.

    2022.04.04

Parengė Rūta Antanaitienė

Rasos Davidavičienės nuotraukos

Susijusios temos – skaitykite: vienmetės gėlės, surfinijos, begonijos, katarantai, žydrūniai, lobelijos, živeiniai, gvaizdūnė, vijokliai

 
Dalintis
2023/03/25

Galas laikinam valstybės žemės naudojimui

ŪP korespondentė Vida TAVORIENĖ. – Žemdirbiai šiemet kaip niekad neramiai laukia pasėlių deklaravimo, kurį gali apsunkinti ne tik jau patvirtintos įvairios „žaliosios“ naujovės, bet ir nauji aplinkos ministro sprendimai. A...
2023/03/25

Sukčiai eina koja kojon su technologijų pažanga

Policijos pareigūnai pastebi, kad jei prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, tai dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. 2020 m. sukčiavimų Šiaul...
2023/03/25

Politikai grįžta prie siūlymų steigti „valstybines vaistines“

Vilnius, kovo 25 d. (BNS). „Valstiečiai“ ir kiti opozicijos politikai grįžta prie idėjos steigti vaistines ligoninėse, jau anksčiau pramintas valstybinėmis vaistinėmis.
2023/03/25

Nutarta griežtinti baudžiamąją atsakomybę teršėjams

Seimo Aplinkos apsaugos komitete (AAK) toliau svarstant parlamentinės kontrolės klausimą dėl atliekų vežėjų kontrolės, pristatyti Aplinkos ministerijos planai išplėsti Aplinkos apsaugos departamento įgaliojimus.
2023/03/25

Geriausi daržovių kaimynai

Tema nėra nauja, bet ne prošal prisiminti, kad kai kurie augalai kitų draugijos nepakenčia arba, atvirkščiai, kaip tik mėgsta. Specifiniai junginiai – fitoncidai gali teigiamai veikti greta augančius augalus: reguliuo...
2023/03/25

Kovo 25-oji – Gandrinės, Blovieščiai

Baltasis gandras, dar vadinamas busilu, starkumi, gužu, gužučiu, bacionu – Lietuvos nacionalinis paukštis. Jis nuo seno laikomas šventu paukščiu, mitiniu pirmtaku, globėju, kilusiu iš žmogaus, kuris neša la...
2023/03/25

Statiniai Šapelių ežero pakrantėje pastatyti pažeidžiant įstatymus

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos pareigūnai, reaguodami į Aplinkos apsaugos departamento pranešimą dėl galimai neteisėtai pastatytų statinių dviejuose sklypuose Vertybiškio kaime, Rokiškio rajone, greta...
2023/03/25

Rizikos valdymo fondai – naujovė Lietuvoje

Jau rengiamasi įgyvendinti bandomuosius rizikos valdymo fondų projektus, kurių steigimui skiriama 100 tūkst. Eur paramos lėšų. Nuo balandžio 3 d. bus galima teikti paraiškas dėl paramos, skirtos kurti instrumentus žemės ūkio rizikoms...
2023/03/25

KTU ekonomistė apie recesijos grėsmę Lietuvoje: ekonominis nuosmukis gali atsiliepti ir darbo rinkai

Kaunas (KTU). 2022 m. pabaigoje Bendrajam vidaus produktui (BVP) pasiekus neigiamą augimą bei šiemet Lietuvai vis dar išliekant šalių, kuriose infliacija yra didžiausią Europos Sąjungoje, penketuke, ekonominės recesijos grėsmė...