Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024
Columbus +14,4 °C Dangus giedras
Sekmadienis, 6 Spa 2024

Kas tai – kriaušės ir obels hibridas?

2023/01/29


Sodininkai mėgėjai jau kurį laiką pas privačius augintojus ir valstybiniuose medelynuose ieško neteisingai reklamuoto vaismedžio – kriaušės ir obels hibrido. Pasak sodininko Roko AMŠIEJAUS, šis sodo augalas tikrų tikriausia azijietiška kriaušė, tik vaisių forma primena obuolius.

Kuo įdomus augalas ir vaisiai?

Sodininkas svarsto, kad kriaušės ir obels hibridu augalas imtas vadinti dėl patrauklių vaisių panašumo į obuolius. Deja, biologiškai ir genetiškai tai tolimi augalai, todėl obels ir kriaušės hibridas negalimas.

R. Amšiejaus teigimu, ši azijietiška kriaušė (Pyrus pyrifolia) yra šimtaprocentinė kriaušė, kilusi iš Japonijos, kur auginama kaip sodo augalas. Yra išvesta daugybė veislių, besiskiriančių vaisių spalva, atspalviais, dydžiu, taip pat forma ir skonio savybėmis. Veislės: ‘Nashi’, ‘Akiakari’, ‘Akizuki’, ‘Syusui’, ‘Hokusin’, ‘Seiki’, ‘Nidaka’, ‘Hougetu’, ‘Atago’, ‘Syurei’, ‘Tikusui’, ‘Kosui’, ‘Housui’, ‘Shinseiki’, ‘Shinsetsu’ ir kt.

‘Nashi’ išvertus iš japonų kalbos reiškia – kriaušė. Jų vaisiai sultingi, todėl galima valgyti šviežius, tinka salotoms, kepti ar virti. Vertingi chemine sudėtimi: antioksidantais, kalciu, fosforu ir skaidulinėmis medžiagomis.

Kinijoje azijietiškos kriaušės auginamos pramoniniuose soduose ir, nors pasaulinėje rinkoje nėra labai populiarios, kinai jų suvalgo daugiausia. Šios kriaušės eksportuojamos ir į kitas Azijos šalis. Lietuvoje didžiuosiuose prekybos centruose taip pat jų galime nusipirkti ir paskanauti.

Lietuvoje pristinga šilumos

„Savo medelyne esame auginę kelias azijietiškos kriaušės veisles: ‘Shinko’, ‘Housui’, ‘Shinseiki’, ‘Nijisseiki’. Po šaltų žiemų išliko tik ‘Shinko’, kurios medeliai buvo visiškai po sniegu. Jų vaisiai nėra desertiniai, nes po Naujųjų metų suprastėja skonis, – pastebi R. Amšiejus. – Azijos šalyse vasaros šiltesnės ir saulėtesnės, todėl ten išaugintų vaisių skonis yra puikus. Be to, žiemos švelnesnės, todėl vaismedžiai gerai žiemoja.“

Pasak sodininko, pas mus Lietuvoje azijietišką kriaušę galima skiepyti į sėklinius paprastosios kriaušės poskiepius (sėjinukus) ir į vegetatyviškai padaugintus cidonijos genties poskiepius. Deja, serga tomis pačiomis ligomis kaip ir visos kriaušės, pavyzdžiui, gleivarude.

Lietuvoje švelnesnėmis žiemomis azijietiškos kriaušės normaliai peržiemoja, o šiltomis ir saulėtomis vasaromis sunokina saldesnius vaisius, todėl šiuo retu sodo augalu domisi naujovių mėgėjai.

 

 

„Rasų“ korespondentė Rūta ANTANAITIENĖ

 

 

Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.

Dalintis
Verslas