Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023
Ashburn +26,2 °C Dangus giedras
Šeštadienis, 10 Bir 2023

Kas yra GAAB ir kaip su juo gyventi?

2022/09/22


Antradienį Kelmės kultūros centre Lietuvos žemės ūkio taryba (LŽŪT) surengė  konferenciją „Naujas KPP laikotarpis ir jo įgyvendinimo iššūkiai“. Daugiausia dėmesio skirta artimiausių kelerių metų laikotarpiui, nes nuo 2023-ųjų ūkininkams bus taikoma daug naujų reikalavimų ir įsipareigojimų. Maždaug šimtui dalyvių, ne tik iš Kelmės rajono, būsimas naujoves aiškino ir į klausimus atsakė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir viceministras Egidijus Giedraitis.

Lietuvos žemės ūkio taryba, GAAB, Kęstutis Navickas, Egidijus Giedraitis, Martynas Puidokas LŪS pirmininkas Raimundas Juknevičius, LŽŪT pirmininkė Danutė Karalevičienė, Lietuvos uogų augintojų, perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos direktorė Audronė Ispiryan, žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas.

Ūkininkų susirūpinimas – akivaizdus

zum, kestutis navickas Ūkininkas Rolandas Sabaliauskas domėjosi, ar ražienos irgi bus įskaitytos kaip augalinės liekanos ir ar už tai bus galima gauti išmokas.

Pasak Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininko Martyno Puidoko, apie 90 proc. ūkininkų net nežino, ką reiškia trumpinys GAAB (žemės ūkio naudmenų geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimai) ir ekoschemos. Renginio metu Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininkas Raimundas Juknevičius žemdirbių paklausė, ar yra tokių, kurie jau susipažino su Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginiu planu. Pakilo tik penkios rankos. Tai iliustruoja, kaip svarbu jiems buvo šiame forume sužinoti visas naujoves.

„Visi kartu turime išsiaiškinti, kas mūsų laukia, kad žinotume, jog į iškilusius klausimus gali atsakyti Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), „Ekoagros“, Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atstovai. Džiaugiuosi, kad rengiant šią konferenciją aktyviai prisidėjo Kelmės rajono savivaldybės meras Ildefonsas Petkevičius“, – atidarydama konferenciją teigė LŽŪT pirmininkė Danutė Karalevičienė, kuri yra ir Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos (LNŽNA) vadovė.

„Kai derlius jau aruoduose, visi galime atsipūsti ir ramiau gyventi. Kaip ilgametis ūkininkas galiu pasakyti, kad žemės ūkyje klausimų buvo ir bus. Kiekvienas žemdirbys, o tai yra svarbu, savo darbus planuoja, toks nuoseklumas jam leidžia išgyventi ir plėtoti ūkį. Tikėkimės, kad išgirsime konkrečius atsakymus, kokią žemės ūkio ateitį mato institucijų vadovai.

Ir kokie uždaviniai keliami ūkininkams, galėsime tuos atsakymus įvertinti ir priimti sprendimus, kaip toliau gyventi“, – kalbėjo I. Petkevičius.

Meras pastebėjo, kad reikalavimai skirti tam, kad mūsų gamta būtų švari, žmonės maitintųsi sveiku maistu ir kuo mažiau sirgtų. Pasak jo, žemdirbiai privalo turėti ir moralinę atsakomybę už savo veiklą, jis įsitikinęs, kad ūkininkai tikrai siekia naudos ne tik sau. Pasidžiaugė ir M. Puidoku, kuris Lietuvos žemės ūkio tarybą pakvietė į Kelmę.

Deramasi dėl prisiimtų įsipareigojimų

Ministras K. Navickas sakė, kad gyvas bendravimas yra teigiamas dalykas, nes išgirdus atsakymus į klausimus sumažėja nerimas. Nuo kitų metų keičiama žemės ūkio politika, atsiras pokyčių dėl ekoschemų, dėl kompleksiškumo, nes tai yra sąlygos, pagal kurias visos Europos Sąjungos (ES) valstybės narės gauna finansavimą, skirtą žemės ūkiui.

„Strateginis planas yra esminis dokumentas, kurio pagrindu skirstomos programos ir žemės ūkiui skirti pinigai. Technines konsultacijas, derybas su Europos Komisija (EK) esame jau beveik baigę. Šiandien yra ta diena, kai tikimasi, kad techniniai klausimai bus baigti, o penktadienį jau oficialiai galėsime pateikti visą strateginį planą. Yra keletas atvirų, Lietuvai skaudžių klausimų. Ateinantį pirmadienį trys Baltijos šalių ministrai mano iniciatyva susitiks su ES žemės ūkio komisaru, kalbėsime dėl pievų ir ganyklų reikalavimų“, – teigė K. Navickas.

Jis pažymėjo, kad 2004 m. Lietuva prisiėmė įsipareigojimus išlaikyti referencinius daugiamečių pievų ir ganyklų plotus. O dabar šalyje, praėjus 18 metų, situacija yra gerokai pasikeitusi. Todėl nuo visų deklaruotų plotų išlaikyti 20–21 proc. daugiamečių pievų ir ganyklų – tikrai didelis įsipareigojimas dėl pasikeitusios, ūkininkams nepalankios metodikos skaičiavimo ir pan.

„Mes prašome EK pirmiausia išaiškinti, kokiais tikslais numatyti tokie referenciniai dydžiai, ar jie uždėti dėl biologinės įvairovės apsaugos. Tai turėtų būti sprendžiama ne procentais, o konkrečiais planavimo sprendimais – ar jie yra reikalingi dėl klimato kaitos. Jeigu dėl jos, manome, kad yra labai neteisinga neįvertinti pastangų, kai Lietuva pradėjo didinti miškingumą, ir į šias pastabas tikrai turi būti atsižvelgta“, – aiškino ministras.

Visą straipsnį skaitykite „Ūkininko patarėjo“ elektroninėje arba popierinėje leidinio versijoje.

 

2022.09.22

ŪP korespondentas Stasys BIELSKIS

Susijusios temos - skaitykite: Lietuvos žemės ūkio taryba, GAAB, Kęstutis Navickas, Egidijus Giedraitis, Martynas Puidokas

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/06/10

Pyktį ant greičio matuoklio išliejusiam BMW vairuotojui – beveik 41 tūkst. eurų bauda

Teismas vakar paskelbė apkaltinamąjį nuosprendį, kuriuo 23 m. klaipėdietis pripažintas kaltu dėl viešosios tvarkos pažeidimo bei dėl beveik 41 tūkst. eurų vertės turto sugadinimo.
2023/06/10

Antaninių išvakarėse – Antanų staigmenos

Tradicinėms literatūrinėms Antaninėms besiruošiantis A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus birželio pradžioje sulaukė staigmenų rinkiniams praturtinti. Lyg žinia iš Anapus, kur nukeliavę didieji Anykščių...
2023/06/10

Aptartos tvarumo gyvulininkystėje problemos

Kokius sprendimus turėtų priimti ūkininkai siekdami tvarumo gyvulininkystėje? Kokios naujausios technologijos turėtų būti pasitelkiamos? Ką atskleidžia naujausi moksliniai tyrimai? Ar gyvulininkystė gali padėti išsaugoti biologinę įvairovę?...
2023/06/10

Vargas dėl parduoto naudoto automobilio

Šiaulių apygardos teismas birželio 7 d. paskelbė nutartį apeliacine tvarka išnagrinėtoje civilinėje byloje dėl naudotos transporto priemonės pirkimo-pardavimo sutarties nutraukimo, restitucijos taikymo ir žalos atlyginimo.
2023/06/10

Kaip įveisti mišką savo ne miško žemėje? Nuo ko pradėti?

Žmones, kurie turi nenaudojamos žemės ir neketina užsiimti žemės ūkiu, Valstybinė miškų tarnyba (VMT) skatina įveisti joje mišką. Taip jie ne tik gautų asmeninės naudos, bet ir prisidėtų prie Lietuvos miškingumo didinimo. VMT ...
2023/06/10

Šventinis balionėlis atlieka tampa vos paleistas į orą

Vis dar dažno švenčių atributo – helio ar oro balionų – tikrai reikėtų atsisakyti: absoliučiai visi paleisti balionai galiausiai kažkur nusileidžia, tik jų atliekas labai retai kas surenka. Todėl, baigiantis mokslo metams ir pra...
2023/06/10

Vilainių tilto Kėdainiuose rekonstrukcija artėja prie pabaigos

Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) informuoja, kad valstybinės reikšmės krašto kelio Nr. 229 Aristava–Kėdainiai–Cinkiškiai 5,151 km tilto rekonstrukcija artėja į pabaigą. Eismą tiltu planuojama paleisti bi...
2023/06/10

NVSC: ką būtina žinoti apie cheminį užterštumą?

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) reaguodamas į tai, kad sulaukia pavėluotų pranešimų apie cheminį užterštumą gyvenamosios ar visuomeninės paskirties patalpose, ragina asmenis, kai randamas įtartinas radinys, iš...
2023/06/10

Daugiau nei 205 tūkst. nepasiturinčių šalies gyventojų sulauks paramos

Birželio mėnesį nepasiturinčius Lietuvos gyventojus pasieks šiais metais jau trečioji parama maisto produktais. Paramą gaus kiek daugiau nei 205 tūkst. sunkiau besiverčiančių žmonių. Parama nepasiturintiems gyventojams šiemet dar bus...