Įvairių frakcijų europarlamentarai mėgina įtikinti Komisiją imtis aktyvių veiksmų Slovakijos atžvilgiu, nes šioje šalyje vykdoma lokių medžioklė esą pažeidžia ES buveinių direktyvą.
Slovakijoje praėjusiais metais sumedžioti 144 lokiai, o šios šalies ministras pirmininkas Robertas Fico, atrodo, šiais metais buvo pasiryžęs leisti sumedžioti 350 lokių, nepaisant griežtai saugomo rudojo lokio statuso pagal ES Buveinių direktyvą, kuri šios rūšies atstovus leidžia medžioti tik tam tikromis sąlygomis ir kraštutiniu atveju, rašo „Euractiv“.
Slovakijos lokių medžioklės planai yra „tiesioginis ir rimtas Europos taisyklių pažeidimas“, – sakė EP narys Michalas Wiezikas iš liberalios grupės „Renew“. „Europos Komisija turi ir įgaliojimus, ir atsakomybę veikti“, - pridūrė jis.
M. Wieziko teigimu, susirūpinimą dėl visuomenės saugumo reikia vertinti rimtai, tačiau lokių šaudymas esą nėra proporcingas, nes Slovakija turi nemirtinų atgrasymo priemonių, kurių nė nebandė naudoti.
„Dabartinis lokių sumedžiojimo skaičiaus padidinimas aiškiai įrodo, kad prevencinės priemonės buvo ignoruojamos“, – sakė M. Wiezikas ir pridūrė, kad pernai jau pastebėtos lokių medžioklės suintensyvėjimo tendencijos, tačiau jos buvo „neveiksmingos, užkertant kelią išpuoliams“.
„Reikalausiu, kad Europos Komisija imtųsi veiksmų ir darytų tai nedelsiant“, – sakė europarlamentaras ispanas Cesaras Luena iš centro kairės socialistų ir demokratų (S&D).
Praėjusios savaitės pabaigoje C. Luena pateikė Komisijai klausimą, ar ji svarstytų imtis teisinių veiksmų prieš Slovakiją, jei bus įrodyta, kad pažeidžiami Europos teisės aktai.
Tačiau ES vykdomoji valdžia iki šiol nesiėmė jokių veiksmų ir net neišreiškė savo pozicijos dėl lokių medžioklės Slovakijoje. Kol kas Komisijos atstovas tik abstrakčiai perspėjo, kad visos priemonės, naudojamos lokių populiacijai kontroliuoti, turi atitikti „buveinių direktyvą, net jei tai yra neatidėliotinos priemonės“.
Slovakija pernai priėmė įstatymą, leidžiantį medžioti lokius pagal nepaprastosios padėties deklaraciją, kurią šalies premjeras paskelbė po to, kai neseniai per lokio išpuolį žuvo 59 metų vyras. Tai nutiko Detvos rajone, Zapriechody vietovėje kovo 30 d. Nelaimės vieta buvo stačioje ir sunkiai pasiekiamoje vietovėje, iš kurios kūną kartu su ugniagesiais išvežė kalnų gelbėtojai.
Sausio mėnesį Fačkove (Žilinos rj.) lokys užpuolė gamtos fotografą, tikrinantį miške paslėptas fotokameras. Išpuolis prieš 38 metų vyrą įvyko sunkiai prieinamoje miško vietovėje. Į įvykio vietą nedelsiant buvo išsiųstas policijos patrulis, o vyrą sraigtasparniu greitosios medicinos pagalbos tarnyba išgabeno į gydymo įstaigą. Kaip praneša portalas tvnoviny.sk, lokio ataka buvo labai staigi, nors vyras su savimi turėjo pipirinių dujų purškalo, jis neturėjo laiko juo pasinaudoti. Laimei, fotografo gyvybę pavyko išgelbėti.
Minėtos deklaracijos teisiškai gali nepakakti, siekiant užtikrinti, kad Slovakijos lokių medžioklės kvota atitiktų ES taisykles.
Aplinkos ministras Tomašas Taraba gynė planą, nurodydamas, kad žmonių ir lokių susidūrimų skaičius išaugo – nuo 650 2020 m. iki 1 900 2024 m.
Jį palaikė ministras pirmininkas R. Fico, pareiškęs, kad slovakai „negali gyventi šalyje, kurioje žmonės bijo eiti į mišką ir kur žmonės tampa maistu lokiams“.
„Žmogaus gyvybės apsauga yra absoliučiai būtina – niekas to neabejoja. Tačiau tuo pat metu bet kokie veiksmai turi būti proporcingi ir atitikti ES teisę“, – sakė Lietuvos europarlamentaras Virginijus Sinkevičius.
V. Sinkevičius, eidamas Europos aplinkos komisaro pareigas, pritarė šiam Slovakijos įstatymui, o ši šalis savo ruožtu mainais pritarė pavyzdiniam ES gamtos atkūrimo įstatymui.
Jis sakė, kad šis klausimas dabar politizuojamas, o ne vadovaujamasi mokslu.
„Deja, lokių problema Slovakijoje tapo patogia populistinės retorikos tema, tuo metu kai reikėtų žiūrėti į lokių populiacijos duomenis, rizikos lygius konkrečiose vietovėse ir ar tinkamai apgalvotos alternatyvos mirtinoms priemonėms“, – komentavo V. Sinkevičius.
Aplinkosaugininkai taip pat išsiaiškino, kad Slovakija rimtai nesvarstė prevencinių priemonių, kad išvengtų lokių atakų, kaip to reikalauja teisės aktai, prieš išduodama medžiotojams leidimus šaudyti lokius.
Jų nuomone, masinė lokių medžioklė pažeidžia tarptautinius įsipareigojimus, o vyriausybė sąmoningai pažeidžia įstatymus, po kelių lokių antpuolių paskelbdama nepaprastąją padėtį, kuri neva nėra pagrįsta patikimais faktais.
Kritikai tvirtina, kad Slovakija nepaiso taisyklių. Slovakijos ne pelno siekianti asociacija Ursia socialiniuose tinkluose pažymėjo, kad daugelyje vietovių, kur įvyko lokių išpuoliai, netoliese buvo įrengtos šėryklos. Toks ir naujausias atvejis, kai kovo pabaigoje iš pasivaikščiojimo miške namo negrįžo 59-erių vyras, neišgyvenęs lokio atakos. Incidentas įvyko 350 metrų šėryklos, ne per toliausiai buvo ir lokio guolis.
Šėryklos medžiotojams padeda pritraukti lokius norint lengviau sumedžioti. Dėl to lokiai žmones ima sieti su maistu, didėja žmonių ir laukinės gamtos konfliktų galimybė, sutrikdomas natūralus gyvūnų elgesys.
„Vyriausybė atkakliai ignoruoja tai, kad, kaip manoma, Slovakijoje yra apie 20 000 tokių viliojimo vietų, daugelis jų netoli gyvenamųjų rajonų, kur kasmet paliekama apie 60 000 tonų maisto“, – sakė Slovakijos aplinkos ekspertas ir buvęs Aplinkos ministerijos valstybės sekretorius Michalas Kiča.
Slovakija seka Rumunijos pėdomis, sakė T. Taraba, neseniai susitikęs su savo kolega iš Rumunijos.
Rumunijoje gyvena apie 8 000 rudųjų lokių ir tai yra didžiausia populiacija Europoje.
Praėjusiais metais lokiui nužudžius 19-metį turistą, Rumunija padvigubino metinę lokių medžioklės kvotą iki beveik 500. Rumunijos įstatymų leidėjai tiesiog tvirtino, kad „lokių perteklius“ skatina ir daugiau išpuolių. Per pastaruosius 20 metų lokiai čia nužudė 26 žmones ir dar 274 sunkiai sužeidė.
Ši problema vėl sulaukė dėmesio po neseniai įvykusio incidento, kai praėjusią savaitę lokys sunkiai sužeidė kalnų gelbėtoją. Apie tai neseniai rašė portalas romania-insider.com.
Lokių ekspertas Michalas Haringas sakė, kad masinės medžioklės oficialiai neleidžiamas ir Rumunijoje, tačiau pastaroji susitarė su Komisija dėl šios išimties.
„Ūkininko patarėjas“ neseniai rašė apie mešką Ignalinos rajone, kuri įsisuko į du bitynus, išvartė avilius. Vieno bityno savininkas išbaidė įsibrovėlę fejeverkais, tačiau nežinia, kada ji sugrįš atgal.
Savaitgalį jau pasirodė informacija apie Prienų rajone siautėjančią mešką, kuri ir ten išvarytė avilius bei smaguriavo medumi.
Kol kas žmonių aukų bei sužeidimų pavyksta išvengti, matyt, dėl nedidelio Lietuvoje gyvenančių lokių kiekio.
Medžiotojų duomenimis, šiuo metu šalyje gali būti iki 10-ies lokių. Rudieji lokiai pas mus, kaip ir Latvijoje, yra saugoma rūšis, jų medžioklė nevykdoma. O Estijoje, kurioje lokių populiacija siekia apie 1000, rudųjų lokių medžioklės sezonas trunka nuo rugpjūčio 1 d. iki spalio 31 d. Aplinkos ministerija šį sezoną leido sumedžioti 94 lokius.
Parengė Ričardas Čekutis