Maisto tiekimo grandinei būdingas skirtingas koncentracijos laipsnis. Daugiau kaip 95 proc. maisto pramonės ir mažmeninės prekybos sektorių dalyvių yra labai mažos arba mažosios įmonės, o nedidelis skaičius didelių įmonių rinkoje veikia kaip pirkėjai. Žemės ūkio sektorius, kuriame yra 9,1 milijono ūkių, tebėra labai susiskaldęs (vidutinis ES ūkio dydis yra 17,4 hektaro).
ES priėmė keletą priemonių, kuriomis siekiama ištaisyti šią padėtį ir užtikrinti teisingą žemės ūkio maisto produktų tiekimo grandinę, kad ūkininkai ir kiti smulkūs tiekėjai galėtų pasinaudoti rinkos teikiamomis galimybėmis.
Pagrindinės išvados
Visos šalys narės iki 2022 m. gruodžio direktyvos nuostatas perkėlė į nacionalinę teisę. Dauguma valstybių narių nustatė aukštesnio lygio apsaugą, pasinaudodamos galimybe taikyti nacionalines taisykles, kuriomis viršijama direktyva draudžiama praktika. Nacionalinės įstatymo kontrolės institucijos 2023 m. pradėjo apie 1,5 tūkst. tyrimų, iš kurių apie 17 proc. už nustatytus pažeidimus buvo skirtos baudos.
Dažniausiai nustatyta nesąžiningos prekybos praktika buvo pavėluoti mokėjimai už greitai gendančius arba negendančius žemės ūkio ir maisto produktus (50 proc. ir 13 proc.), su konkrečiu sandoriu nesusiję mokėjimai (7 proc.), tiekėjo prašomi mokėjimai už rinkodaros veiksmus (7 proc.), taip pat už sandėliavimą, demonstravimą ir įtraukimą į sąrašus (7 proc.). Apie 41 proc. nustatytų nesąžiningų veiksmų nustatyta mažmeninės prekybos lygmeniu (47 proc. 2022 m.), 36 proc. – maisto pramonės lygmeniu (27 proc. 2022 m.) ir 22 proc. – didmeninės prekybos lygmeniu (25 proc. 2022 m.).
Įvardijo tobulintinas sritis
Ataskaitoje taip pat įvardytos tobulintinos sritys. Naujausia apklausa dėl nesąžiningos prekybos praktikos maisto tiekimo grandinėje parodė, kad informuotumas apie galiojančias ES taisykles šiuo svarbiu klausimu vis dar per mažas (38 proc. respondentų). Didelė dalis respondentų (57 proc.) nežinojo apie nacionalines vykdymo užtikrinimo institucijas.
Paklausti, kodėl nepranešė apie patirtą nesąžiningos prekybos praktiką, respondentai dažniausiai nurodė bijantys tam tikrų atsakomųjų veiksmų iš pirkėjo (30 proc.), kiti manė, jog tai įprasta praktika sektoriuje (23 proc.) arba kad viešojo vykdymo užtikrinimo institucija negalės su tuo susidoroti (17 proc.).
Siekdama padėti įgyvendinti taisykles ir keistis geriausios praktikos pavyzdžiais, Europos Komisija sudarė palankesnes sąlygas sukurti apsaugos nuo NPP vykdymo užtikrinimo tinklą, kuris padeda užtikrinti bendrą požiūrį į taisyklių taikymą ir gali teikti rekomendacijas.
Siekdama sustiprinti ūkininkų padėtį maisto tiekimo grandinėje, Komisija šiais metais pasiūlys naujas taisykles dėl tarpvalstybinio vykdymo užtikrinimo kovojant su nesąžiningos prekybos praktika. Komisija taip pat imasi kitų veiksmų disbalansui vertės grandinėje šalinti. Steigiamas ES žemės ūkio ir maisto produktų grandinės stebėsenos centras. Taip pat bus pateiktas pasiūlymas tobulinti reglamentą numatant, kad ūkininkai galėtų veiksmingiau bendradarbiauti ir veikti kolektyviai.
ES lygmeniu draudžiama nesąžiningos prekybos praktika
Juodoji nesąžiningos prekybos praktika (draudžiama, kad ir kokios būtų aplinkybės):
Pilkoji nesąžiningos prekybos praktika (draudžiama tik tuo atveju, jei šalys iš anksto aiškiai ir nedviprasmiškai nesusitarė):
EK Žemės ūkio ir kaimo plėtros generalinis direktorato informacija
123rf nuotr.