Į klausimus turi būti atsakyta
Po ŪP publikuotų straipsnių apie pelkininkystę ir meldinės nendrinukės „apsaugą“ socialiniuose tinkluose užvirė diskusijos. Darius Gudačiauskas, turintis vadovavimo patirties skirtingose įmonėse, rašė: „Kiekvienai problemai reikia duoti pavadinimą. Čia man atrodo – vagystė.“ Vakarų Lietuvoje ūkininkaujantis Mindaugas Kudrevičius bandė suprasti, nuo kokio dydžio pinigų sumos reikėtų pradėti domėtis, kur yra leidžiamos lėšos? „Juk vienas žurnalistas pradėjo nuo dar mažesnių savivaldybių lėšų, skiriamų tarybų nariams“, – teigė vyras. Asociacijos „CropLife Lietuva“ vadovė Zita Varanavičienė pastebėjo: „Nieko asmeniško, projektų verslas.“
Jaunas, iniciatyvus Mažeikių rajono ūkininkas, Lietuvos „No-till“ asociacijos pirmininkas, Žemdirbių organizacinio štabo atstovas Audrius Vanagas pripažino, kad svyra rankos, matant, kokiu būdu ir kaip mūsų šalyje tvarkomi reikalai, taip galimai tenkinant siauro rato žmonių interesus. „Labiausiai kliūva tai, kad šios kadencijos pradžioje ūkininkų savivaldos atstovams buvo užtrenktos durys į Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM), o vieno žmogaus asociacijai – Lietuvos aplinkosauginių ūkių asociacijai (LAŪA) – durys buvo atviros. Atviros durys ne šiaip kokiu laikotarpiu – tai buvo pati Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m. strateginio plano rengimo pradžia. Kyla įvairių minčių ir abejonių, ar tikrai svarbus buvo visas žemės ūkis, ar nebuvo ieškoma variantų, kaip parūpinti vieną, kitą paramos priemonę savam ratui? Į klausimus privalo būti atsakyta“, – socialiniame tinkle rašė A. Vanagas.
Kilo įtarimų
Kelmės rajono ūkininkų sąjungos (KRŪS) pirmininkui Martynui Puidokui po pirmosios straipsnio „Pelkėse verda tikra pekla“ dalies kilo daug įtarimų, o po antrosios – dar daugiau.
„Jei gerai supratau, ŽŪM perka ekspertų paslaugą, kuri sako, kad reikia remti pelkes. Tada, remiantis ekspertų išvadomis, prisijungia rėmimo programų rengimas, socialiniai partneriai, turėję sąsajų su buvusia ministro darboviete, tada pritaria ir pataria ŽŪM iniciatyvoms, ŽŪM pasirūpina RRF lėšomis (16 + 3 mln. Eur?). Na ir sukrisk tu man, kad visi dirbę bendruose projektuose, buvę kolegos, pažįstami. O kad viskas gerai atrodytų prieš visuomenę, viena iš straipsnyje paminėtų pavardžių jau dirba – kad sumanymas būtų gražiai įvyniotas į blizgantį popierėlį, per TV eterį kalba apie tūkstančio orchidėjų pelkę. Kas gali nesidžiaugti pelkėmis, kuriose auga 1 000 orchidėjų? O jei kas sako, kad esmė – ne orchidėjos, o sraunios pinigų upės, tas automatiškai nemyli gamtos, o tik rūpinasi gamtą „teršiančiu“ žemės ūkiu“, – mintis dėstė KRŪS pirmininkas.
LŪS pirmininko R. Juknevičiaus mintys taip pat nuklydo į praeitį. Jis prisiminė, kaip 2021 m. Nacionalinėje klimato kaitos valdymo darbotvarkėje aprašytoje klimato kaitos politikos apžvalgoje stiprios ūkininkus vienijančios organizacijos buvo įvardytos klimato kaitos švelninimo „grėsme“. „Ūkininkus vienijanti ir viešąjį interesą ginanti LŪS tais metais bemat buvo įvelta į bylinėjimąsi su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija (VTEK) dėl, neva, lobizmo įstatymo pažeidimo, nes parašė ministrui raštą apie mėšlo tvarkymą. Po šio žurnalistinio tyrimo nebelieka klausimų, kodėl taip buvo pasielgta su LŪS – ministras atsivedė savo socialinius partnerius. Pagrindinis jų tikslas – žemės ūkio teisėkūroje atrasti teisinį pagrindą, kad užsiimantiems pelkininkyste būtų skiriamos tiesioginės išmokos. Durpžemių ir šlapžemių valdytojų pretenzija į ES žemės ūkio fondą kartojasi kiekvieną finansinį periodą. Pastarąjį laikotarpį – su valdžios palaikymu“, – socialiniame tinkle rašė R. Juknevičius. Kaip ŪP sakė LŪS pirmininkas, būtent dėl tokių publikacijų žemdirbiams kyla minčių suaktyvinti savo veiklą – veikti tiesiogiai su politikais kalbantis, derantis, rašant jiems raštus.
Pateikė prašymus
Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ po ŪP publikuoto straipsnio „Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi?“ parengė kreipimąsi „Dėl galimo piktnaudžiavimo ir neskaidraus ES lėšų naudojimo“ Seimo antikorupcijos komisijai, VTEK, Generalinei prokuratūrai. „Prokuratūra ką tik parašė (2023 m. gruodžio 12 d.), kad jau užregistravo, priėmė mūsų prašymą. Rytoj mūsų frakcijos pateiktą prašymą tikriausiai svarstys komisija“, – ŪP sakė Kaimo reikalų komitete dirbantis demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Kęstutis Mažeika. Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ prašyme „Dėl galimo piktnaudžiavimo ir neskaidraus ES lėšų naudojimo“, kurį pasirašė frakcijos seniūnas Saulius Skvernelis, rašoma: „Vadovaudamasis LR baudžiamojo proceso kodekso nuostatomis, prašau išnagrinėti leidinyje „Ūkininko patarėjas“ 2023 m. gruodžio 5 d. Nr. 137 (4577) paskelbtame straipsnyje „Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi?“ (I) ir 2023 m. gruodžio 9 d. Nr. 139 (4579) paskelbtame straipsnyje „Milijonai įsisavinti (II). Meldinės nendrinukės „apsauga“: išmokų nusipelno ne visi mirtingieji?“ pateiktą informaciją ir priimti procesinį sprendimą dėl aprašytos situacijos – pradėti ikiteisminį tyrimą; arba (atsisakius pradėti ikiteisminį tyrimą), vadovaudamasis LR prokuratūros įstatymo 19 straipsnio nuostatomis, prašau pradėti viešojo intereso gynimo procedūrą. Vadovaudamasis LR lobistinės veiklos įstatymo 2 straipsnio 3 dalimi, 10 straipsnio 1 ir 2 dalimis, prašau Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ištirti ir atsakyti, ar nebuvo atlikti lobistinės veiklos veiksmai. Prašau ištirti, ar nebuvo pažeisti teisės aktų reguliavimai, ar politikų ir valstybės tarnautojų veiksmuose nėra nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių.“
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė ŪP teigė, kad frakcija susipažinusi su laikraštyje ir portale skelbtomis publikacijomis „Pelkėse verda tikra pekla“ ir „Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi?“, taip pat ketina kreiptis į Generalinę prokuratūrą. „Straipsniuose pateikta informacija kelia rimtų nuogąstavimų dėl galimai neskaidraus ES ir valstybės lėšų panaudojimo, todėl prašysime prokuratūros į tai atkreipti dėmesį“, – ŪP sakė A. Norkienė.
Redakcijos nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.