Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023
Ashburn +12,8 °C Debesuota
Antradienis, 28 Kov 2023

LAT: apygardos teismas negalėjo pabloginti nuteistosios D. Štraupaitės teisinės padėties

2023/03/14


Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) panaikino pirmosios instancijos teismo 2023 m. kovo 8 d. nutartį, kuria nuteistajai buvusiai Visagino savivaldybės merei Daliai Štraupaitei paskirta baudžiamojo poveikio priemonė apima ne tik teisės būti skiriamai, bet ir teisės būti renkamai į tam tikras pareigas atėmimą.

Panevėžio apygardos teismo 2019 m. spalio 24 d. nuosprendžiu D. Štraupaitei, be bausmės, buvo paskirta ir baudžiamojo poveikio priemonė. Jai 3 metams atimta teisės būti paskirtai į valstybės ar savivaldybės bei jų įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų skiriamas pareigas. LAT 2023 m. vasario 23 d. nuosprendžiu poveikio priemonė palikta nepakeista.

Panevėžio apygardos teismas, gavęs Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) prašymą išaiškinti Panevėžio apygardos teismo 2019 m. spalio 24 d. nuosprendžio rezoliucinę dalį, priėmė 2023 m. kovo 8 d. nutartį. Joje nutarė ištaisyti 2019 m. spalio 24 d. nuosprendžio rezoliucinėje dalyje padarytą rašymo apsirikimo klaidą ir nurodė, kad D. Štraupaitei atimama ir teisė būti renkamai į tam tikras pareigas. Šios nutarties pagrindu VRK sprendimu panaikinta D. Štraupaitės kandidato į merus registracija.

LAT teisėjų kolegija, išnagrinėjusi skundą dėl šios Panevėžio apygardos teismo nutarties, pabrėžė, kad teismas nuosprendžio vykdymo metu turi teisę išspręsti dėl nuosprendžio kylančias abejones, tik jeigu jas išsprendus nepakeičiama nuosprendžio esmė. Šiuo atveju apygardos teismas ne patikslino nuosprendį, o jį iš esmės pakeitė, nurodydamas, kad D. Štraupaitei atimta teisė 3 metus būti ne tik skiriamai, bet ir renkamai į valstybės ar savivaldybės bei jų įstaigų, įmonių ar nevalstybinių organizacijų pareigas.

Nuosprendžio esmė gali būti keičiama tik nagrinėjant baudžiamąją bylą apeliacine ar kasacine tvarka, o ne nuosprendžio vykdymo metu, todėl 2019 m. priimto nuosprendžio dalis dėl baudžiamojo poveikio priemonės taikymo ir draudimo eiti tik skiriamas pareigas šiuo atveju negalėjo būti keičiama pabloginant nuteistosios teisinę padėtį.

Toks sprendimas priimtas konstatavus, kad 2019 m. priimtame pirmosios instancijos teismo nuosprendyje buvo konkrečiai nurodyta, kad nuteistajai atimama tik viešoji teisė būti paskirtai į skiriamas pareigas. Apie draudimą eiti renkamas pareigas teismas nuosprendyje nebuvo nurodęs, todėl teisės eiti renkamas pareigas atėmimas nebuvo paskirtas.

 

LAT informacija

123rf nuotrauka

Dalintis

2023/03/28

Zanavykai dalijosi kiaušinių marginimo paslaptimis

Artėjant šv. Velykoms, Zanavykų muziejus jau 11-ąjį kartą pakvietė į Tradicinių margučių margintojų šventę. Čia amatininkai iš įvairių Sūduvos kampelių dalinosi marginimo paslaptimis.
2023/03/28

Planuojami 2023 metų paukščių monitoringo stebėjimai

Šiais metais sukanka 30 metų, kai Lietuvos ornitologų draugija (LOD) vykdo paukščių populiacijų gausos stebėseną. Šią prasmingą ir reikalingą visuomeninę mokslinę veiklą grupelė entuziastų pradėjo dar 1994 m. Mokslinį-taikomąj...
2023/03/28

Mažėja vaistais apsinuodijusių žmonių skaičius

Kiekvieną iš mūsų kasdieniame gyvenime supa daugybė cheminių medžiagų: tai – buitinės chemijos, valymo priemonės, skalbikliai, pesticidai, trąšos, kosmetika, vaistai, maisto papildai ir vitaminai. Neatsargiai vartojamos &scaron...
2023/03/28

Susipažinkite, kaip ministerija siūlo paskirstyti 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) parengė taisyklių projektą, kaip iš valstybės biudžeto paskirstyti papildomą 8 mln. Eur paramą pieno gamintojams, ypač nukritus žalio pieno supirkimo kainoms.
2023/03/28

Smulkusis verslas kritikuoja idėją verslo liudijimą išduoti 30-čiai dienų

Vilnius, kovo 28 d. (BNS). Finansų ministerijai siūlant griežtinti verslo liudijimų išdavimą ir nustatyti jo galiojimo laiką 30 dienų iš eilės, smulkusis verslas tokią idėją kritikuoja, tuo metu parlamentarų vertinimai skiriasi &ndas...
2023/03/28

Teritorijos, kuriose turi būti laikomasi GAAB ir Valdymo reikalavimų

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) atkreipia dėmesį, kad jau yra galimybė pasitikinti, ar jums bus taikomi geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) bei žemės ūkio veiklos valdymo reikalavimai (VR).
2023/03/28

Seimas pritarė Prezidento siūlymui atleisti Ž. Bartkų iš STT direktoriaus pareigų

Seimas, atsižvelgdamas į Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos dekretą, nusprendė pritarti Žydrūno Bartkaus atleidimui iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) direktoriaus pareigų, pasibaigus kadencijai.
2023/03/28

Draugiški gamtai, klausai ir šuniui, bet nemieli Lietuvos aplinkos apsaugos biurokratams

Žurnalo „Medžioklė“ redaktorė Linda DOMBROVSKA. – Duslintuvai ne tik Latvijoje ir Estijoje, bet ir kitur pasaulyje, Europoje yra tikras mados klyksmas. Jie vis dažniau naudojami ne dėl to, kad stilingai atrodo ant vamzdžio, o tod...
2023/03/28

Kodėl jau šį pavasarį verta naudoti išmaniąją ūkininkavimo sistemą GEOFACE?

Lietuvoje populiarėja lietuviška išmaniojo ūkininkavimo sistema GEOFACE, skirta augalininkystės ūkių valdymui. 2019 metais pradėta diegti sistema neatpažįstamai patobulėjo, o klientai ją vertina dėl valdymo paprastumo ir patogaus dar...