Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024
Ashburn +9,1 °C Mažai debesuota
Ketvirtadienis, 25 Bal 2024

Lenkai įsitvirtino paukštienos eksporto ES viršūnėje

2023/12/05


Metams baigiantis lenkų paukštininkystės verslo atstovai „skaičiuoja viščiukus“. Prekybos rūmų Nacionalinės paukštininkystės tarybos valdybos pirmininko Dariuszo Goszczyńskio nuomone, nors ši pramonės sritis patyrė spaudimą, 2023-ieji yra geri lenkiškos paukštienos eksportui. Lenkijai pavyko įsitvirtinti pirmaujančiose pozicijose tarp Europos Sąjungos paukštienos eksportuotojų.

Per pirmąjį 2023 m. pusmetį šalis eksportavo per 1 mln. t paukštienos, 4 proc. daugiau nei praėjusiais metais. Kaip ir anksčiau, beveik 70 proc. šio kiekio buvo parduota ES. Tuo pat metu paukštienos eksportas į ne ES rinkas išaugo 2,3 proc. iki 300 000 t. Tokius skaičius žiniasklaidos atstovams dar rugsėjį pateikė Nacionalinio paramos žemės ūkiui centro generalinio direktoriaus pavaduotojas Marcinas Wrońskis.

„Atsižvelgiant į dabartines rinkos sąlygas, įskaitant didelę eksporto paklausą, didelį vidaus suvartojimą – iš dalies dėl Ukrainos piliečių – ir paukštienos konkurencingumą palyginti su kiauliena, galima daryti prielaidą, kad 2023 m. paukštienos gamyba didės. Lenkija taip pat išliks didžiausia šios rūšies mėsos gamintoja Europos Sąjungoje“, – rudenį sakė M. Wrońskis.

Šie metai lenkams iš tiesų buvo banguoti. Vasarą Europos žiniasklaidoje nuaidėjo žinia apie tai, kad Austrijoje susirgo 27 žmonės ir vienas mirė, suvalgę salmonelėmis užkrėstų vištienos kebabų. Tada atidžiau sukluso ir kitų Europos valstybių gyventojai. Kita vertus, tuo pat metu lenkų paukštininkystės pramonei atsivėrė daugiamilijoninė Filipinų rinka.

Šią savaitę įvertindamas sausio–rugsėjo rezultatus, Lenkijos Prekybos rūmų Nacionalinės paukštininkystės tarybos valdybos pirmininkas A. Goszczyńskis portalui "Agropolska" teigė: „Matome didelį susidomėjimą mūsų produktais iš įvairių pasaulio šalių. Turiu omenyje veterinarijos sertifikatų suderinimą su Tailandu, Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, Pietų Korėja ar Japonija."

Dar sėkmingesnei verslo plėtrai yra kliūčių. Lenkijos paukštininkystės ūkiuose pasireiškė 62 labai patogeniško paukščių gripo protrūkiai. Agroverslą stabdė pakilusios energijos bei lesalų kainos ir tuo pat metu kritusios mėsos kainos.

Ekspertai svarsto, kas lemia sektoriaus pakilimo fenomeną

Tarptautinės maisto ir žemės ūkio verslo valdymo konsultacinė įmonės​ "Farrelly & Mitchell" duomenimis, nuo 2011 m. Lenkijos paukštienos gamyba išaugo 112 proc. O 2022 m. šis skaičius ūgtelėjo 8,2 proc. ir pasiekė 2,98 mln. t produkcijos. Prognozuojama, kad šiemet Lenkijos paukštienos gamyba išaugs dar 1,5 proc. ir daugiau nei pusė produkcijos iškeliaus į kitas šalis.

Konsultacinės įmonės vadovaujantis partneris Philipas B. Farrelly‘is ieško atsakymų, kas galėjo lemti tokį greitą šios šalies eksporto augimą. Jis pastebi, kad per pastarąjį dešimtmetį ES paukštienos suvartojimas vienam gyventojui išaugo 3 proc. – nuo 23,4 kg iki 24,1 kg. Paukštienos populiarumas kilo dėl sveikesnio ir tvaresnio įvaizdžio, palyginti su jautiena ir kiauliena. Be to, paukštininkystės ūkiai išmeta mažiau anglies dvideginio, jiems reikia mažiau dirbamos žemės, mažesnės gamtos išteklių bei vandens sąnaudos.

Paukštiena tapo ekonomiškai efektyviu pasirinkimu vartotojams, palyginti su kitų rūšių mėsa. Šiai rinkai paranku ir tai, kad paukštienos vartojimo neriboja jokia religija. Lengvas ir greitas paruošimas skatina pirkėjus dar dažniau rinktis būtent šią mėsą.

Galvosūkių netrūksta, o konkurentai tik to ir laukia

Ir pakilimo metais verslui netrūksta galvosūkių. Pasak Ph. B. Farrelly‘io, koją kiša tai, kad dėl sumažėjusio pigių Ukrainos kviečių ir kukurūzų eksporto pakilo lesalų kainos, taip pat padidėjo darbo sąnaudos. Energetikos krizės metu net 79 proc. išaugo paukštininkystės ūkių energijos sąnaudos.

Paukštienos rinkai ES nemažą neigiamą įtaką daro ir didelio patogeniškumo paukščių gripas. „Ypač skaudžiai nukentėjo paukštienos gamyba Prancūzijoje, Italijoje ir Vengrijoje – 2022 m. ji sumažėjo net 11 proc. Nuo 2020 m. Lenkijoje užregistruota šimtai protrūkių, tačiau poveikis eksportui buvo minimalus, nes jis nenutrūko iš protrūkių nepaliestų regionų. Per 2021 m. protrūkį Lenkijos ūkininkai sugebėjo atkurti ūkius daug greičiau nei buvo prognozuota, o tai gali rodyti tam tikrą atsparumą bet kokiems tolesniems protrūkiams“, – situaciją skirtingose šalyse palygino ekspertas.

Vis tik ekspertas abejoja dėl lenkiškos paukštienos pramonės įsipareigojimo tvariai ir etiškai auginti paukštieną. „Vidaus išlaidos ekologiškam maistui yra palyginti mažos dėl nepakankamai išvystytų ekologiškų maisto produktų rinkų ir aukštesnių kainų“, – tvirtino "Farrelly & Mitchell" atstovas.

Lenkijos eksporto augimą pristabdė bei paukštienos kainas išaugino dėl ES reglamentų ir tvarumo iniciatyvų padidėjusios gamybos sąnaudos. Tuo pasinaudojo Brazilija – ji užėmė  dalį ES paukštienos eksporto rinkos dalies, ypač Azijoje ir Afrikoje.

 

ŪP portalo informacija

Asociatyvi 123rf nuotr.

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2024/04/25

Buvęs miestietis žemės ūkyje – kaip žuvis vandenyje

Kėdainių r. Vermenos žemės ūkio bendrovės (ŽŪB) karvės – vienos produktyviausių šalyje. Per dieną duoda vidutiniškai po 34 litrus pieno. „Karvė gali suėsti daug kokybiško pašaro, tačiau neduos daug baltyming...
2024/04/25

Minint Vaistinių augalų sektoriaus šimtmetį, atidaryta paroda VDU Botanikos sodo parke

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Botanikos sodo Vaistinių augalų skyrius šiemet švenčia savo šimtąsias metines. Minint šią progą, sodo parkas pasipuošė istorinių nuotraukų ir dokumentų paroda, kurioje peržvelg...
2024/04/25

Darbštūs žemaičiai po išbandymų nepasidavė

Šilalės r. Burkėnų k. ūkininkaujančių Loretos ir Vytauto Šacauskų ūkininkavimo patirtį bene geriausiai apibūdintų žinomas posakis – kai užsidaro durys, atsiveria langas. Susidūrę su sunkumais, užsispyrę darbštūs žemaičia...
2024/04/25

Panevėžio veterinarijos tarnybai gresia pardavimas

Panevėžys (JP.lt). Pažagieniuose ruošiamasi parduoti Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Panevėžio departamento patalpas. Bus pardavinėjami keli pastatai. Kol kas aukcionas nepaskelbtas, bet VMVT Panevėžio departamento darbu...
2024/04/25

Aktualūs pakeitimai dalyvaujantiems agrarinės aplinkosaugos priemonėje

Žemės ūkio ministro balandžio 22 d. įsakymu pakeistos Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisyklės.
2024/04/25

Europos Parlamentas supaprastino žemės ūkio politikos reikalavimus

Trečiadienį europarlamentarai patikslino ES bendrosios žemės ūkio politikos nuostatas, kurios sumažina administracinę naštą žemdirbiams ir leidžia lanksčiau taikyti taisykles.
2024/04/25

Topinambų gumbai rūgsta stiklainiuose, o lapai džiūsta arbatėlėms

Iš tiesų džiugu, kai atsiranda į užsienio šalis išvykusių ir ten ilgokai gyvenančių lietuvių, kurie prisipažįsta: „Kai gyvenau Lietuvoje, skaičiau „Ūkininko patarėją“. Viena iš jų – Austrijoje, T...
2024/04/25

Sodininkai nuostolius skaičiuoja milijonais

Balandžio viduryje staiga kritusi oro temperatūra, gausus ir šlapias sniegas bei kruša daliai Europos sodininkų gal ir nebuvo kaip perkūnas iš giedro dangaus, tačiau jau dabar aišku, kad dalies derliaus išgelbėti...
2024/04/25

Pamaryje siuvami gaminiai pasiekia ir Ukrainos karius

Monikos Dobrovolskytės karjera galbūt galėjo prasidėti vienoje iš sostinės veterinarijos klinikų, bet ji pasuko pamario link. Mergina nėrė į turizmo verslą Ventėje, kur daugiau nei 10 metų siūlo iškylas laivais ir apgyvendinimo pasla...