Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023
Ashburn -0,6 °C Debesuota
Antradienis, 28 Lap 2023

Lietuvos mokslininkų išradimas – saulės technologijų proveržio smaigalyje

2023/09/09


29, 30, 32… – tai ne atsitiktiniai skaičiai, o saulės elementų efektyvumas, matuojamas pagal tai, kiek procentų krintančios saulės šviesos jie paverčia elektra. Daugtaškis – taip pat ne atsitiktinis, nes tandeminių saulės elementų efektyvumas laboratorijoje jau viršijo ir 32 proc. „Tarp visame pasaulyje dirbančių mokslo grupių vyksta savotiškos lenktynės. Per pastaruosius metus saulės elementų efektyvumo rekordas buvo viršytas tris ar keturis kartus, tik mokslinių straipsnių publikavimas užtrunka“, – teigia KTU mokslininkas Artiom Magomedov.

Pasak neseniai prestižiniame „Science“ išspausdinto straipsnio bendraautoriaus, naujausias publikuotas tandeminių perovskitinių saulės elementų rekordas yra 32,5 procentai. Moksliniame straipsnyje, kurio vienas iš autorių yra ir Kauno technologijos universiteto (KTU) tyrėjas A. Magomedov, skelbiami silicio-perovskito tandeminių elementų patobulinimai, kurie leido to pasiekti.

Magomedov
Artiom Magomedov.

„Tandeminiuose saulės elementuose – daugiau nei dešimt sluoksnių, tad užtikrinti jų sklandų veikimą technologiškai labai sudėtinga. Kuriant tokius saulės elementus dalyvauja labai daug tyrėjų. Pavyzdžiui, mūsų mokslo grupė atsakinga už vieną iš sluoksnių, sudarytą iš skyles pernešančių medžiagų“, – aiškina A. Magomedov.

Dar 2018 m. pabaigoje grupė KTU chemikų susintetino medžiagą, kuri savaime suformuoja molekulės storio sluoksnį, dar vadinamą monosluoksniu, lygiai padengiantį įvairius paviršius. Naudojant šią medžiagą buvo sukurti jau keli ypač efektyvūs saulės elementai. Pasak šio išradimo vieno iš autorių A. Magomedov, KTU inovacija tapo įprasta tarp naujausias saulės technologijas kuriančių mokslininkų.

„Mūsų sukurtas medžiagas taiko mokslo grupės visame pasaulyje, apie jų taikymą išgirsti kone kiekviename šios tematikos konferencijų pranešime“, – sako A. Magomedov.

Naujos kartos saulės elementų dar teks palaukti

Neseniai pasirodęs straipsnis – jau antra A. Magomedov kartu su bendraautoriais rengta „Science“ publikacija ir savotiškas ankstesniojo straipsnio tęsinys, kuriame pasiūlomas iškilusio iššūkio sprendimas.

„Nors mūsų sukurta medžiaga padeda pasiekti aukščiausio efektyvumo, ant jos sudėtinga formuoti kitą sluoksnį. Po ankstesnio mūsų straipsnio „Science“ žurnale pasirodymo, sulaukėme daug dėmesio ir komentarų apie tai, kaip mūsų medžiaga „elgiasi“ skirtinguose kontekstuose. Dabartinėje publikacijoje mes parodome vieną iš būdų, kaip galima spręsti iškilusias problemas“, – teigia A. Magomedov.

Detaliau apie KTU mokslo grupės pasiūlytą patobulinimą, kuris, kartu su kitų visame pasaulyje dirbančių mokslininkų pasiūlytais sprendimais, leido sukonstruoti ypač aukšto efektyvumo tandeminį saulės elementą, galima paskaityti moksliniame straipsnyje. Šis saulės elementas buvo sukurtas prof. Steve Albrecht vadovaujamos mokslo grupės iš Helmholtz Zentrum Berlin Vokietijoje.

Šiandien naudojamų silicio saulės elementų aukščiausias potencialus efektyvumas tėra 29 proc.; dėl klimato kaitos sukeltos krizės pasauliui alternatyvios energijos šaltinių reikia vis daugiau. Tandeminius saulės elementus sudaro dviejų tipų fotoaktyvieji sluoksniai – ant silicio klojamas perovskitas. Silicio elementas surenka raudoną ir infraraudonąją šviesą, o perovskito – mėlyną regimojo spektro dalį, taip padidinant saulės elemento efektyvumą. Vis dėlto, pasak A. Magomedov, dar užtruks, kol naujosios kartos saulės elementai pakeis šiandien įprastus.

„Teoriškai, elektra, pagaminama tandeminių elementų, būtų pigesnė, nes papildomai naudojamos medžiagos yra pigios. Tačiau praktiškai – galutinis komercinis produktas neegzistuoja, technologiniai procesai nepritaikyti masinei gamybai. Be to, pats elementas, kuris kol kas kuriamas tik laboratorijose, taip pat kelia neatsakytų klausimų. Pavyzdžiui, ne visos medžiagos tinka masinei gamybai, vadinasi, reikia ieškoti alternatyvų“, – aiškina KTU mokslininkas.

Pasak jo, kol kas vienas iš didžiausių iššūkių šių elementų gamyboje yra jų stabilumas. Tikimasi, kad saulės elementai veiks 25 metus, ir per tą laiką praras 10 proc. savo efektyvumo. Vis dėlto, ištestuoti tokį ilgą laiką sudėtinga, todėl tikslaus atsakymo, kaip naujosios kartos saulės elementai dėvėsis, nėra.

Mokslininkams iš KTU ilgai prisistatinėti nebereikia

Cheminių medžiagų saulės technologijoms sintezė ir analizė – A. Magomedov tema nuo pat bakalauro studijų pradžios, į kurią jis paniro prisijungęs prie KTU profesoriaus Vytauto Getaučio vadovaujamos mokslo grupės. Atsiradus naujų medžiagų saulės elementams poreikiui, talentingi chemikai išnaudojo savo kompetencijas ir įsitvirtino atsivėrusioje nišoje, sulaukdami tarptautinio pripažinimo.

„Esame turbūt labiausiai specializuota mokslo grupė pasaulyje“, – juokauja A. Magomedov.

Jo teigimu, pasiekti geri rezultatai motyvuoja, atsiranda įdomių bendradarbiavimo perspektyvų, atsiveria naujos tyrimų galimybės. Džiugu prisidėti prie pasaulinio masto mokslo proveržio. Be to, pasak A. Magomedov, saulės technologijų vystymas yra labai aktuali tema šiuolaikinio pasaulio kontekste, o išradimai gali būti taikomi plačiai.

„Žiūrint plačiai – mes dirbame su naujosios elektronikos prietaisais, kurių taikymas labai platus. Na, o pačioje saulės technologijų temoje, žinoma, neišvengiamai artėja saulės energijos kaupimo, akumuliatorių tematika“, – sako A. Magomedov.

Šiuo metu prof. V. Getaučio vadovaujama KTU chemikų mokslo grupė dalyvauja projekte, kurio tikslas – sukurti pilotinę tandeminių silicio-perovskito saulės elementų gamybos liniją, ieško būdų, kaip pritaikyti sukurtas medžiagas kitoms, pavyzdžiui, šviestukų, technologijoms. Lygiagrečiai, gilinamasi ir į fundamentalius klausimus – pavyzdžiui, kodėl laboratorijoje sukurti puslaidininkiai veikia būtent tokiu būdu.

Mokslinės publikacijos tokio aukšto lygio žurnaluose kaip „Science“ ar „Nature“ grupės žurnaluose – KTU tyrėjams ne naujiena. Pasak A. Magomedov, paminėjimas prestižiniame mokslo leidinyje ne tik suteikia asmeninės pergalės jausmą, bet ir atveria pasaulinį žinomumą. Tarptautinis bendradarbiavimas, įsitraukimas į mokslines veiklas tampa daug paprastesnis.

„Nebereikia ilgai prisistatinėti, mūsų darbai matomi ir to užtenka“, – teigia A. Magomedov, vienas iš išradimo, taikomo rekordinio efektyvumo saulės elementuose, autorių.

 

KTU informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/11/28

Darbo užmokestis: statistika ir gyvenimas

Lietuvos ekonomika ir net viešasis sektorius jau dabar susiduria su dirbančiųjų trūkumu. Įdomu, kodėl? Juk statistikos rodikliai iliustruoja didėjantį minimalų darbo užmokestį ir 2 001 Eur siekiantį statistinį vidutinį atlyginimą mūsų &scar...
2023/11/28

Ginučių ąžuolynas – medžiais apaugusi ganyklos buveinė

Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija informuoja, kad įgyvendindama projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“ vykdo Buveinių apsaugai svarbios teritorijos – Aukšt...
2023/11/28

Informacinė kampanija ragins nepasiduoti finansinių sukčių pinklėms

Viena po kitos per Lietuvą ritasi skirtingos sukčiavimų bangos – dangstomasi įvairių įstaigų pavadinimais, žmones bandoma skubiai išgąsdinti ar nudžiuginti, mėginama pasinaudoti patiklumu, emociniu pažeidžiamumu ir taip išvilio...
2023/11/28

Latvija skaičiuoja galimas maisto pramonės netektis dėl Ukrainos-Lenkijos sienos blokavimo

Ryga (LETA-BNS). Latvijos maisto pramonės įmonių netektys dėl kontrolės punktų Ukrainos-Lenkijos pasienyje blokavimo gali siekti 30 mln. eurų per mėnesį, pareiškė Latvijos maisto įmonių federacijos vadovė Inara Šurė.
2023/11/28

Arbūzus sėjo tiesiai į dirvą – ir sunoko

Audronei Žeimantaitei-Kedienei, Kupiškio rajono Naivių kaimo gyventojai, agronomijos studijos visam gyvenimui „įaugo į kraują“, nors dabar dirba kitus darbus. Jos darže niekada nebūna blogo derliaus nei pomidorams, nei agurkams ...
2023/11/28

Mažiau metano – daugiau pinigų už pieną

Dėl klimato kaitos suvaldymo kovojančiame pasaulyje tai, kas dar neseniai atrodė mažai tikėtina, šiandien tampa realybe. Pieno gamintojai už tokių karvučių, kurios išskiria mažiau metano, pieną gali gauti kainos priedą. Tiesa, kol ka...
2023/11/28

Pateiktos paraiškos miško veisimui

Lapkričio 17 d. baigėsi antrasis paraiškų priėmimo etapas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį &bdquo...
2023/11/27

Kaimo gyventojų finansinis raštingumas – kokia situacija?

(VDU ŽŪA langas) Kalbėdami apie kaimiškųjų savivaldybių finansinio savarankiškumo didinimą bei kaimo vystymą negalime apeiti finansinio raštingumo temos, tai yra viena pagrindinių kompetencijų XXI amžiuje – finansinį ra&...
2023/11/27

Biržų autobusų parkas visus rajono keleivius veš nemokamai

Biržai („Biržiečių žodis“). Lapkričio 23 dieną įvykęs savivaldybės tarybos posėdis taps istorinis – rajono politikai nusprendė, kad Biržų autobusų parkas keleivius nemokamai veš ne tik mieste, bet ir visame rajone. &Scaron...