Nuo 2018 m. ūkininkaujantis V. Jankauskas prieš porą metų rašė investicinį projektą ir konsultavosi su konsultante, iš kurios sužinojo, kad pusę visų projekto lėšų turi sudaryti fermos statyba arba įranga. „Aš kažkaip iš karto apie gyvulių šėrimo robotą pagalvojau. Melžimo roboto, nors ir labai norėdamas, niekaip nebūčiau galėjęs įsirengti senoje, žemas lubas turinčioje fermoje – buvusioje kiaulidėje. Kol kas karves laikau patalpose, kurių aukštis – tik 2,30 m. Šėrimo robotas sumontuotas važinėtis ant ratinės važiuoklės“, – apie pasirinktą „DeLaval“ automatinę šėrimo sistemą su ratiniu vagonu „OptiWagon“ pasakojo „Ūkininko patarėjo“ pašnekovas.
Pasak V. Jankausko, sistemos įdiegimas praėjo labai sklandžiai, net žaibiškai – nuo roboto atvežimo į ūkį ir paleidimo tetruko vos trys dienos. Bet iki diegimo darbų ūkininkui teko nemenkas rūpestis tinkamai paruošti patalpas: sutvarkyti nuolydžius, praplatinti duris, išsibetonuoti ratiniam vagonui reikalingą kelią.
Pagal dar vieną investicinį projektą ūkininkas buvo įsigijęs šarnyrinį krautuvą turintį traktoriuką. Su šia technika pašarus jis įsiveždavo į fermos vidų, išvyniodavo rulonus ir išdalydavo juos rankomis ir šakėmis. Anksčiau V. Jankauskas su ūkininkaujančiu tėvu gyvulius šerdavo tris kartus per parą, kas kartą užtrukdavo mažiausiai po 1 val. Tarpuose tarp melžimų karvėms dar būdavo dalijami miltai. Dabar robotukas pašarus dalija net devynis kartus po maždaug 20 min. „Vagonėlis pagal nurodymą žino, kur važiuoti, nuo kurios vietos pradėti pašarą dalyti ir kiek jo išdalyti skirtingose vietose, kur sustoti. Kadangi dalijimas vyksta dažnai, tai gyvuliai visuomet gauna šviežio pašaro. Karvėms tai tik į naudą. Dažniau ėsdamos, karvės būna sveikesnės, ramesnės, joms nereikia konkuruoti. Be to, sistema dirba tyliai – tai irgi didelis pliusas“, – apie jau pastebėtus privalumus pasakojo ŪP pašnekovas.
Robotukas V. Jankausko fermoje pradeda darbuotis tuoj po vidurnakčio. Vėliau sistema leidžia karvėms pailsėti, o ir pačiam robotukui būtina kelias valandas pabūti be darbo – reikia per 24 val. numatyti laiką, kad krautųsi nepertraukiamai 5 val., o tada užtenka ir po 15 min. pakrauti.
„Užkraunu“ sistemą iš vakaro, iki kito vakaro nieko pačiam daryti nebereikia. Svarbu, kad atskiroje maišyklėje būtų pašaro, kartu dar būtina įberti miltų, mineralų. Mano robotas dirba tik apie 40 proc. pajėgumu, visu pajėgumu galėtų pašerti iki 300 gyvulių. Kirba nedrąsi mintis karvių bandą didinti, bet dėl nežinomybės, kas gyvulių augintojų laukia ateityje, bent jau kol kas tenka atsisakyti šio sumanymo“, – sakė Mažeikių r. ūkininkas.
Pasak V. Jankausko, jei sistema dirbs sklandžiai, nepigi investicija per kelerius metus turėtų atsipirkti.
Autorės, Viliaus JANKAUSKO ir „DeLaval“ nuotraukos
Nr. 96/7