Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Ashburn +26,7 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Medvilionių dvaro pastatas vėl ant išlikimo ribos

2024/04/22


Šiauliai („Šiaulių kraštas“). Medvilionių dvaro (Joniškio rajonas) molinis pastatas, kuris 2016 metais buvo pripažintas kultūros vertybe, o po metų savivaldybės rūpesčiu užsandarintas, vėl šaukiasi pagalbos arba „mirties“. Dalis molinės sienos išgriuvo, vieta pavojinga smalsuoliams, tad aptverta „stop“ juosta, tik tai pastato neišgelbės. Gali būti, kad lietuvybės puoselėtojų bajorų seserų ir brolio Teresės, Viktorijos ir Stanislovo Goesų sodybai gresia išnykti nuo žemės paviršiaus.

Atliekamas pastato būklės vertinimas

Redakciją pasiekė signalas, kad Medvilionių dvaro pastatas, saugoma kultūros vertybė, šiuo metu vėl yra pavojingos būklės. Ir išties – viena pastato siena gerokai išgriuvusi, ji nebelaiko stogo konstrukcijų, kurios pradeda linkti. Statinys aptvertas tinkline tvora, bet ir ši griūvant sienai išlinko, tad smalsuoliams visai nesudėtinga perlipti ir įlįsti vidun. Pasak vietinių, neseniai pastebėta, kad pastatas dar papildomai apjuostas įspėjamąja juosta.

Joniškio rajono savivaldybės administracija paaiškino, kad šiuo metu atliekamas pastato būklės vertinimas. Dėl pastato vyksta konsultacijos su Kultūros paveldo departamento atstovais. Taip pat priduriama, kad „minėtas objektas visu perimetru yra aptvertas bei pažymėtas informacine lentele „Uždara teritorija. Įeiti draudžiama“. Neatsargių smalsuolių, ypač kai pastatas tolėliau nuo kitų namų, toks užrašas nestabdo. Tą sakė ir redakcijos kalbinti žmonės.

Dvaras išgarsėjo, kai jį norėjo nugriauti

Apie Medvilionių dvarą žinia plačiau pasklido 2015 metais, kai Joniškio rajono savivaldybė jo molinį pastatą Tarybos sprendimu buvo įtraukusi į griaunamų objektų sąrašą. Bet tai sužinoję sukilo krašto šviesuoliai, visuomenės atstovai, pabrėždami, kad taip būtų sunaikintas bajorų Goesų kurtas lietuvybės židinys. Pastatas vertingas ne tik architektūriškai, bet istoriškai. Ten veikė draudžiamųjų lietuviškų knygų slaptavietė, platinimo centras spaudos draudimo metais, teatras, oranžerija, knygynėlis, kuriam knygų buvo atsiuntęs net prezidentas Antanas Smetona. Savo namuose bajorai seserys ir brolis Teresė, Viktorija ir Stanislovas Goesai įkūrė slaptą mokyklą, kurioje Teresė ėjo mokytojos pareigas. Medvilionys XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pradžioje buvo Šiaurės Lietuvos kultūros centras, kuriame 1901 metais įvyko vienas pirmųjų slaptų lietuviškų vaidinimų – Žemaitės ir G.Petkevičaitės–Bitės komedija „Velnias spąstuose“.

S. Goesas padovanojo 2,2 dešimtinių (1 dešimtinė – 1,0925 ha) dydžio sklypą Joniškio mokyklai statyti (dabar – Joniškio „Aušros“ gimnazija). Seserys Teresė ir Viktorija Goesytės dovanojo žemės sklypą Medvilionių pradžios mokyklai.

Tada sureagavo ir Kultūros ministerijai bei Kultūros paveldo departamentas, kuriems paraginus rajono Tarybos sprendimas buvo pakeistas. Po to, įtraukus dvarą į kultūros vertybių registrą, jam suteikta teisinė apsauga.

Buvo užsandarintas

2017 metais buvo atlikti dvaro gyvenamojo namo sandarinimo darbai. Darbininkai popieriaus–kartono plokštėmis užkalė langų kiaurymes, užsandarino pastogę, užtaisė stogą dengiančios skardos lakštus, plytomis užmūrijo išgriuvusią molio sienos dalį, nuėmė kai kuriuos sutrūnijusius lietvamzdžius, per kuriuos plūsdamas vanduo gadino pastatą. Taip pat buvo pastatyti patvarūs perdangų poramsčiai.

Joniškio rajono savivaldybė paveldo objektams tais metais biudžete buvo numačiusi 10 tūkstančių eurų, tad buvo galima atlikti šią laikinąją pastato apsaugą.

Akivaizdu, kad praėjus septyneriems metams, sandarinimas jau nebeveikia, dalis užkaltų plokščių išplėšta, siena vėl išgriuvusi, linksta stogas.

 

Loreta RIPSKYTĖ / ŠIAULIŲ KRAŠTAS

Dalintis
2024/05/21

Populiacijos griūtis kaimiškosioms savivaldybėms – gyvybingumo iššūkis

(VDU ŽŪA langas) Labai daug kalbama apie Lietuvos kaimo vietovių plėtrą: ES žaliojo kurso iniciatyvas, ES finansinę paramą, kaimiškųjų vietovių ir jų savivaldybių infrastruktūros gerinimą, žemės ūkio modernizavimą, verslo aplinkos gerinimas...
2024/05/21

ŽŪM siūlo drausti iš Rusijos ir Baltarusijos įvežti daugiau nei 2,8 tūkst. produktų

Seimui balandį uždraudus į Lietuvą importuoti žemės ūkio produktus ir pašarus, kurių kilmės šalis yra Rusija ar Baltarusija, konkretų jų sąrašą parengusi Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti daugiau nei 2,8 tūkst. įvairi...
2024/05/21

Kaip gimė gražiausias išeivijos leidinys – Vinco Kudirkos raštai?

Prieš 125 metus mirė Lietuvos himno autorius, rašytojas, varpininkas Vincas Kudirka (1858–1899), o prieš 115 m. pradėtas spausdinti pirmasis jo raštų rinkinys, kuris šešiais puikiai išleistais...
2024/05/21

Seimas svarstys, kaip geriau suderinti gyventojų ir vykdančių ūkinę veiklą asmenų interesus

Seimas po pateikimo pritarė Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymo ir Geležinkelių transporto kodekso pataisoms, kurios geriau suderina gyventojų ir ūkio subjektų interesus, aiškiau reglamentuoja žemės naudojimo ir ūkinės veiklos vykdy...
2024/05/21

Lietuvoje prarasti pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių vairuotojų

Lietuvoje nuo kitų metų sausio prarasti vairuotojo pažymėjimą gresia 237 tūkst. sveikatos nepasitikrinusių asmenų, didžioji dalis jų – 30-65 metų amžiaus, pranešė „Regitra“.
2024/05/21

Botanikas dr. M. Lapelė: „Mes pervertiname gamtos gebėjimą atsikurti“

Gegužės 21-ąją yra minima „Natura 2000“ – ambicingiausios ir didžiausio masto iniciatyvos, skirtos išsaugoti Europos gamtos paveldą – diena. Ši data pasirinkta todėl, kad 1992 m. gegužės 21 dieną buvo patvirti...
2024/05/21

Štai kaip per metus ES susitraukė gyvulininkystė

Eurostatas paskelbė duomenis, kaip 2023 m. ES pakito ūkinių gyvūnų skaičius. Palyginti su ankstesniais metais jis sumažėjo.
2024/05/21

Po svarstymo pritarta siūlymui griežtinti atsakomybę už nusikaltimus valstybei

Seimas po svarstymo pritarė Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotoms Baudžiamojo kodekso pataisoms, kuriomis numatoma nustatyti proporcingas bausmes už pačius pavojingiausius nusikaltimus, kuriais kėsinamasi į Lietuvos konstitucinius pa...
2024/05/21

Ūkininkai siekia, kad grūdų derlius liktų Lietuvoje: daug vilčių siejama su atsinaujinančiais degalais

Šiuo metu visi šalies ūkininkai pradeda sukti galvas, kaip geriausia realizuoti grūdų derlių, kuris jau už 2-3 mėnesių nuguls į aruodus. Lietuva jau ne vienerius metus yra viena didžiausių grūdų augintojų regione, tačiau didžiąją dal...