Columbus +29,9 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 20 Geg 2024
Columbus +29,9 °C Mažai debesuota
Pirmadienis, 20 Geg 2024

Minime Judėjimo sveikatos labui dieną

2024/05/10


Judėjimo sveikatos labui diena minima kiekvienais metais gegužės 10 dieną. Šios dienos minėjimą 2002 metais iniciavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), siekdama skatinti fizinį aktyvumą ir didinti žinomumą apie jo naudą lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.

Šią dieną rekomenduojami individualūs, bendruomenių ir valstybių veiksmai, skirti fizinio aktyvumo skatinimui, nes šiandien neabejojama, kad fizinis aktyvumas ar bet kokia kita fizinė veikla turi tiesioginę ir ilgalaikę naudą, sumažina riziką susirgti daugybe ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, vėžys bei pagerina sveikatą ir gyvenimo kokybę. Net po kasdien atliekamos mankštos žmogus jaučiasi psichologiškai geriau, nes mankšta sumažina stresą ir gerina kognityvines funkcijas.

Judėjimo sveikatos labui dieną PSO skelbia naujausių fizinio aktyvumo tyrimų duomenis. 2023 m. Europos Sąjungoje (ES) atliktų tyrimų duomenys rodo, kad vis daugiau žmonių praleidžia laiką sėdint, tai yra, kas trečias ES gyventojas yra nepakankamai fiziškai aktyvus. JAV atliktų tyrimų duomenimis, tik kas ketvirto suaugusio amerikiečio ir kas penkto moksleivio fizinis aktyvumas atitinka rekomenduojamąjį.

2021 m. atlikto Suaugusių ir pagyvenusių Lietuvos gyventojų faktinės mitybos, mitybos ir fizinio aktyvumo įpročių bei žinių apie mitybą ir fizinį aktyvumą tyrimo duomenimis, beveik kas trečias Lietuvos gyventojas priklauso žemo intensyvumo fizinio aktyvumo grupei ir, deja, didelė dalis respondentų (40,9 proc.) atsakė, kad įprastai sėdėdami praleidžia daugiau nei 6 val. per dieną. Suaugusiųjų gyventojų stebėsenos tyrimo (2022 m.) duomenimis, tik 28,3 proc. suaugusiųjų užsiima energinga fizine veikla bent po 30 min. 5 dienas ir daugiau per savaitę.

2020 m. atliktų vaikų gyvensenos stebėsenos ir mokyklinio amžiaus vaikų fizinio aktyvumo įpročių tyrimų duomenys parodė, kad mokinių fizinis aktyvumas (ne pamokų metu) per pastaruosius metus šiek tiek pagerėjo, tačiau išliko ganėtinai žemas. Kasdien, ne pamokų metu, mankštinosi ar sportavo bent 60 min. per dieną tik kas septintas mokinys. Mokiniai daug laiko – vidutiniškai beveik 7,5 val. per dieną praleidžia sėdėdami (tiek mokykloje, tiek ne mokykloje), pvz. žaidžiant ar dirbant kompiuteriu, mobiliuoju telefonu, žiūrint televizorių, ruošiant namų darbus, skaitant, užsiimant rankdarbiais ir pan.

Pagal Bendrąsias fizinio aktyvumo rekomendacijas visoms amžiaus grupėms, kurios parengtos remiantis PSO fizinio aktyvumo skatinimo gairėmis (Higienos institutas, 2021 m.), suaugusiems rekomenduojama užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine fizine veikla bent 150–300 minučių arba bent 75–150 minučių didelio intensyvumo aerobine veikla per savaitę. Suaugę asmenys, norintys gauti didesnės naudos savo sveikatai, turėtų vidutinio intensyvumo ištvermės lavinimo fizinės veiklos trukmę padidinti iki 60 minučių per dieną, o didelio intensyvumo fizinio aktyvumo trukmę – iki 30 minučių per dieną bent 5 dienas per savaitę. Mokyklinio amžiaus vaikams rekomenduojama kasdien sukaupti mažiausiai 60 minučių vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės veiklos. Didžioji dalis kasdienės fizinės veiklos turi būti ilgai trunkanti ištvermę lavinanti (aerobinė) veikla. Tiek suaugusieji, tiek mokyklinio amžiaus vaikai turėtų apriboti laiką, praleidžiamą pasyviai sėdint.

Judėjimo sveikatos labui diena yra skirta įkvėpti bet kurio amžiaus žmonių grupes judėti ir svarbiausia – rūpintis savo sveikata. Nepriklausomai ar tai būtų energingas pasivaikščiojimas parke, jogos sesija ar draugiškos futbolo rungtynės, kiekvienas judesys prisideda prie bendro sveikatos gerinimo. Judėjimo sveikatos labui dieną bendruomenės visame pasaulyje susiburia siekdamos skatinti žmonių aktyvų gyvenimo būdą. Yra begalė būdų bendruomenėse ir individualiai leisti laisvalaikį aktyviai. Tai yra puiki proga išsilaisvinti nuo sėdimosios gyvensenos įpročių bei džiaugtis judėjimo malonumu.

Judėjimo sveikatos labui diena nėra tik vienos dienos veikla, tai yra, kibirkštis ilgam fizinio aktyvumo įsipareigojimui. Ši diena turi paskatinti žmogų fizinio aktyvumo veiklai, kuri truks ilgiau nei vienas renginys, o taps įpročiu visam gyvenimui.

Taigi, nepriklausomai ar tai būtų rytinis bėgimas, ar šeimos dviračių kelionė, pasinaudokime galimybe judėti dėl geresnės sveikatos. Kartu padarykime kiekvieną dieną Judėjimo Sveikatos labui diena.

Judėjimo Sveikatos labui diena yra puiki galimybė pirmenybę teikti fiziniam aktyvumui ir skatinti sveiką gyvenimo būdą.

Štai keletas patarimų:

  1. Judėjimas. Dalyvaukite fizinėse veiklose, tokiose kaip vaikščiojimas, bėgimas, važiavimas dviračiu, darbas sode, plaukimas arba sporto žaidimai ir pan. Mėgstamas veiklas individualiai galima pasirinkti pagal fizinio pasirengimo lygį.
  2. Renginių organizavimas. Planuokite bendruomenės renginius, tokius kaip grupiniai pasivaikščiojimai, bėgimo varžybos, sporto treniruotės, sporto turnyrai ar lauke vykstančios mankštos. Į bendruomenės veiklas įtraukite draugus, šeimos narius, kaimynus ir bendradarbius.
  3. Informacijos skleidimas. Skleiskite informaciją apie fizinio aktyvumo svarbą sveikatai, dalinkitės informacija per socialinius tinklus, naujienlaiškius, interneto svetaines ar renginius.
  4. Edukacija žmonėms. Siekiant didinti žmonių žinias apie fizinio aktyvumo naudą, organizuokite seminarus.
  5. Pavyzdys kitiems. Būkite pavyzdžiu kitiems, savo fizinio aktyvumo pavyzdžiu užkrėsdami bendruomenės narius. Palaikykite ir remkite tuos, kurie tik pradeda didinti savo fizinį aktyvumą.
  6. Dalyvaukite savanoriškai. Skirkite savo laiką ir įgūdžius organizacijoms ar iniciatyvoms, kurios skatina fizinį aktyvumą ir sveiką gyvenseną.
  7. Įsivertinimas. Skirkite laiko savo fizinio aktyvumo įpročių apmąstymui ir džiaukitės savo pasiekimais renkantis sveikesnį gyvenimo būdą.

 

Higienos instituto informacija

Dalintis
2024/05/20

Vystant dronų pajėgumą, KAM numato operatorių kursus, paramą pramonei, Šaulių sąjungai

Nuo rugsėjo Karo akademijoje prasidės dronų operatorių kursai, bus kuriamas dronų operatorių registras, Krašto apsaugos ministerija (KAM) skatins Lietuvos bepiločių orlaivių gamintojus, skirs finansavimą šio pajėgumo vystymui &Scaron...
2024/05/20

Ką būtina žinoti perleidžiant ir įgyjant privačią žemę?

Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės. Kasdien yra vykdomi šios žemės (žemės sklypų) perleidimo sandoriai – žemė parduodama, dovanojama, paveldima. Šiuose procesuose dalyvauja ir Nacionalinė žem...
2024/05/20

Aptikus grubius higienos pažeidimus – sustabdyta duonos kepyklėlės veikla Kelmės rajone

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą duonos kepyklėlėje, esančioje Kelmės rajone. Patikrinimo metu nustatyti grubūs higienos, maisto laikymo są...
2024/05/20

Penkiems asmenims – nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Jonavo...
2024/05/20

Į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių – šiemet jų bus išleistas visas milijonas

Į Žaslių ežerą Kaišiadorių rajone išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių jauniklių. Iš viso šiemet į 63 šalies vandens telkinius planuojama išleisti daugiau kaip 1 mln. pavasarį į Lietuvą atsivežtų ir Žu...
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

Priminė kompensuojamas medicinos pagalbos priemones žaizdų priežiūrai ir prevencijai

Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priem...
2024/05/20

Ekologiško viešojo maitinimo statistikos kreivė ėmė kilti aukštyn

Lietuvoje prieš trejus buvo sukurta nauja, moderni, sėkminga užsienio šalių patirtimi paremta ir nesudėtingai įdiegiama bei administruojama ekologiškų viešojo maitinimo įstaigų sertifikavimosi sistema. Jos principas &nd...
2024/05/20

Savaitgalį vienas po kito liepsnojo gyvenamieji namai, daug darbo turėjo ir ugniagesiai narai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 94 gaisrų ir atliko 119 gelbėjimo darbų. Viename iš gaisrų buvo traumuoti du žmonės.