Columbus +22,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Spa 2024
Columbus +22,8 °C Debesuota
Trečiadienis, 2 Spa 2024

Mugės vizitinė kortelė – karvė iš sviesto

2024/08/15


Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) prasidėjo valstijų maisto ir žemės ūkio mugių šėlsmas. Kai kuriose valstijose JAV vidurio vakarų dalyje pagrindine atrakcija yra tapusios sviestinės skulptūros, puošiančios pieno sektoriui skirtus paviljonus. Karvės iš sviesto skulptūros tradicija yra šimtametė, atsiradusi ir puoselėjama pieno gamintojų organizacijų iniciatyva.

Valstijų maisto ir žemės ūkio mugės rengiamos nuo 19 a. pabaigos. Dabar jos trunka kone dvi savaites ir vilioja ne tik ūkininkus bei su žemės ūkio sektoriumi susijusią bendruomenę, bet ir plačiąją visuomenę, nes rengiamos įvairiausios varžytuvės ir kitos pramogos. Organizatoriai skelbia, kad mugės sutraukia per milijoną lankytojų.

Net kelių JAV valstijų mugių žvaigžde, vizitine kortele yra tapusi sviestinė karvė.

Praėjusią savaitę viena pirmųjų, Springfilde, atidaryta Ilinojaus valstijų mugė, kuri veiks rugpjūčio 8–18 d. Skulptūros iš sviesto atidengimas buvo svarbiausia tos dienos ceremonijų dalis, joje dalyvavo aukščiausi valstijos pareigūnai.

Sviesto skulptorės Saros Pratt sukurta instaliacija iš sviesto atitinka šių metų mugės temą „Laikas pramogoms!“ – mugės magija vaizduojama vaiko akimis. Sviestinei karvutei draugiją palaiko sviestinė mergaitė su mago skrybėle, iš kurios ištraukia ypatingą ledų kūgelį. Mugės organizatoriai suteikė galimybę stebėti skulptūrą realiu laiku.

Valstijos mugės pranešime spaudai cituojama Vidurio Vakarų pienininkystės ūkių valdomos kontrolės organizacijos „Midwest Dairy“ atstovė Kendra Anderson. Ji pabrėžė, kad ūkininkai didžiuojasi valstijos mugėje tęsdami ikoninės sviestinės karvės tradiciją.

Šimtametė tradicija

Iš tiesų šios valstijos mugių istorijoje tai jau 103-ioji sviestinė karvutė. Pirmoji tokia skulptūra Ilinojaus valstijos mugę papuošė 1920 m.

Tačiau Ajovos valstija šioje srityje vis tik buvo pirmesnė: karvė iš sviesto šios valstijos mugei buvo nulipinta 1911 m.! Pasak mugės organizatorių, per tą laiko tarpsnį buvo iš viso penki sviesto skulptoriai.

Ilgiausiai šias pareigas ėjo Norma „Duffy“ Lyon – 46 metus, nuo 1960 metų iki to laiko, kai sušlubavo sveikata. Ji buvo ūkininkė su aukštuoju gyvūnų mokslų išsilavinimu ir puikiais meniniais gebėjimais. Jos skulptūrų iš sviesto galerijoje – ne tik karvės, bet ir Elvis, prezidentas Eizenhaueris, motociklas „Harley-Davidson“, Paskutinės vakarienės scena...

Dabar nuo 2006-ųjų jau aštuoniolika metų, kai skulptūros iš sviesto tradiciją tęsia Sara Pratt, kuri šiaip yra socialinė pedagogė.

Įdomu, kad ji yra Lyon mokinė. Į šeimos pienininkystės ūkį atėjo dirbti būdama paauglė – svarstė pati ūkininkauti. Paskui šios minties atsisakė, tačiau ėmėsi talkinti ūkininkų šeimai prie kūrybos iš sviesto, mokytis. Ilgainiui „užsikabino“. Kai tapo vyriausiąja mugių sviesto skulptore, S. Pratt buvo 26-eri. Jos kūrybos galerija taip pat įspūdinga, joje sviestinio Supermeno, daug sporto garsenybių skulptūrų.

Ajovos valstijoje gyvenanti S. Pratt vyksta kurti sviestinių skulptūrų ir į kitas JAV vidurio vakarų valstijų muges.

Prireikia talkininkų

Skulptūrų iš sviesto kūrimas nėra paprastas. Pagal sumanymą sukuriamas eskizas, tuomet sukonstruojamas karkasas. Tada suminkštinami sviesto gabalai. Dabar galima pradėti dirbti – karkasą aplipinti sviestu gabalėlis po gabalėlio. Skulptūra turi būti kuriama vėsinamoje patalpoje, kitaip prilipintas sviestas gali „nučiuožti“.

Procesas sudėtingas ir pareikalauja nemažai pastangų. Paprastai skulptoriui talkina šeimos nariai.

Teigiama, kad sviestinei karvei sukurti prireikia apie 40 valandų ir daugiau nei 270 kg sviesto.

Kiekvienais metais didžioji dalis sviesto yra perdirbama ir gali būti pakartotinai naudojama iki 10 metų.

Daugelis gerbėjų buvo nusivylę

Praėjusiais metais po mugių per socialinius tinklus nuvilnijo nusivylimo banga. Priežastis kiek keistoka: mat žmonės buvo įsitikinę, jog sviestinė karvė yra iš gryno sviesto.

Iliuzijas išsklaidė Ilinojaus valstijos mugės organizatoriai, socialiniame tinkle pasidaliję nuotrauka, kurioje matyti, kaip renginiams pasibaigus „nurengiama“ tradicinė sviestinė karvė ir tampa akivaizdu, kad po išoriniu sluoksniu yra karkasas.

Nusivylę gerbėjai tai apibūdino kaip „skandalą“, apgavystę, #ButterGate. „Tai turėjo būti ištisas sviesto blokas. Jei negalime tikėti sviestinėmis karvėmis, kuo galime tikėti?“, – vieną iš daugelio panašių komentarų citavo internetinė žiniasklaida. Kai kurie žmonės netgi darė išvadą, kad tai melaginga reklama. Tuo tarpu kiti skaitydami tokius komentarus, situaciją prilyginant atimtam tikėjimui Kalėdų seneliu, kvatojosi susiėmę už pilvų.

Tačiau mitai išsklaidyti, o tradicija sėkmingai tęsiama.

 

ŪP portalo iniciatyva

Viršelyje: Sviesto skulptorė Sara Pratt ir jos sviestinės karvės. JAV Ajovos ir Ilinijaus valstijų mugių nuotr. koliažas

Ilinojaus valstijos mugės vaizdo medžiaga

Dalintis