Naglių gamtinis rezervatas plyti Kuršių nerijos nacionaliniame parke tarp Juodkrantės ir Pervalkos, tęsiasi daugiau nei 9 km bei užima apie 1,7 tūkst. hektarų plotą. Rezervate įrengtas 1,1 km ilgio mokomasis takas. Apie valandą laiko trunkanti kelionė mokomuoju taku yra vienintelis būdas nacionalinio parko lankytojams pamatyti Kuršių nerijos didįjį kopagūbrį iš arti.
Mokomasis takas driekiasi per Naglių (Agilos) kopą, kuri formavosi nuo XVII a., vykstant smėlio pustymui. Pakilus ant 50 m aukščio didžiojo kopagūbrio, atsivers įspūdinga panorama į Baltijos jūrą ir Kuršių marias.
Jau tako pradžioje atsiveria kvapą gniaužiančios pilkųjų kopų erdvės. Šios kopos gavo ir mirusių kopų vardą, o tokį pelnė, nes ...nustojo judėti. Kadaise smėlio masės stumiamos nuo jūros pučiančių vėjų, tarsi gyvos slinko marių kryptimi. Nuo XVII a. išjudinti smėlio masyvai po savimi palaidojo ne vieną žvejų kaimelį. XIX a. suformavus pajūrio apsauginį kopagūbrį ir apželdinus smėlynus, kopos „apmirė“ – nebejudėjo tolyn.
Naglių gamtinio rezervato išskirtinumas susijęs su pastoviu gamtinės aplinkos kitimu. Nuolatinių vėjų perpustomas smėlis, sukuria unikalų kopų kraštovaizdį. Skurdūs, greit įkaistantys dirvožemiai, vandens trūkumas lemia tai, kad šiose vietose gali augti tik smėlynų ir sausų vietų augalai. Tuose plotuose, kur dėl miško artumos ar reljefo yra užuovėja ir pustymas menkesnis, smėlis palaipsniui apauga pilkųjų kopų augalais. Ten kur vėjas gali siautėti niekieno netrukdomas, auga tik užpustymą ir nupustymą galintys ištverti smėlynų augalai. Taip susikuria mozaikiškai persimaišiusios savitos pajūrio smėlynų buveinės.
Terminas „buveinės“ ne tik žmogaus aplinkai tinkamas, jis nusako ir gamtos namus. Buveinės tai skirtingo tipo pievos, miškai ar kopos. Naglių gamtos rezervate yra susiformavusios 6-ių skirtingų tipų natūralios sausumos buveinės, kurių apsauga įteisinta Lietuvoje ir Europos Sąjungoje.
Keliaudami mokomuoju taku be vargo galėsite susipažinti su dviejų tipų gamtinėmis buveinėmis: pilkosiomis ir baltosiomis kopomis.
Pilkųjų kopų buveinėje smėlio paviršių beveik ištisiniu kilimu dengia kerpės, samanos ir auga sausrai pakantūs augalai. Pilkosios kopos yra Europoje sparčiai nykstančios paukščių rūšies – dirvoninio kalviuko (Anthus campestris) perėjimo vietos. Dirvoninis kalviukas lizdą krauną duobutėje ant žemės.
Baltųjų kopų buveinės susiformuoja nuolat vėjo pustomose kopose kur auga retakeriai žoliniai smėlynų augalai. Šiose smėlio dykynėse auga baltijinė linažolė (Linaria loeselii). Tai reta ir labai riboto paplitimo endeminė rūšis, auganti tik Pietrytinėse Baltijos jūros pakrantėse. Baltijinė linažolė yra saugoma ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. Keliaudami mokomuoju taku pamatysite dar vieną endeminį augalą – baltijinį pūtelį (Tragopogon heterospermus).
Žmonių netinkamas elgesys sutrumpina kopų gyvavimą. Naglių gamtinio rezervato mokomajame take anksčiau vyko didelių apimčių žmogaus įtakoti kopų reljefo pokyčiai. Ten, kur žmonės daugiausiai vaikščiojo – kopų reljefas keitėsi.
Žmonių kelio per kopas poveikį stengiamasi sumažinti – tam tikslui yra paklotas lentinis takas. Siekiant nors kuriam laikui sulaikyti kopų smėlį, statomos „smėlio gaudyklės“, o dėl nedidelės mašinų stovėjimo aikštelės ribojamas lankytojų skaičius rezervato mokomajame take.
Lankytojų srautus nuspręsta reguliuoti ir ekonominėmis priemonėmis – įvestas Naglių gamtinio rezervato mokomojo tako lankymo bilietas.
Pavieniai asmenys ar lankytojų grupės gali lankytis savarankiškai (be direkcijos specialisto palydos) neišeidami už mokomojo tako ribų žiemos sezonu iki 2025 m. balandžio 20 d. tik šviesiuoju paros metu (ne anksčiau kaip pusantros valandos iki saulės patekėjimo ir ne vėliau kaip pusantros valandos saulei nusileidus).
2025 m. lankymasis take nuo balandžio 20 d. iki spalio 5 d. galimas, tik direkcijos nustatytomis valandomis, pagal darbo laiką nurodytą žemiau:
Balandžio 20 d. – gegužės 15 d.
10:00–19:00
Gegužės 16 d. – 31 d.
9:00–20:00
Birželio 1 d. – rugpjūčio 15 d.
9:00–20:30
Rugpjūčio 16 d. – rugsėjo 10 d.
9:00–20:00
Rugsėjo 11 d. – spalio 5 d.
10:00–19:00
Bilietai lankytojams parduodami tik banko kortele. Suaugusiems kaina – 5 eurai, studentams ir pensininkams – 2 eurai. Nemokamai lankytis Naglių rezervato mokomajame take gali vaikai iki 6 metų amžiaus, moksleiviai, neįgalieji ir kiti asmenys pagal nustatytą tvarką.
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija informuoja, kad iki š. m. balandžio 18 dienos Naglių gamtinio rezervato mokomajame take ir už jo ribų bus vykdomi medinio tako atnaujinimo darbai.
VSTT informacija