Columbus +22,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024
Columbus +22,6 °C Dangus giedras
Antradienis, 21 Geg 2024

Namų apsauga XXI amžiuje – dronai, dirbtinis intelektas ir veidų atpažinimas

2023/11/01


Gyvename laikais, kuomet technologijų pažanga neaplenkia jokios srities – ar tai būtų buities prietaisai, ar namų apsaugos sistemos. Objektų saugumui užtikrinti naudojami net dronai ir dirbtinis intelektas, o šios priemonės netruko pasiekti ir Lietuvos rinkos.

Praneša apie nepažįstamus veidus

Keletą pastarųjų metų JAV žaibiškai populiarėja išmaniosios spynos, kuriose įdiegtos kameros bei veido atpažinimo sistema, o pačią spyną galima valdyti ir stebėti nuotoliu.

„Tokios pažangios apsaugos priemonės naudoja biometrinių duomenų ir dirbtinio intelekto derinį, jog užrakintų arba atrakintų jūsų duris. Šios futuristinės spynos atpažįsta ne įprastą raktą ar kodą, kurį galėtų sužinoti atsitiktiniai asmenys – jos naudoja veidų registrą, kurį jūs patys esate sukūręs. Toks sprendimas gerokai sumažina galimą riziką, jog nepageidaujami asmenys pateks į objektų vidų su pamestais ar pavogtais raktais“, – sako saugos specialistas Žilvinas Andrulis.

Andrulis

Pasak jo, namų saugumui užtikrinti pasitelkiami netgi dronai, kurie dėl savo galimybių ir universalumo gali suteikti gerokai daugiau informacijos nei tradicinės stacionarios kameros.

„Toks stebėjimo būdas itin palengvina didesnių teritorijų priežiūrą. Dronuose sumontuotose vaizdo kamerose naudojamas naktinio matymo termovizinis režimas, leidžiantis net ir tamsiu paros metu teritorijas stebėti tarsi šviesoje. O visus duomenis apdoroja dirbtinis intelektas, kuris sugeba identifikuoti pašalinius asmenis arba neteisėtus jų veiksmus ir apie tai pranešti saugos tarnybai bei savininkui“, – pastebi pašnekovas.

Jo teigimu, dirbtinio intelekto technologijų dėka namų saugos srityje įvyko tikras proveržis – šis sprendimas analizuoja realiuoju laiku filmuotą medžiagą bei geba atskirti įprastą veiklą nuo pavojingos. Nustačius stebimos teritorijos ribas bei patruliavimo intervalus, dronai patys savarankiškai vykdo patikrinimus, tačiau jų valdymą nesudėtingai gali perimti žmogus ir savo nuožiūra patikrinti kitas vietas.

„Mano manymu, apsaugos dronų ateitis itin daug žadanti. Tai gali tapti neatsiejama namų apsaugos sprendimų dalimi, siūlysiančia aukščiausio ir efektyviausio lygio objekto apsaugą. Be to, jau dabar toks stebėjimo būdas telpa į gerokai mažesnius finansinius kaštus, nei, pavyzdžiui, didelėje gamybinėje teritorijoje įrenginėti stacionarias stebėjimo kameras bei samdyti apsaugos darbuotoją“, – privalumus vardija Ž. Andrulis.

Ar jūs pavojuje, spręs algoritmas

Elektroninės saugos eksperto teigimu, nors dirbtinis intelektas jau kurį laiką yra madingas žodis, galbūt per daug ir ne visuomet tikslingai vartojamas viešojoje erdvėje, tačiau tai – namų saugumo ateitis. Dėka nustatytų algoritmų, ši priemonė nuolatos tobulėja bei pradeda suprasti, kuomet jūsų namuose vyksta tai, kas neturėtų vykti.

„Dėka DI, apsaugos sistemos sugeba atskirti namuose esančius žmones – pavyzdžiui, vaikšto jūsų šeimos narys ar įsibrovėlis. Tai ne tik atbaido potencialius ilgapirščius, bet ir sumažina klaidingų pavojaus signalų skaičių”, – pasakoja ekspertas.

Kalbėdamas apie šiuolaikinius sprendimus namų apsaugoje, jis išskiria dar vieną terminą – daiktų internetą (IoT). Tai leidžia įvairių prietaisų jutikliams susijungti į centrinę sistemą, kurią galima sistemiškai valdyti nuotoliniu būdu, taip atveriant begalę saugumo galimybių.

„Gali skambėti jog tai per daug sudėtinga ar net nesaugu, jog jūsų namai – nuo durų, apšvietimo, iki vaizdo kamerų bei įvairių jutiklių – keliasi į internetą, tačiau technologinė pažanga leidžia jaustis užtikrintiems dėl saugaus ir patikimo sistemų veikimo. Jau dabar namuose šeimininkai gali nuotoliu valdyti šviesas, šildymą, užraktus, vandens jutiklius, vaizdo kameras, apsaugos sistemas, o to dėka galime namus palikti kaip niekad saugius“, – teigia specialistas.

dronas

Saugumo revoliucija

Ž. Andrulis prisimena, kad prieš tris dešimtmečius Lietuvoje namų saugumo samprata buvo visai kitokia, nei yra dabar. Tuomet daugiausia dėmesio buvo skiriama tradiciniams metodams, tokiems kaip spynos, grotos bei laidinėms apsaugos sistemoms, kurių technologinė pažanga nuo šiuolaikinių belaidžių apsaugos sistemų skiriasi tiesiog šviesmečiais.

Šiandien, jo pastebėjimu, turime bene pažangiausią stebėjimo sistemą. Pažangios technologijos, kuomet į visumą susijungia judesio jutikliai, vaizdo analitika, dirbtinis intelektas bei žmogiškasis faktorius – greitojo reagavimo ekipažas – į grėsmes reaguojama itin operatyviai.

 

Partnerio turinys

Dalintis
2024/05/20

Vystant dronų pajėgumą, KAM numato operatorių kursus, paramą pramonei, Šaulių sąjungai

Nuo rugsėjo Karo akademijoje prasidės dronų operatorių kursai, bus kuriamas dronų operatorių registras, Krašto apsaugos ministerija (KAM) skatins Lietuvos bepiločių orlaivių gamintojus, skirs finansavimą šio pajėgumo vystymui &Scaron...
2024/05/20

Ką būtina žinoti perleidžiant ir įgyjant privačią žemę?

Lietuvoje yra beveik 3,5 mln. ha privačios žemės ūkio paskirties žemės. Kasdien yra vykdomi šios žemės (žemės sklypų) perleidimo sandoriai – žemė parduodama, dovanojama, paveldima. Šiuose procesuose dalyvauja ir Nacionalinė žem...
2024/05/20

Aptikus grubius higienos pažeidimus – sustabdyta duonos kepyklėlės veikla Kelmės rajone

Praėjusią savaitę Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Šiaulių apygardos priežiūros skyrius atliko planinį patikrinimą duonos kepyklėlėje, esančioje Kelmės rajone. Patikrinimo metu nustatyti grubūs higienos, maisto laikymo są...
2024/05/20

Penkiems asmenims – nauji įtarimai dėl savivaldybių tarybų narių lėšų naudojimo

Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) atliekant ikiteisminius tyrimus dėl galimo savivaldybių tarybos narių piktnaudžiavimo panaudojant lėšas, skiriamas jų, kaip tarybos narių, veiklos išlaidoms apmokėti, pareikšti įtarimai Jonavo...
2024/05/20

Ekologiško viešojo maitinimo statistikos kreivė ėmė kilti aukštyn

Lietuvoje prieš trejus buvo sukurta nauja, moderni, sėkminga užsienio šalių patirtimi paremta ir nesudėtingai įdiegiama bei administruojama ekologiškų viešojo maitinimo įstaigų sertifikavimosi sistema. Jos principas &nd...
2024/05/20

Į Žaslių ežerą išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių – šiemet jų bus išleistas visas milijonas

Į Žaslių ežerą Kaišiadorių rajone išleisti 7 tūkstančiai europinių ungurių jauniklių. Iš viso šiemet į 63 šalies vandens telkinius planuojama išleisti daugiau kaip 1 mln. pavasarį į Lietuvą atsivežtų ir Žu...
2024/05/20

Gitano Nausėdos rinkimų triukas ar realūs planai?

Prieš mėnesį Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje su žemdirbių organizacijų lyderiais susitikęs kandidatuojantis antrai prezidento kadencijai Gitanas Nausėda pareiškė, kad jeigu jam rinkimai pasibaigs sėkmingai, Kęstu...
2024/05/20

Priminė kompensuojamas medicinos pagalbos priemones žaizdų priežiūrai ir prevencijai

Esant žaizdų po onkologinių ligų gydymo, trofinių opų, pragulų, stomos ir kitais panašiais atvejais žmonėms prireikia tam tikrų medicinos pagalbos priemonių odai ar žaizdoms prižiūrėti ir gydyti. Ligonių kasos primena, kad šios priem...
2024/05/20

Savaitgalį vienas po kito liepsnojo gyvenamieji namai, daug darbo turėjo ir ugniagesiai narai

Per praėjusias 3 paras šalies ugniagesiai gelbėtojai vyko gesinti 94 gaisrų ir atliko 119 gelbėjimo darbų. Viename iš gaisrų buvo traumuoti du žmonės.