Sudygsta ne visi svogūnėliai
Ekskursija su agronome Daiva Pranckevičiene po UAB ,,Flora“ gėlių šiltnamį pažėrė nemažai įdomių ir naudingų žinių. Ji parodė žydėti pasiruošusias skirtingas tulpių veisles, spalvų išskirtinumą, įvardijo populiariausias ir paklausiausias. Agronomė negailėjo patarimų, norintiesiems tulpių užsiauginti patiems. Deja, pasak žinovės, jeigu šiandien, vasario viduryje ir pasodinsite tulpės svogūnėlį, Velykoms dar neturėsite žydinčių tulpių.
Ar ši žiema buvo palanki tulpėms augti? Daivos teigimu, sausis buvo labai šaltas – temperatūra krito net 25–27 °C žemiau nulio. Šiltnamį tekdavo šildyti dieną naktį.
Praėjusių metų lapkritį šiltnamiuose buvo pasodinta apie 400 tūkst. tulpių svogūnėlių. Šitoks kiekis paprastai pasodinamas per mėnesį. Paklausta, ar tiek pat tulpių ir pražys, agronomė sako, kad dėl įvairių priežasčių paprastai netenkama apie 5 proc. Tai svogūnėlis nesudygo, nes pasitaikė papuvęs, tai dar kažkas nepatiko, tai neišleido šaknų, neišaugo... Visokių niuansų būna.
Iš viso per šių metų sezoną bendrovė „Flora“ planuoja nuskinti apie 350 tūkstančių tulpių žiedų.
Auga durpių ir žvyro mišinyje
Žemė tulpėms sodinti paruošiama paprastai – daromas mišinys, kurio sudėtyje yra durpių ir žvyro. Tik žvyras būtinai turi būti plautas, nes jei bus su moliu, šis užblokuos tulpės šaknyną. Geriausias santykis – penkios dalys durpių ir dvi dalys žvyro.
Namų sąlygomis tokį mišinį padaryti visai nesunku. Tulpei pakanka 5–7 cm storio šio mišinio. Į jį vienas šalia kito susodinami svogūnėliai, panašiai kaip sodinant laiškinius svogūnus. Ant viršaus dar užsipila žvyro, kad šaknyną leidžiantis svogūnėlis, neišverstų tulpės, kad ji laikytųsi stabiliai. Aišku, žvyras reikalingas ir dėl drėgmės palaikymo, dėl deguonies pernešimo.
Svogūnėliai šiltnamyje sodinami į plastikines dėžes. Jų dugnas negali būti uždaras ir lygus – grioveliai leidžia nubėgti vandens pertekliui.
Susodintus svogūnėlius pirmiausia reikia pašaldyti. Jie laikomi +5–7 °C temperatūroje, kad įsišaknytų. Tokias tulpes galima laikyti ir 0 °C. „Dėžes su pasodintais svogūnėliais iš karto nešam į šiltnamius, sustatom ir reguliuojam temperatūrą. Pirmiausia palaikoma +5–7 °C temperatūra, vėliau atsižvelgiam į situaciją. Kai matom, kad tulpės pradėjo leisti daigelius, po truputėlį didinam temperatūrą, iki +7–10 °C. O jeigu reikia greičiau pražydinti, temperatūrą padidinam iki 18 °C, tada jos žymiai greičiau auga“, – tulpių auginimo ypatumus pastebi agronomė.
Tulpė pražįs per mėnesį
Pasak Daivos, dirvožemyje tulpės svogūnėlį tenka auginti trejus metus, kol susiformuoja pakankamai didelis, galintis išauginti tulpės žiedą. Pasodinus tokį svogūną, vienais metais iš jo išauga didelė stambi tulpė, o kitais – augina „vaikus“, kurie iš pradžių būna menkesni.
Kol lauke žiedų stinga, šių pavasarinių gėlių galima užsiauginti namams papuošti ar šventinę nuotaiką sukurti. Tik reikia žinoti, kada jas sodinti. Jeigu svogūnėlių į vazoną pasodinsite dabar, deja, Velykoms tulpės nespės pražysti, bet artėjančio pavasario atmosferą vis tiek sukurs.
Agronomė pataria, kaip tai teisingai padaryti: „Pasodini į vazoną svogūnėlių, tamsiai ir vėsiai palaikai, kol įsišaknija, po to atneši į kambarį, pastatai ant palangės, laistai ir viskas – tulpės užauga. Priklausomai nuo veislės – pražįsta per 26–35 dienas. Vien įsišaknyti reikia 2–3 savaičių.“
Augina 21 rūšies tulpes
Hibridinių tulpių svogūnėlius bendrovė perka tik kokybiškus, iš Olandijos. Šiais metais šiltnamiuose auginamos 21 rūšies tulpės. Pernai buvo pasodintos 24, bet nevisos pasiteisino. Be to, visad norisi ir naujienų.
Tad kokių naujienų sulauksime šiemet?
Viena iš naujesnių veislių 'Leen Van Der Mark' – jos žiedai oranžinės ir raudonos spalvos, pakarpytais žiedlapiais.
‘Classik chic’ – baltai rožinės spalvos, panašios į perlamutrą.
‘Denise‘ žiedas balta apačia, o viršus rožinis su baltu.
‘Laptop‘ – tamsiai violetinės, o ‘Saigon‘ – truputį šviesesnės violetinės spalvos.
Patyrusios agronomės pasiteiravome, kokios tulpių veislės šalyje populiariausios?
„Kaip visada geltonosios ‘Strong Gold‘ ir raudonosios ‘Strong Fire‘. Nuskintos jos labai ilgai žydi. Pamerktos dar paauga, žiedas padidėja, net iki 7 cm., – šių veislių populiarumo priežastis paaiškina D. Pranckevičienė. – Puokštėse itin gražiai dera violetinės ir geltonos spalvos tulpės. Daug kas tokį derinį užsisako. Gal įtakos turi ir Ukrainos vėliavos motyvas, tik mėlyną spalvą pakeičiam violetine, nes mėlynų tulpių neturime.“
Pasiteiravus, kokias tulpes labiausiai mėgsta pati Dalia, išgirdome tikro gėlininko atsakymą: „Man tulpė – labai graži gėlė, ir apskritai, man iš viso nėra negražių gėlių. Jeigu reikėtų išsirinkti, kokių norėčiau gauti, gal rinkčiausi įdomiausios ‘Abba‘ veislės raudonos spalvos tulpes. Ji tarsi pilnavidurė, visada turi du žiedus – vieną pagrindinį, o kitą šoninį. Kai vienas žiedas nužydi, išsiskleidžia kitas“, – atvirauja agronomė.
Tulpės – ypatingoms progoms
Agronomė pastebi, kad šiemet labai pabrango rožės, todėl didmenininkai užsakė tulpių tris kartus daugiau nei ankstesniais metais.
Didysis tulpių pirkimo bumas pajuntamas dukart per metus – Valentino dieną ir Kovo 8-ąją. Būtent šioms progoms jos pristatomos į prekybos centrus. Kadangi gėlės šviežios, ilgiau nevysta.
Daugiausia gėles perka vyrai ir sveikina žmonas, drauges. Bet vis dažniau moterys nusiperka ir sau, dažna sako, norinčios pajusti pavasarį, o tulpės ir yra vienos iš pavasario pranašių.
Visada smalsu sužinoti, kokias gėles perka vyrai – patinkančias jų moterims ar tas, kurios patinka jiems patiems? Tad šį klausimą uždavėme ir gėlininkei.
„Su vyrais būna įvairių situacijų – vienas perka tas, kurios jam patinka, o kiti tiesiog pasako, kad žmona ar draugė mėgsta būtent tokios spalvos ar rūšies tulpes. Pastebėjau dar vieną dalyką – jau treti metai iš eilės tapo populiaru sveikinti dovanojant ne vieną, ne tris ar penkis tulpės žiedus. Vyrai negaili pinigų ir nuperka 25 ar 30 tulpių puokštę. Ir prašo, kad puokštėje būtų įvairių spalvų žiedų“, – sako Daiva.
Tulpių kaina nekilo
Kėdainių šiltnamiuose pražydusios tulpės keliauja po visą Lietuvą. Norintieji tulpių įsigyti pigiau nei prekybos vietose, gali atvykti tiesiai į šiltnamių ūkį. Prekybos centrams paprastai pristatomos standartinio 35–40 cm aukščio tulpės, o atvykusieji į ūkį išsirenka ir žymiai aukštesnių, 60–70 cm aukščio. Iki kovo šiltnamiuose tulpių beveik neliks, o vietoje jų sudygs vasarinės gėlės.
Skintos žydės porą savaičių
Kokių patarimų agronomė galinti duoti, kad skintos tulpės džiugintų kuo ilgiau?
Nuskintos ir į popierių suvyniotos tulpės kurį laiką gali nevysti ir nemerktos, svarbu, kad jos būtų laikomos tamsiai ir vėsiai – iki +7 °C temperatūros. O jeigu norisi, kad tulpės pradėtų žydėti, tereikia atneši į kambarį, nukirpti 2 cm kotelio ir įmerki į vazą. Vandens reikia nepagailėti. Jeigu apsems tik tulpių galiukus, jos vandenį išgers per naktį.
Vandenį patariama keisti kasdien, o vazos su tulpėmis nestatyti arti radiatorių ar kito šilumos šaltinio. Tulpės ne iš tų augalų, kurie mėgsta šilumą. Pamerktos gėlės per 3–4 dienas gali paaugti nuo 10 iki 15 cm ir tinkamai prižiūrimos žydėti iki dviejų savaičių.
„Nuskinta tulpė gali užšalti vieną kartą. Patrumpinsit kotelį, pamerksit, ji prisisotins vandens, atšils ir kuo puikiausiai žydės. Bet jeigu antrą kartą užšaldysit, atšilusią tulpę teks išmesti“, – perspėja agronomė.
Autorės nuotraukos
Visa informacija, esanti portale, yra UAB „Ūkininko patarėjas“ nuosavybė. Griežtai draudžiama ją kopijuoti, keisti, perpublikuoti ar kitaip naudotis komerciniais tikslais be Bendrovės leidimo.