Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023
Ashburn +13,3 °C Debesuota
Sekmadienis, 10 Grd 2023

Nauji įstatymo pakeitimai leis didinti pakuočių perdirbimą

2023/09/25


Ketvirtadienį Seimas priėmė Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo ir jį lydinčių teisės aktų pataisas. Jos skatins pakuočių gamintojus ir importuotojus ne tik aktyviau ieškoti sprendimų, kaip padidinti plastikinių, polietileno tereftalato (PET) ir kombinuotų pakuočių atliekų surinkimą ir perdirbimą, bet ir rinktis produktų pakavimui tokias pakuotes, kurios lengvai perdirbamos, atsisakant sunkiai perdirbamų arba visai neperdirbamų, informuoja Aplinkos ministerija (AM).

Pastaraisiais metais Lietuvoje susidarančių plastikinių pakuočių atliekų kiekis nuolat auga. Pagal Europos Komisijos (EK) neperdirbtų plastikinių pakuočių atliekų svorio prognozes, 2021 m. neperdirbto plastiko kiekis buvo 24,67 tūkst. tonų,  2022 m.  – 27,63 tūkst. tonų, o 2023 m. – 28,52 tūkst. tonų. Remiantis tais pačiais šaltiniais, 2021 m. Lietuvoje iš viso susidarė 80,34 tūkst. tonų  plastikinių pakuočių; prognozuojama, kad 2023 m. jų bus 93,86 tūkst. tonų.

Didėja ir Lietuvos rinkai patiekiamų kombinuotų pakuočių kiekis. Mokesčio už aplinkos teršimą deklaracijų duomenimis, 2022 m. Lietuvos rinkai patiekta apie 9,5 tūkst. tonų kombinuotų pakuočių, 2021 m. –7,7 tūkst. tonų kombinuotų pakuočių, 2020 m. - 7,3 tūkst. tonų, 2019 m. - 7,3 tūkst. tonų, 2018 – 6,5 tūkst. tonų.

Nuo 2021 m. Lietuva ir kitos Europos Sąjungos valstybės narės pagal priimtą Tarybos sprendimą Nr. 2020/2053 į bendrą ES biudžetą turi mokėti įnašus už kiekvieną neperdirbtą plastiko pakuočių atliekų kilogramą, kurio tarifas yra 0,80 Eur (arba 800 Eur už toną). 

Neperdirbtų plastiko pakuočių atliekų svoris apskaičiuojamas kaip skirtumas tarp konkrečiais metais valstybėje narėje susidariusių plastiko pakuočių atliekų svorio ir tais metais perdirbtų plastiko pakuočių atliekų svorio.

Minėto įnašo mokėjimo tikslai – suteikti paskatą valstybės narėms skatinti perdirbimą, žiedinę ekonomiką, įgyvendinant Europinę plastikų strategiją, vienkartinių plastikinių gaminių vartojimo mažinimą. Vadovaujantis subsidiarumo principu, valstybėms narėms palikta laisvė imtis tinkamiausių priemonių šiems tikslams pasiekti.

Prognozuojama, kad Lietuvai dėl neperdirbtų plastiko pakuočių per metus 2023 metais reikės mokėti apie 28,5  mln. eurų, jau atskaičius Tarybos sprendime numatytą  9 mln. eurų fiksuotą sumą.

Šiuo metu galiojanti mokestinė aplinka nepakankamai motyvuoja siekti aukštesnių perdirbimo rodiklių. Todėl kiekvienas Lietuvos gyventojas netiesiogiai mokėdamas mokesčius į valstybės biudžetą, prisideda prie Lietuvos mokamo įnašo į ES biudžetą už neperdirbtas plastikines pakuotes. Atlikti Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pakeitimai tokią situaciją pakeis – vadovaujantis gamintojo ir importuotojo atsakomybės principu, už neperdirbtą plastikinių pakuočių kiekį bus atsakingi tokiose pakuotėse produktus Lietuvos rinkai tiekiantys gamintojai ir importuotojai.

Nuo 2025 m. įsigaliojus šioms Seimo priimtoms pataisoms, gamintojai ir importuotojai bus atleidžiami nuo mokesčio už aplinkos teršimą PET, plastikinių ir kombinuotų pakuočių atliekomis tik už tą pripildytų pakuočių kiekį, kuris bus perdirbtas.  Tikimasi, kad tai paspartins verslo plėtrą ieškant alternatyvių aplinkai draugiškesnių pakuočių, skatins pakavimui naudoti mažiau  pakuočių, spartins plastikinių ir kombinuotų pakuočių atliekų perdirbimo technologijų plėtrą, rūšiavimo sistemos tobulinimą.

 

AM informacija

Dalintis

Advertisement

Advertisement

2023/12/10

Rusiški grūdai užkariauja Lietuvos rinką

Europos Sąjunga (ES) Rusijai netaiko sankcijų, susijusių su žemės ūkio produktų eksportu, todėl rusiškų grūdų srautai sėkmingai keliauja į Bendriją. Kaimyninė Latvija jau užsitarnavo šalies, importuojančios didžiausius rusiškų...
2023/12/10

Hidroenergetikai dvaro sodyboje restauruoja stogą: „Esame bendruomenės nariai“

Hidroenergetikos įmonė Biržuvėnų dvaro sodybos (Telšių r.) buvusį kartono fabriką nuomojasi jau dvidešimt metų ir siekia apsaugoti šį kultūros paveldo objektą.
2023/12/10

Nepamirškime patikrinti, ar bitės saugiai žiemoja

Žiemos laikotarpiu bityne darbo netrūksta. Ruoštis ateinančiai vasarai niekada ne per ansti, o kaskart apeiti ir pasiklausyti, kaip žiemoja bitės – kiekvieno bitininko pareiga.
2023/12/10

Nuo kitų metų gegužės – nauji reikalavimai pavežėjams, kitiems vežimo paslaugų teikėjams

Siekiant mažinti šešėlį ir užtikrinti didesnį keleivių saugumą bei geresnį aptarnavimą, nuo kitų metų gegužės planuojama pakeisti keleivių vežimo už atlygį lengvaisiais automobiliais teisinį reglamentavimą. Tarp svarbiausių pokyčių &...
2023/12/10

Kaimas šventė naujojo tilto vardynas

Lietuvos kelių, žvyrkelių, tiltų būklė – viena iš svarbiausių patikimų temų peikti valdžią, politikus, biurokratus. Bet artėjant Kalėdoms būna išimčių – beveik stebuklų.
2023/12/10

Įvyko pirmosios žiemos sezono ristūnų žirgų lenktynės (nuotraukų galerija)

Šeštadienį, gruodžio 9-ąją, Širvintų hipodrome įvyko pirmos žiemos ristūnų žirgų lenktynės. Rungėsi 15 ristūnų ir vadeliotojų duetų, įveikę 1800 m distanciją.
2023/12/10

Ko reikia aplinkos apželdintojui: mylėti augalus ir nebijoti išsitepti

Lietuvos gyventojai pastaruoju metu vis daugiau dėmesio skiria savo namų ar sodybų aplinkos puoselėjimui, tad auga ir kraštovaizdžio bei dekoratyvinio apželdinimo specialistų paklausa. Dirbantys šioje srityje ne vienerius metus sako,...
2023/12/10

Milijonai įsisavinti. Išmokų meldinės nendrinukės „apsaugai“ nusipelno ne visi? (II)

Išgarsinto brangiausio Lietuvoje paukštelio meldinės nendrinukės išsaugojimas dosniai remiamas ne tik per europinę LIFE programą, bet ir iš žemės ūkiui bei kaimo plėtrai skiriamos paramos. Šio reto giesmininko gl...
2023/12/10

Ekologinių Danijos ūkių sėkmės paslaptis: dėmesys efektyvumui, inovacijoms ir vartotojų pasitikėjimas

Danijos ūkiai pagrįstai laikomi vienais inovatyviausių pasaulyje. Keliuose jų apsilankęs žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis kartu su Žemės ūkio ministerijos, „Ekoagros“, ūkininkų bei jų atstovais domėjosi, kaip danų ūkininkai...